Dodany: 04.12.2010 13:05|Autor: agwro

Życiowa reanimacja...


Debiut Danuty Mikołajewskiej to z pewnością jedno z ciekawszych wydarzeń literackich w ostatnim kwartale. „Reanimacja”, obnażająca system opieki zdrowotnej w Polsce w czasach transformacji i ukazująca losy młodej, ambitnej lekarki, która w imię godności i zasad zmuszona jest sprzeciwić się dyktatowi ordynatora prowincjonalnego szpitala, to interesująca powieść środowiskowa o medycynie, rodzinie, miłości, poszukiwaniu Boga i swojego miejsca na ziemi.

„Reanimacja” to również brutalny obraz przestrzeni szpitalnej, w której dzieją się rzeczy pozbawione logiki i moralnego usprawiedliwienia. W której króluje niedbalstwo i powszechna biurokracja.

Postawa głównej bohaterki, wbrew ustalonym, często absurdalnym zasadom obowiązującym w szpitalnym budynku, budzi u czytelnika zrozumiały podziw i szacunek. Jej bezgraniczne oddanie, poniekąd naturalne i zgodne z zasadami przysięgi Hipokratesa, okazuje się zjawiskiem rzadkim w środowisku medycznym, w którym przyszło jej funkcjonować.

Powieść Mikołajewskiej to rzetelny i przepełniony autentyzmem obraz zmagań lekarzy i dylematów stających na drodze tych spośród przedstawicieli medycznego klanu, którzy postanowili rzetelnie wypełniać swą misję. Autorka, praktykująca lekarka z wieloletnim stażem, jest doskonałą obserwatorką i trafną komentatorką rzeczywistości. W powieści dokonuje publicznego rozrachunku umożliwiającego życiową reanimację, z którą nietrudno identyfikować się każdemu czytelnikowi.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3547
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Dzióbek 31.08.2011 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Debiut Danuty Mikołajewsk... | agwro
"Reanimacja" to przykład grafomanii czystej próby, chociaż obserwacje szpitalne mogą, oczywiście, być dla wielu osób cenne. Czy są celne - nie jestem w stanie ocenić. I jeszcze szczegół: może i bohaterka jest "bezgranicznie oddana", ale starszą pacjentkę nazywa "babcią". A fe!
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: