Dodany: 28.11.2010 12:26|Autor:

Książka: Zamieć
Stephenson Neal
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

"Stephenson wychwycił rytm nowego świata tak dokładnie, jakby taka przyszłość już czekała za progiem".
"The Washington Post"

"Elegancki czarny humor i dowcipna satyra społeczna... Zaprawione znakomitą prozą i ostrym dowcipem Stephensona. Cyber punk nie zginął, tylko wykształcił w sobie poczucie humoru".
"Locus"

"W »Zamieci« cała masa współczesnych okropności została przekształcona w dowcipną, a mimo to bardzo pesymistyczną wizję najbliższej przyszłości".
"Mondo 2000"

"Mądry, surrealistyczny pastisz wcale nie tak odległej przyszłości....Satyra SF w najlepszym wydaniu... Godne polecenia".
"Library Journal"

Nieograniczona wyobraźnia Stephensona połączyła w całość starożytną kulturę i współczesną technikę. Ta książka stanie się kultowa".
"Publisher Weekly"

O Autorze

Neal Stephenson ur. 31 października 1959 r. w Fort Maeade, Maryland, USA. Studiował na Uniwersytecie Bostońskim fizykę, a później geografię. Po ukończeniu studiów pracował naukowo, ale również zajmował się naprawą samochodów czy uprawą ziemi.

Debiutancką powieść "The Big U" opublikował w 1984 roku. W 1988 roku wydał kolejną książkę, "Zodiac: The Eco-thriller", ale dopiero dwa kolejne dzieła przyniosły pisarzowi sławę i uznanie. Były to: wydana w 1991 roku powieść "Zamieć" oraz wydany w 1995 "Diamentowy Wiek". "Zamieć" została uznana przez krytyków i dziennikarzy za jedną z najbardziej wpływowych książek lat dziewięćdziesiątych. "Diamentowy Wiek" w 1995 roku otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród rynku SF - HUGO. Kolejna powieść - "Cryptonomicon", wydana w 1999 -również odniosła ogromny sukces. Narracja książki prowadzona jest jednocześnie w trakcie II wojny światowej oraz współcześnie, a niebagatelną rolę odgrywają w niej szyfry i kryptografia. W 2003 roku Stephenson wydał kolejną powieść, pt. "Żywe srebro", będącą pierwszym tomem trzyczęściowego "Cyklu barokowego". Kolejne części to "Zamęt" (2004) i "The System of the World" (2004).

Na podstawie "Wikipedii"

Autor sam o sobie mawia:

"Pisałbym nawet wtedy, gdybym z góry wiedział, że nie znajdę czytelników.

Nie zależy mi na czyjejś uwadze! Zauważyłem jednak, że niektórzy czytają moje dzieła. A ja jestem im za to szczerze wdzięczny".

Hiro Protagonista - wyluzowany dostarczycielator pizzy, uzbrojony w dwa samurajskie miecze, haker i menedżer zespołu rockowego - po raz kolejny traci pracę. Obciążony długiem wobec mafii, znacznie więcej czasu niż w rzeczywistości spędza teraz w Metawersie - świecie, który sam zaprogramował. Tam jest naprawdę kimś. Dlatego ze zdziwieniem przyjmuje propozycję tajemniczego nieznajomego, który oferuje mu nowy cybernetyczny narkotyk o piorunującej sile - Zamieć. W jego świecie nie ma przecież narkotyków, a już na pewno nie takich, które potrafią zniszczyć umysł hakera. Kto je stworzył? I jak zamierza je wykorzystać?

[ISA, 2007]