Dodany: 17.12.2010 18:34|Autor: norge

W dobrze znanej scenerii, na podobnym poziomie

Niektóre życzenia się spełniają, ale nie zawsze w taki sposób, jak byśmy chcieli. Charlotte urodziła wymarzone drugie dziecko, śliczną i mądrą córeczkę, ale okazało si,ę że Willow jest ciężko fizycznie upośledzona. Przez sześć lat życie całej rodziny obracało się wokół jej kolejnych pobytów w szpitalu, zabiegów, badań, rehabilitacji, opatrunków gipsowych i sprzętu ortopedycznego. Miłość do chorej córeczki skłoniła matkę do podjęcia kontrowersyjnej decyzji, bo to miało dać jej szansę na lepsze i szczęśliwsze życie. Niestety, tym samym Charlotte skrzywdziła najbliższe sobie osoby: męża, starszą córkę i najlepszą przyjaciółkę, jaką w życiu miała. Czy warto było zapłacić taką cenę?

Tak jak zazwyczaj u Jodi Picoult bywa, pomysł jest świetny, poruszana tematyka aktualna i ważna, zaś pytania tak sformułowane, że nie można przejść koło nich obojętnie. W dodatku książkę czyta się bardzo dobrze, bo autorka ma tzw. „lekkie pióro” i bez trudu potrafi czytelnika wciągnąć w wykreowany przez siebie świat. Nawet specjalnie mi nie przeszkadza, że po raz kolejny powiela swój ulubiony schemat: chore (na rzadką chorobę) albo skrzywdzone dziecko, zdrowe rodzeństwo walczące o uwagę, skonfliktowani rodzice rozumiejący w odmienny sposób dobro dziecka, pani prawnik, której życie prywatne rzutuje na akcję książki, zaskakujące zakończenie. Powiedzmy, ze mam słabość do takich klimatów, a tzw. wątki medyczne to mój konik. Ale… i tu pojawiają się te same zarzuty, które postawiłabym niemal każdej innej powieści autorstwa Jodi Picoult.

Większość tematów jest „przegadana”. Kiedy Charlotte traci przyjaciółkę, opis tego procesu przypomina mi nieco poludniowoamerykańską telenowelę z jej charakterystyczną dbałością, żeby każdy na pewno zrozumiał, o co chodzi. Kilka spraw jest, według mnie, wziętych „z księżyca”. Jak choćby odejście męża, niezwykle dotkliwie przeżywającego złą sytuację finansową rodziny, który w poczuciu dziejącej się niesprawiedliwości wyprowadza się bodajże na miesiąc do hotelu (!). Oczywiście w tym czasie rodzina tonie w długach, nie ma pieniędzy na lepszy wózek dla Willow, na obóz rehabilitacyjny, na naprawę rur itd. Dopiero adwokat doradza mu, żeby w takiej sytuacji raczej zamieszkał w domu i spał na kanapie.

Najbardziej jednak zdumiewał mnie sposób, w jaki Jodi Picoult przedstawiła tę niepełnosprawną, ale nad wiek mądrą sześciolatkę. Otóż myśli ona, mówi i zachowuje się nawet nie tak, jak choćby 12-latka (bo to bym jakoś zniosła), ale w sposób typowy dla zupełnie dorosłej i w pełni dojrzałej osoby, co stanowi ogromny zgrzyt. No i czy to możliwe, że taka mała dziewczynka usiłuje popełnić samobójstwo??? Razi mnie też zakończenie książki, moim zdaniem zbyt patetyczne, typowe dla hollywoodzkiego wyciskacza łez. Nie wiem czemu, ale momentalnie przypomniał mi się film „Titanic”.

Uważam, że biblioNETkowe oceny „Kruchej jak lód” są zdecydowanie przesadzone na jej korzyść, co zresztą skłoniło mnie do sięgnięcia po tę książkę. Myślałam, że wreszcie trafię na coś naprawdę dobrego, a tu tylko się potwierdziło, że Jodi Picoult jest autorką, po której wiadomo, czego się spodziewać.

Użytkownik: menka22 12.01.2011 17:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Niektóre życzenia się spe... | norge
Chciałabym tylko sprostować że ojciec nie wyprowadza się do hotelu tylko do motelu co jest wersją dużo tańszą,Diano.Czytając zakończenie nie mogłam się oprzeć wrażeniu że czytam "Bez mojej zgody",cóż chyba każdy autor po napisaniu kilku książek popada w samozadowolenie i przestaje szanować czytelnika.Co do reszty to można autorce zarzucić wiele ale na pewno umie zainteresować tematem.
Użytkownik: reniferze 09.07.2011 22:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Niektóre życzenia się spe... | norge
Zgadzam się z Dianą co do zakończenia - ze względu na ostatnich kilka zdań, zmieniłam ocenę tej książki o jeden punkt w dół.
W ogóle Jodi Picoult porusza tematy bardzo.. medialne - zawsze mam wrażenie, że pisze trochę "pod publiczkę", dla zaszokowania, zgodnie z zasadą "im bardziej dramatycznie, tym lepiej". Ale i tak zasłużyła na czwórkę - nic nie poradzę, że dobrze się to czyta :).