Dodany: 2010-11-21 23:33|Autor: airs

Nie tylko papier...> Czytniki

6 osób poleca ten tekst.

Mały przegląd czytników z e-ink - listopad 2010


Minęły Targi Książki, na rynku czytników nastąpiły pewne przetasowania i sytuacja, przynajmniej do Świąt wydaje się być przejrzysta, więc gdyby ktoś coś myślał o prezencie, czy czymś do czytania e-booków to sprawa wygląda tak (pomijam 5 calowe czytniki jako zbyt małe):

1. Najtańszy obecnie czytnik Kindle 3 za ok. 470 zł (zza oceanu, trzeba płacić kartą) jest fajny, ma bardzo dobry ekran (Pearl), obsługuje mało formatów i nie da się na nim czytać zabezpieczonych e-książek kupionych w polskich księgarniach. Do nowego roku raczej niedostępny, bo Amazon wstrzymał jego wysyłkę do tego czasu poza USA.

2. Idąc w górę z ceną natrafiamy na czytnik Oyo z empiku za 650 zł, który jest fajny w teorii, jednak ciągle go nie ma bo ma błędy w oprogramowaniu i wciąż odsuwają w czasie jego sprzedaż. Oprogramowanie działa bardzo wolno i ma dość ciemny ekran (Sipix) w porównaniu do innych.

3. Zaraz za nim jest Prestigio Libretto PER3162B za 659 zł, czytnik bardzo ładny, chyba najlżejszy i najmniejszy chociaż ekran 6 cali - bardzo dobry (Vizplex). Czyta podstawowe formaty e-książek ale bez DRM. Czyli też nie poczytamy e-książek kupionych z zabezpieczeniami. Można na nim czytać wiele książek darmowych z "domeny publicznej", jest do niego załączony pakiet "Wolnych Lektur" i można jeszcze czytać książki z innych źródeł. Jako dodatek, niezły wbudowany odtwarzacz plików dźwiękowych, do audiobooków lub do muzyczki w tle czytania ;)

4. Podnosimy poprzeczkę i natykamy się na drugi Prestigio Libretto PER5062B dostępny w empiku za 750 zł (jego bliźniak w e-dazon.pl kosztuje 799zł). Tu już mamy obsługę książek zabezpieczonych, dobry zestaw czytanych formatów, a dodatkowo dostęp do sieci poprzez wbudowane WiFi oraz ekran dotykowy (palcami). Chyba jedyna większa wada to dość ciemny ekran (Sipix). Już jest dobrze ;)

5. Jeśli dołożymy jeszcze 50 zł to mamy "full wypas czytelniczy", czyli Onyx BOOX 60S za prawie 800zł. Dobry ekran (Vizplex), obsługuje 14 formatów e-książek (prawie wszystko co zawiera tekst ;) różnymi krojami czcionek, również zabezpieczone przez Adobe DRM. Do tego mamy extra lektora (IVONA) który może czytać po polsku teksty książek dla nas, gdy coś innego robimy.

6. Idąc w górę z ceną mijamy wiele czytników, jak Vedia, BeBook, iRiver, eClicto czy Cybook, na które nie warto zwracać uwagi chyba że kosztowały by 400 zł tak jak eClicto na Targach Książki.

7. Jeśli chcemy coś jeszcze lepszego i mamy do wydania ponad 1000 zł to znajdziemy Onyx BOOX 60 za 1150 zł, który tak jak uboższy brat czyta wszystkie formaty, również zabezpieczone, ma słowniki; notatnik; ma czytającą na głos IVON-ę ;) a w dodatku ekran dotykowy (rysikiem) i dostęp bezprzewodowy (WiFi) do internetu, czyli wszystko co sobie można zażyczyć w czytniku ;)
Zaraz obok Jest młody Pocektbook Pro 603 za 1200 zł, który ma prawie wszystko co Onyx (bez IVON-y) a wygląda trochę inaczej...

