Dodany: 24.11.2010 09:02|Autor:

Książka: Złotniejący świat
Konopnicka Maria
Notę wprowadził(a): agnesines

Uwodząca melodia zdań Marii Konopnickiej niesie w sobie kilka emocjonalnych tonów: ludowy zaśpiew, ton parnasistowski, sceptycyzm, ironię, sarkazm, gorycz, ale też ton sowizdrzalski. Wszystko to tworzy z poezji Marii Konopnickiej niezwykle bogaty, wciągający koncert. Tom "Złotniejący świat" otwiera serię "44. Poezja polska od nowa", w której uznani współcześni poeci przedstawiają twórczość klasyków. Autorem obecnego wyboru oraz posłowia jest Piotr Matywiecki.

"Między życiem a śmiercią - Konopnicka nie chce wprowadzać do swojej liryki dogmatu, »złotnienie« ma przede wszystkim stanowić rekonstrukcję świata »złotego od środka«, nie zaś - redukcję, jaka niejednokrotnie staje się udziałem dogmatyzujących »architektów«..."

Karol Samsel

"Wybór Piotra Matywieckiego pozwala na nowo odczytać miejscami skostniałą poetykę doby realizmu. Wiersze Marii Konopnickiej nabierają w tym tomie świeżego wydźwięku, czarują, dają możliwość poznania poetki z zupełnie innej, nieszablonowej strony. Autor »Zdartych okładek« w precyzyjny sposób układa poetycki klucz, który daje możliwość wielopoziomowej interpretacji »Złotniejącego świata«".

Katarzyna Wiśniewska

"Teksty są bardzo zróżnicowane zarówno tematycznie, stylistycznie, jak i w formie. Znajdziemy w zbiorze i poezję, i poemat, i prozę. Konopnicka w tak dobranych utworach podejmuje problematykę społeczną (na imponującą skalę), odwołuje się do tradycji antycznej, opiewa przyrodę, bierze pod mikroskop pożądanie, tęsknotę i gorycz".

Zuzanna Witkowska

[Biuro Literackie, 2010]