Dodany: 31.01.2007 14:20|Autor: Tessa K

Oj, gorzkie, ale trafione.

Daniel Pennac '' Mała handlarka prozą''.

''To coś zapuści korzenie na swej bezludnej wyspie i będzie wysyłało patetyczne sygnały przepływającym statkom? Tak... I samo wyruszy na pełne morze, i będzie tylko mijało inne wyspy. To coś będzie jadło, piło, myślało, będzie kochało, a potem postanowi lepiej jeść, mniej pić nie palić, unikać myśli, oddalić uczucia. Stanie się realistą. Będzie dawało rady własnym dzieciom. I zamiast nich będzie mimo wszystko trochę w te rady wierzyło. A potem już nie będzie wierzyło. Będzie tylko słuchało własnych przewodów trawiennych i oddechowych, będzi pilnowało własnychsworzni, coraz częściej wymieniało olej...nie licząc już zbytnio na...'' Ale powiedziane....zatkało mnie. Czy ktoś z was znalazł kiedyś równie zwiężle i trafnie podsumowane nzsze życie? Dla mnie ten fragment ma pesymistyczną wymowę. Czy nasze życie ma w ogóle jakiś sens? Ostatnio wokół mnie jest tyle bezsennsownego cierpienia. I po co to wszystko? I jak trudno się z tym pogodzić! Czasami nasi bliscy muszą odchodzć, a my nic nie możemy z tym zrobić. Mało tego nasze państwo jakby się uwzięło by jeszcze nam przeszkadzać i dowalić! Rzeczywiści czasami lepiej już nie wierzyć i skupić się tylko na własnych przewodach.