To mamy przegląd 6 calowych czytników, jakby ktoś chciał pogłębić wiedzę - znajdzie prawie wszystko na stronie: http://forum.eksiazki.org

Pozostaje jeszcze rzut oka na większe czytniki czyli poczynając od 8 calowego iRex DR800S za 2000 zł, do 9-calowych: Kindle DX2 za 1440 zł, Pocketbook Pro 902 za 1450 zł czy wersja 903 za 1770 zł (bo z WiFi), aż po ogromnego iRex-a DR1000s za 2700 zł - czyli duże i drogie :|
Jak ktoś chce duże to jeszcze przy dawce cierpliwości może pojawią się 9 calowe Onyx BOOX M90 albo eClicto (z IVON-ą), ale nie wiadomo kiedy i za ile...
Zresztą do beletrystyki większe niż 6-calowe się nie nadają, bo cięższe, bo kruche i niewygodne - chyba że do książek naukowych z tabelami, wzorami czy wykresami.

kończę ten przegląd, wynikający z mojego osobistego zdania, poparty stroną: http://www.eksiazki.org
Wszelkie protesty, krytyka, czy komentarze mile widziane :)

Wyświetleń: 37040
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 62
Użytkownik: maramara 2010-11-22 00:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
Powiedz szczerze, kupiłbyś sobie czytnik Onyx BOOX 60S? A jeśli nie, to który z wymienionych?
Użytkownik: airs 2010-11-22 00:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Powiedz szczerze, kupiłby... | maramara
Mam oba Onyx-y, BOOX 60 (od roku) i 60S w domu, a jakbym miał kupić teraz i miał wystarczającą kasę, to kupiłbym bez wahania BOOX-a 60.
Co do tego z "S", to troszkę brakuje mi rysika (funkcji dotykowych do grzebania w opcjach)... ale reszta, czyli do czytania na prawdę OK, oprogramowanie bardzo rozwinięte, nie trzeba właściwie nic konwertować, tylko wrzucać na czytnik i czytać :) !
Użytkownik: janmamut 2010-11-22 00:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
A COOL-ER wyginął, jak mamuty?

Czy dobrze podsumowuję zestawienie: tanich czytników jeszcze nie ma, na droższe nie zwracajmy uwagi, kupujmy Onyksa? Tylko wtedy chciałbym widzieć magiczne słowo "reklama"...
Użytkownik: airs 2010-11-22 01:07 napisał(a):
Odpowiedź na: A COOL-ER wyginął, jak ma... | janmamut
Sorry - pominąłem go w punkcie 6-tym.
Napisz przynajmniej ile kosztuje ten COOL-ER ? I co potrafi... ma chociaż polski interface (menu) ??
A chwalić to co mam mogę, bo dobre ;)
Użytkownik: janmamut 2010-11-22 03:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Sorry - pominąłem go w pu... | airs
Z rozważań wstępnych wynikało mi, że właśnie przeze mnie wspomniany powinien być rozważany jako jeden z pierwszych, choćby ze względu na popularność. Ceny są dla mnie bolesne, więc pewnie będę skazany na coś używanego, stąd szukam wszelkich informacji o możliwościach, tę o cenie odkładając na później.

Dlatego ważne jest dla mnie porównanie Onyksa właśnie z pominiętymi. Dla mnie na przykład ważne są obsługiwane formaty, z którymi się będę stykał, choćby DJVU. To tak w ramach, mam nadzieję dobrego, rozumienia zachęty się uśmiecham o dalsze informacje.
Użytkownik: maramara 2010-11-22 11:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Z rozważań wstępnych wyni... | janmamut
A Mamut poleca Cool-era?
Użytkownik: janmamut 2010-11-22 23:03 napisał(a):
Odpowiedź na: A Mamut poleca Cool-era? | maramara
Mamut zagląda w różne opisy jak do os, nie mogąc wybrać czegoś, co byłoby jeszcze w miarę tanie, a już dobre. Dlatego tak dociekliwie starałem się poznać podstawy czytatki onyksooptymistycznej.

A jeśli, nawiązując do wątku BISwrocławskiego, na następnym spotkaniu będę miał czytnik, to na nie przyjdziesz? :-)
Użytkownik: maramara 2010-11-22 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Mamut zagląda w różne opi... | janmamut
Czuję się kuszona... To nieprzyzwoite :)
Użytkownik: airs 2010-11-22 11:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Z rozważań wstępnych wyni... | janmamut
No cóż, z tego co wiem COOL-ER jest ładny (kolorki do wyboru) ale należy do rodziny Netronix-ów (jeden z klonów) i jest to już przestarzały model, tak jak eClicto (też Netronix) - obsługuje mało formatów, karty SD tylko do 4GB, brak dodatkowych funkcji... To tak jakby jakieś 2 generacje wstecz od współczesnych czytników.

Lepsze od Netronix-ów są klony Hanlin-a, w rodzaju BeBook, LBook: obsługują wiele formatów, ale brak rozwiniętych funkcji - to wciąż 1 generacja wstecz.

