Dodany: 04.12.2010 10:41|Autor:

Książka: Paul Celan: Poeta, ocalony, Żyd
Felstiner John
Notę wprowadził(a): evvqa

Książka stanowi pierwszą naukową biografię Paula Celana oraz pełne studium jego poezji. Podążając za historią jego życia opisuje także sens twórczości poety. John Felstiner w przejrzysty i inteligentny sposób otwiera się na wszystkie aspekty poezji Celana, postaci trudnej i niejednoznacznej. Liryka Celana napisana w języku niemieckim, stanowi szczególne wyzwanie. Celan stał się wzorcowym poetą powojennym, który rejestrował po niemiecku katastrofę zgotowaną przez Niemcy. Poeta zmieniał ciemność swoich czasów w poruszające wiersze, podważające współczesny świat.

„Książka ta była długo i zasłużenie oczekiwana. To najlepsze jak dotąd przybliżenie Celanowskiego świata”.
George Steiner, „Times Literary Review”

„Książka Felstinera jest pod każdym względem świetna: nie może się bez niej obyć nikt, zainteresowany dziełem jednego z największych i najbardziej poruszających żydowskich pisarzy naszej tragicznej epoki”.
Elie Wiesel

„Felstiner jest przejrzysty, inteligentny, erudycyjny bez epatowania… Jego tłumaczenia są otwarte na nieskończone niuanse silnie introspekcyjnej poezji Celana. Bez wątpienia książka ta pozostanie najważniejszym dziełem o poecie”.
Daniel Johnson, „Times” (Londyn)

[Austeria, 2010]