Dodany: 04.02.2007 22:07|Autor: gregok

Orso i Jenny

Nowela "Orso" Sienkiewicza jest utworem raczej znanym, ponieważ występuje w licznych antologiach nowel tego autora, często też w jednym zbiorku z nowelą "Sachem". Choć utwory te zasadniczo się różnią, to jednak jest między nimi pewne podobieństwo - w obu podejmowany jest temat zagłady Indian na kontynencie amerykańskim (Orso jest pół-Indianinem).

Główne postacie noweli to tytułowy Orso oraz Jenny. Oboje są młodzi, mieszkają i pracują w cyrku pana Hirscha. Jest on dyrektorem bardzo wymagającym, dodatkowo przejawiającym skłonności sadystyczne. Traktuje ich w sposób bardzo okrutny. Oboje jednak akceptują taką sytuację, gdyż nie znają innego życia. Wspólne spędzanie czasu i czytanie Biblii sprawia, iż przyjaźń zmienia się w miłość.

Pewnego dnia dyrektor Hirsch postanawia wychłostać Jenny za drobne przewinienie. Wtedy po raz pierwszy Orso, który jest człowiekiem o olbrzymiej sile, przeciwstawia się...

Utwór nie należy może do najwybitniejszych dzieł Sienkiewicza, miejscami razi naiwnością. Jednakże jest to jedna z piękniejszych w naszej literaturze historii o miłości. Za sprawą tego uczucia Orso i Jenny, żyjący w okrutnej niewoli, z której sami nie zdawali sobie może sprawy, zmienili się, podjęli walkę o wolność. Skończyło się ich upodlenie.