Dopiero z najnowszych, z największą funkcjonalnością to właśnie opisywane przeze mnie PER5062B vel. Neox Q6, które mają szeroką funkcjonalność (łącznie z dotykiem i WiFi) ale gorszej jakości ekran (Sipix) - mniejszy kontrast, ciemniejsze tło.

Najnowszej generacji i z największą ilością obsługiwanych formatów są właśnie Onyx BOOX i Pocketbook Pro. Oba rodzaje mają słabsze wersje (BOOX 60S, Pocketbook 602) - bez WiFi i dotyku - oraz mocniejsze (BOOX 60 i Pocketbook 603).
Różnią się wyglądem i niewieloma szczegółami. BOOX ma polski TTS IVONA i dodatkowe aplikacje, Pocketbook ma akcelerometr i wbudowane głośniczki ;) BOOX ma rozwinięte oprogramowanie, Pocketbook dopiero zaczyna i jego firmware ma jeszcze cechy wieku niemowlęcego. Oba obsługują bardzo dużo formatów (PDF, ePUB, TXT, HTML, RTF, PRC, CHM, DJVU, DOC, FB2, FB2.ZIP - BOOX dodatkowo: MOBI, PDB i ostatnio DOCX) łącznie z zabezpieczeniami Adobe DRM (w PDF i ePUB).

Wszystkie inne 6-calowe są albo starszej generacji, albo mają braki w obsłudze polskich znaków, albo uboższy zestaw obsługiwanych formatów, albo nie obsługują DRM, więc nie są warte uwagi, chyba że ich cena wyniosła by poniżej 500-600 zł ;)

Pozostaje jeszcze nowy SONY 650 z bardzo dobrym ekranem o dużym kontraście: Pearl, ale wystarczy poczytać forum: http://forum.eksiazki.org żeby się do niego zniechęcić...

Podsumowując: chcąc mieć współczesny, wypasiony czytnik celujmy w Onyx BOOX lub Pocketbook Pro (wersje bez WiFi i dotyku za ok. 800-900 zł a pełne za ok. 1150-1200 zł) ;)
Chyba że idziemy na kompromis z gorszym/ciemniejszym ekranem i ceną, to wtedy może być Prestigio PER5062B / Neox Q6 za ok 750-800 zł

Zawsze jeszcze pozostaje Amazonowy Kindle 3, cierpliwość i później zabawa z konwertowaniem...
Użytkownik: ma-ruda 2010-11-22 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, z tego co wiem CO... | airs
Nie narzekałabym tak na Kindle'a - ekran ma najlepszy z wymienionych, WiFi w wersji za 139 (+20 przesyłka) dolarów, a oprogramowanie alternatywne (Duokan) bardzo dynamicznie się rozwija, więc możliwości praktycznie nieograniczone. Dotykowe są IMHO niepraktyczne, bo albo ekran niezbyt szybko odpowiada, albo trzeba uważać na paluchy podczas czytania, a poza tym mają znacznie gorszą jakość wyświetlania.
I nie demonizowałabym z wielkością pamięci czy obsługiwanymi kartami - na 4 GB można zmieścić kilka tysięcy książek, to naprawdę za mało? ;)
Użytkownik: airs 2010-11-22 18:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie narzekałabym tak na K... | ma-ruda
Narzekam na Kindle przede wszystkim dlatego, że otwiera pliki właściwie tylko w "Amazonowym" formacie (odmana PRC), na który trzeba wszystko inne konwertować, albo samemu albo w części przez "ich" e-maila, co jest kłopotliwe. Nie mówiąc już o zabezpieczeniach, które w polskich księgarniach są zupełnie inne bo od Adobe, którego Kindle nie wspiera, czyli nie otwiera (tak jak i ePUB i nie ma "reflow" w PDF-ach). Poza tym książek polskich w Amazonie brak, a ekran (Pearl) nie jest taki znów ogromnie lepszy od dobrego Vizplex-a, który jest w innych czytnikach.
Dodatkowe (chińskie) oprogramowanie Duokan jest jeszcze bardzo niedopracowane (taka wczesna beta), ma duże braki w obsłudze polskich liter, i żeby go włączyć trzeba zainstalować "jailbreak-a" - kolejne ZUO ;)

Co do dotykowych (palcowych) to się w zupełności zgadzam - widziałem w naturze i na zdjęciach te odbite paluchy - fuj - co innego z rysikiem...

A karta SD 8GB mi się przydała, jak wrzuciłem audiobooki - chciałem mieć wszystkie w czytniku (nawiasem mówiąc Kindle nie ma w ogóle miejsca na karty SD tylko pamięć wewnetrzna :( ).
Użytkownik: ma-ruda 2010-11-22 21:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Narzekam na Kindle przede... | airs
Co do Duokana to oprogramowanie w obecnej formie działa "obok" oryginalnego systemu Kindle, nie trzeba nic kasować itd., wystarczy się przełączyć :). Prace nad obsługą znaków narodowych są zaawansowane (odkąd wyszła wersja angielskojęzyczna - bo robią to Chińczycy - co kilka dni pojawiają się poprawki) i zapewne na dniach będzie dostępna w pełni funkcjonalna wersja, a na oprogramowanie do OYO, ONYX'a czy eClicto raczej nie ma co czekać, bo producenci/księgarnie nie wykazują chęci rozwoju. Tu jednak szybciej można liczyć na społeczność internetową, która w przypadku Kindle'a jest "nieco" większa i bardziej prężna.
Przerobienie dowolnego (niezabezpieczonego) pliku wymaga jedynie wrzucenia go do Calibre i kliknięcia "Konwertuj", co nie przekracza możliwości przeciętnego użyszkodnika. Co do zabezpieczeń to myślę, że w niedługim czasie umrą śmiercią naturalną, jak to się stało w przypadku mp3. Nie sądzę też, by Adobe DRM był dobrym rozwiązaniem - trzeba się rejestrować i w ogóle cudawiankować, dziękuję, postoję ;).
Moje audiobooki nie zmieściłyby się i na karcie 32 GB, więc nie widzę problemu, to, co jest obecnie w zupełności mi wystarcza :).
Nie twierdzę, że Kindle 3 jest bez w wad, ale w kategorii cena/jakość bije konkurentów na głowę.
Użytkownik: janmamut 2010-11-22 23:10 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, z tego co wiem CO... | airs
Dziękuję! Trochę mi to uporządkowało rozumienie. Onyx poszedł w górę, choć nadal jestem daleki od przekonania, że to jedyny wybór. :-)
Użytkownik: norge 2010-11-22 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
"Zresztą do beletrystyki większe niż 6-calowe się nie nadają, bo cięższe, bo kruche i niewygodne - chyba że do książek naukowych z tabelami, wzorami czy wykresami."

Wiem, że jestem w mniejszości, ale się absolutnie z tym nie zgadzam. Mój 8 calowy czytnik nie jest ani cieżki, ani kruchy. Jest lekki, poręczny i bardzo wygodny jeśli chodzi o czytanie beletrystyki. Mam po prostu wrażenie, że czytam "normalną" książkę. Do tego na takim większym ekranie bardzo dobrze wyświetlają się pliki PDF, a wyłącznie z nich (jak na razie) korzystam.
Użytkownik: airs 2010-11-22 18:13 napisał(a):
Odpowiedź na: "Zresztą do beletrystyki ... | norge
Zgadzam się, miałem w ręku na Targach Książki takiego 8-calowego iRex-a - bardzo fajny, podobał mi się, zrobiłem mu zdjęcie z moim BOOX-em ;): http://dl.dropbox.com/u/3722780/Targi10/PICT8135s.​jpg - ale ludzie narzekali, że trzeba często ładować baterię, no i cena taka, ze zamiast niego można by spokojnie kupić dwa 6-calowe i wcale nie najtańsze ;)
Użytkownik: norge 2010-11-22 18:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się, miałem w ręk... | airs
O, tak, to mój IREX na zdjęciu :-) Przy intensywnym czytaniu ładuję baterię raz w tygodniu. Jak czytam od czasu do czasu, to wystarczy mi na 2 tygodnie. Ale jak wiadomo firma produkujaca IREXy już nie istnieje, więc nie zachęcam nikogo do kupowania ich czytnika.

Chodzi mi tylko o to, ze wielkosć 8 calowa jest idealna do czytania właśnie beletrystyki. Idealna, gdyby nie ta kosmiczna cena, niestety...
Użytkownik: moriakaice 2010-11-23 00:01 napisał(a):
Odpowiedź na: O, tak, to mój IREX na zd... | norge
Gwoli ścisłości - firma to iRex właśnie był ;) A robili iLiady, DR800S (na zdjęciu) i DR1000S. Zresztą odrodzili się jako IRX Innovations, ale nieco zmienili kierunek rozwoju firmy.

PS Nie porównujmy "intensywnych" i "nieintensywnych" czytań, mówmy o ilości zmian stron, będzie łatwiej porównać (bo jedni czytają szybciej, inni wolniej). Od biedy - o ilości przeczytanych książek i tego, ile miały stron w wersji papierowej (choć to też nie jest do końca dobrym wyznacznikiem).
Użytkownik: norge 2010-11-23 13:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Gwoli ścisłości - firma t... | moriakaice
No, tak masz rację. Intensywne czytanie może znaczyć co innego dla każdego z nas. Mój czytnik starcza na 10 - 11 godzin czytania (sprawdzałam z zegarkiem w ręku) i jak ktoś twierdzi, że taka ilość godzin oznacza "słabą" baterię, to jest to dla mnie co najmniej dziwne. Jaki problem włączyć kabel do kontaktu i podładować na noc?

Jeśli chodzi o tzw. twardą okładkę do czytnika to też z początku wydawało mi się to zupełnie niepotrzebne i w dodatku zwiększające i tak niemałe już koszty. Spróbowałam jednak czytania z okładką i bez okładki i wniosek jest jeden: okładka bardzo pomaga w trzymaniu czytnika, przewracaniu kartek (naciskaniu na przyciski, manewry rysikiem), a także w jego przenoszeniu w plecaczku czy w torebce. No i jak ładnie to wygląda! Ja mam taką białą, skórkową i samo zawieszenie oka na niej sprawia mi wielką estetyczną przyjemność :-)

Nie piszę tego do ciebie, Mori, bo ty akurat niejeden czytnik miałeś w rękach. Bo moim zdaniem, żeby wyrażać jakiekolwiek miarodajne opinie o czytnikach, należy je najpierw poużywać, popróbować, przetestować po to, aby stwierdzić, że taka a taka bateria zbyt szybko się wyczerpuje, że 2 GB pamięci nie wystarcza, że na 8 calach beletrystykę czyta się niewygodnie, że okładka to zbyteczne udziwnienie, że czytnik to w ogóle jakieś wariactwo i itd... Dlatego, jeśli tylko ktoś ma okazję, zachęcam do choćby krótkiej próby wzięcia tego urządzenia do ręki, najlepiej w różnych wariantach i z różnych firm, przeczytania na nim kilku stron książki i wtedy już będzie wiadomo co jest grane...
Użytkownik: ma-ruda 2010-11-23 18:45 napisał(a):
Odpowiedź na: No, tak masz rację. Inten... | norge
Zgadzam się, że dla każdego co innego ma znaczenie, dlatego zawsze wyrażając opinię zaznaczam, że "dla mnie" coś jest ważne (czasem wyglądam przez to na straszną egotyczkę, a chyba nią nie jestem ;) ). Ideałem byłoby, gdyby każdy rozważający zakup mógł się wybrać do sklepu i "pomacać" kilka różnych modeli, ale do tego droga daleka. Każdy powinien sprawdzić, czy woli dotykowy ekran, czy zwykły, jaki kontrast jest dla niego odpowiedni, jaka wielkość. Sama obejrzałam kilka dzięki uprzejmości znajomych moli.
Cieszy mnie, że ceny w końcu zaczęły spadać, co sprawi, że czytniki się upowszechnią, więc i rynek ebooków zacznie normalnieć. Skądinąd wiem, że kilka dużych wydawnictw (także mocno walczących wcześniej z pirackimi ebookami) szykuje się do wejścia na rynek.

Tak już zupełnie na marginesie, a propos baterii - mój Kindle bezproblemowo wytrzymuje bez ładowania tydzień, w tym zawiera się kilkadziesiąt godzin czytania (kilka tysięcy odświeżeń stron) i serfowania po necie (odwiedzam blogi i fora internetowe, czytam wiadomości, wyszukuję informacje, ściągam książki z katalogu projektu Gutenberg itd.).
Użytkownik: moriakaice 2010-11-24 13:07 napisał(a):
Odpowiedź na: No, tak masz rację. Inten... | norge
Ja naprawdę uciekałbym od podawania czasu. Dlaczego? Bo generalnie eCzytnik z ePapierem powinien wydatkować energię jedynie w momencie zmiany strony (no, tak by było w idealnej sytuacji, ale i tak można założyć, że tak to działa). Co to oznacza? Ano to, że w przypadku urządzeń o różnej wielkości ekranu wynik może być kompletnie różny.

By to zobrazować wyobraźmy sobie ultra-duży eCzytnik, który jest w stanie od razu wyświetlić całą książkę. Skoro tak, pamiętając o zasadzie zużycia energii w przypadku eCzytników, jego bateria starczałaby zapewne na przeczytanie parudziesięciu książek, co ktoś, kto czyta wolno/nieregularnie mógłby przełożyć nawet na lata. Z drugiej strony, jeśli będziemy mieć malutki zegarek, gdzie do przeczytania jednej pozycji trzeba będzie klikać z 50 000 razy, bateria nie starczy nawet na jedną pozycję, a czasowo będzie się przekładać pewnie na kilka-kilkanaście godzin.

"że czytnik to w ogóle jakieś wariactwo"
Najlepszym przykładem na to jest moja własna rodzicielka. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że ona czyta znacznie więcej i szybciej niż ja (nie wiem dokładnie, bo jej nie sprawdzam, ale powiedziałbym, że spokojnie wychodzi jej koło 2 książek na tydzień, jeśli nie więcej), do tego w grudniu, gdy kupiłem sobie podczas premiery eClicto, rzuciła okiem i stwierdziła, że ona woli papierowe książki i nie potrafiłaby czytać z czegoś takiego.

Nagle ostatnio u mnie było aż za dużo urządzeń (ze względu na testy), więc mamę zatrudniłem jako testera ;) I co się okazuje? Przychodzi wczoraj i mówi mi, że musi się do czegoś przyznać - spodobało jej się to urządzenie. A przecież nie przepada za elektroniką! Zatem - w przeciwieństwie do komputerów czy skomplikowanych telefonów komórkowych oraz tabletów - eCzytniki mogą trafić do każdego.

"Dlatego, jeśli tylko ktoś ma okazję, zachęcam do choćby krótkiej próby wzięcia tego urządzenia do ręki, najlepiej w różnych wariantach i z różnych firm, przeczytania na nim kilku stron książki i wtedy już będzie wiadomo co jest grane..."
Dokładnie. Zwłaszcza, że Booxy są w Vobisach, a te są w sporej ilości miast. eClicto ponoć jest w Saturnie - muszę w końcu przejść się i zobaczyć. Do tego jak Empik umieści swoje urządzenia w salonach to jeszcze łatwiej będzie wszystko przetestować :)
Użytkownik: ma-ruda 2010-11-22 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się, miałem w ręk... | airs
Dla mnie ciut za szeroki - trudno objąć wzrokiem całą linijkę (zwiększanie marginesów - o ile jest - mija się z celem, skoro już mamy taki ekran). No i nie przekonują mnie dotykowe - swój czytnik często trzymam częściowo za ekran, nie zdałoby egzaminu :). Natomiast podoba mi się, że jest szary - białe obudowy rozpraszają, przynajmniej mnie (tak, Kindle 3 G odpada - biały, tylko WiFi, bo jest grafitowy). Każdy ma swoje zboczenia.
Użytkownik: airs 2010-11-22 23:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mnie ciut za szeroki ... | ma-ruda
Do wielu czytników, jest dołączone w komplecie etui (którego kolor można sobie czasem wybrać) i włożony do niego czytnik już wygląda zupełnie inaczej, tak jak mój BOOX na zdjęciu: http://dl.dropbox.com/u/3722780/Onyx_BOOX/Onyx_boo​x60_m.jpg
Można porównać z poprzednim zdjęciem...
Użytkownik: ma-ruda 2010-11-23 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Do wielu czytników, jest ... | airs
Ale dlaczego mam go chować? Dla mnie przewaga czytnika nad papierową książką polega min. na tym, że mogę go bez problemu obsłużyć jedną ręką, bo się nie zamyka, jest lżejszy i świetnie leży w dłoni (stąd ważne, jakie ma "plecki" ;) ). Tego typu okładka zdecydowanie zmienia postać rzeczy. Mój Kindle ma tylko "skarpetę" do przechowywania: miękką w środku, z infantylnym wzorem (bo tak :D).
Użytkownik: ederlezi 2010-11-26 14:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
Co sądzicie o czytnikach firmy Bebook? Bo mnie najbardziej interesuje Bebook neo lub plus i nie wiem na co się zdecydować... Czy to prawda, że Bebook neo to w zasadzie to samo co Onyx Boox 60? Proszę niech osoby, które posiadają jakiegoś Bebooka (neo lub plus) napiszą swoje opinie o nim. Byłoby mi to bardzo pomocne.
Użytkownik: airs 2010-11-26 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sądzicie o czytnikach ... | ederlezi
Firma "Endless Ideas" chcąc wprowadzić swego czasu własny czytnik e-booków, wybrała wtedy najbogatszy w obsługiwane formaty czytnik Hanlin i umieściła na nim swoje logo czyli nazwę "BeBook".
Hanlin jest rzeczywiście fajnym czytnikiem, mnogość obsługiwanych formatów i dość długi czas pracy na bateriach to jego atuty. Chciałem na początku jego kupić (nowsze czytniki były droższe niż obecnie), ale sprzedawca mnie zniechęcił, argumentując słusznie, że to czytnik starszej generacji ;) Objawia się to np. wolnym USB (1.1), małą karą SD (do 4 GB), czy brakiem dodatkowych funkcji. W tym czytniku dochodzą jeszcze kłopoty z polskim językiem (niepełne tłumaczenie) oraz z polskimi znakami w niektórych formatach - po szczegóły odsyłam na forum: http://forum.eksiazki.org/hanlin-f154/
Dziś, jest już parę czytników nowszej generacji, które kosztują nawet mniej niż zwykły BeBook...

Dalszy ciąg historii to BeBook Neo - jak po latach przyszedł czas na unowocześnienie czytnika, firma znowu wybrała model z obsługą wielu formatów, tym razem Onyx BOOX. To nie tyle jest w "zasadzie to samo" co zupełnie/całkowicie to samo czyli klon albo jak kto woli "rebranding" Onyx-a 60.
Firmware jest wymienne dla obu czytników jak na razie, czyli da się kupić BeBook-a i zainstalować na nim firmware z BOOX-a, co jest trochę nie "fair" wobec polskiego dystrybutora Onyx-ów, który w końcu się napracował nad pełniejszym "spolszczeniem" BOOX-a i wbudowaniem IVON-y (profesjonalnego głosu) której nie znajdziemy oczywiście w firmware BeBook-a ;)
Ale jak widzę BOOX-a można w polsce kupić taniej niż BeBook-a Neo, a w dodatku BeBook-a kupuje się "gołego" a w komplecie z BOOX-em jest etui i ładowarka.
Jakby ktoś bardzo chciał to może do Onyx-a wgrać firmware BeBook-a i zrobić z niego Neo ;)

Ostatnio doszedł jeszcze BeBook Club, który jest rebrandingiem (klonem) Onyx BOOX X60S, to jest właśnie wzmocniony (też zmienione klawisze) BOOX 60 bez WiFi i ekranu dotykowego, czyli taki BOOX 60S w czarnej obudowie :)

O Onyx BOOX/Bebook Neo można poczytać też na forum: http://onyx-ereader.pl/forum
Użytkownik: ederlezi 2010-11-26 20:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Firma "Endless Ideas" chc... | airs
Ok. Dzięki za szybką odpowiedź :)
Użytkownik: mila9385 2010-12-14 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Firma "Endless Ideas" chc... | airs
"a w dodatku BeBook-a kupuje się "gołego" a w komplecie z BOOX-em jest etui i ładowarka."

No bardzo przepraszam, ale gdzie się niby kupuje takiego golaska? Trzeba by chyba się mocno postarać:-/ Standardowo występuje opcja z ładowarką i w etui, chociazby w ofercie czytio.
Bebooka można oceniac roznie, można mieć swoje preferencje, ale występując w roli doradcy trzeba naprawdę dbać o rzetelność informacji!
Użytkownik: moriakaice 2010-12-14 17:28 napisał(a):
Odpowiedź na: "a w dodatku BeBook-a kup... | mila9385
O'rly? http://www.czytio.pl/product/26/-/Bebook-NEO.html - bez etui i ładowarki sieciowej (nie, kabel USB to nie to samo). I dokładnie tak samo jest w sklepie producenta: http://mybebook.com/6-inch-ereaders/c14/p25/bebook-neo-ereader/specifications/product_info.html

Komplet z etui (bez ładowarki sieciowej) można w Czytio dostać za 1158. Za 1189 jest zaś Onyx Boox 60, który ma tak etui, jak i ładowarkę, a także 2 GB kartę SD.

Więc czekaj, jak to było z tą rzetelnością informacji?
Użytkownik: mila9385 2010-12-15 11:29 napisał(a):
Odpowiedź na: O'rly? http://www.czytio.... | moriakaice
No chyba tak, ze jednak BB jest za 1089, a nie za 1158;-)
Użytkownik: moriakaice 2010-12-15 21:14 napisał(a):
Odpowiedź na: No chyba tak, ze jednak B... | mila9385
Sam Neo (bez etui!) jest za 1089 (a, niestety, etui jest w przypadku czytnika czymś koniecznym - choć można je sobie samemu zrobić). W komplecie z etui Neo jest za 1158 - o czym napisałem. Prosiłbym, by uważniej czytać te moje teksty...
Użytkownik: airs 2010-12-16 18:15 napisał(a):
Odpowiedź na: "a w dodatku BeBook-a kup... | mila9385
Jak już napisał Mori :), BeBook Neo jest dostępny bez etui (goły) za 1089 zł, a etui można dokupić sobie za dodatkową opłatą circa 110 zł z firmy STYLZ - nie jest to oryginalne etui.
To co można znaleźć w Czytio to dodatkowa promocja kompletująca dwie rzeczy - a nie moje preferencje czy nierzetelność :|
Bebook Neo zawsze występował w przyrodzie bez etui ;)

Dodatkowo widząc zmiany w nowym firmware do Onyx BOOX-a trzeba uważać z zakupem Bebooka Neo, bo może się okazać, że nie da się uruchomić nowego firmware na rebrandowanym Onyx-ie (BeBook). A chyba o polską wersję firmware (IVONA, pl-klawiatura, Legimi, pl-znaki i inne) nam tutaj najbardziej chodzi ??
I dlatego właśnie, że polski dystrybutor BOOX-a tyle pracy, starań i inicjatywy wkłada w polskie oprogramowanie do tego czytnika i dodatkowe aplikacje, zasługuje on na odrobinę wyższą cenę!
Użytkownik: ederlezi 2010-11-27 11:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
A jak podłączę do komputera onyxa to czy wyświetli mi się on jako dysk zewnętrzny i będę mogła przenosić do niego ebooki na zasadzie kopiuj wklej, czy może potrzebny jest do takiego przenoszenia jakiś specjalny program?
Użytkownik: moriakaice 2010-11-27 11:51 napisał(a):
Odpowiedź na: A jak podłączę do kompute... | ederlezi
Będziesz mogła zarówno sama przenosić (co jest wygodne średnio, zwłaszcza, jak chce się mieć ładną strukturę katalogów) albo będziesz mogła użyć programu Calibre, który świetnie tym pozarządza za Ciebie.
Użytkownik: ederlezi 2010-11-27 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Będziesz mogła zarówno sa... | moriakaice
Ok. Dzięki :)
Użytkownik: zochuna 2010-12-11 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
Airs, przekonałeś mnie do Onyxa 60S. Od godziny mam go przed sobą i mimo że chwilowo ogarnia nnie panika, uważam , że jest bardzo dobrze rokującym czytnikiem:) Przecież kiedyś zrozumiem, jak go obsługiwać:)
Użytkownik: airs 2010-12-16 18:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Airs, przekonałeś mnie do... | zochuna
Nie ma zmartwienia - da się poznać, byle by było co czytać :)
Najważniejsze to poznać, które formaty e-książek, którą z aplikacji (FBReader, przeglądarka, Adobe Mobile...) są czytane. Bo każda z aplikacji ma trochę inne opcje dostępne w "Menu" ;)

W razie czego zaglądnij na forum: http://onyx-ereader.pl/forum gdzie można znaleźć dużo odpowiedzi, albo zapytać... :)
Użytkownik: zochuna 2010-12-16 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ma zmartwienia - da s... | airs
Dzięki. Zajrzałam, poczytałam, jutro będę wcielać w życie:)
Użytkownik: Czajka 2010-12-16 23:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki. Zajrzałam, poczyt... | zochuna
Nie martw się, ja kiedy zaczynałam używać odtwarzacza MP3 musiałam zabierać w drogę dziecko do obsługi - włączał mi i pogłaśniał.
Bardzo się cieszę, że masz czytnik, przy najbliższym spotkaniu mam nadzieję, że opowiesz o swoich wrażeniach, też właśnie myślę o zakupie. :)
Użytkownik: norge 2010-12-18 11:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie martw się, ja kiedy z... | Czajka
A co myślicie o tym urządzeniu?

http://gadzetomania.pl/2010/11/25/asus-eee-note-ea800-niezbednik-studenta

Właśnie pojawił się w sprzedaży tu u mnie w Norwegii. To chyba też jest ta sama technologia e-papieru, co inne czytniki. No i wielkość 8 cali.
Użytkownik: moriakaice 2010-12-19 10:53 napisał(a):
Odpowiedź na: A co myślicie o tym urząd... | norge
Nie, to nie wygląda jak ePapier, chyba, że gdzieś po drodze nastąpił przełom, o którym użytkowników nie raczono poinformować, bo Asus chwali się 64 odcieniami szarości (gdzie obecnie najlepszy Pearl od E-Inka ma 16), do tego stosują powłokę Anti-glare (tak jakby się tam strasznie światło miało odbijać). Niby pojemna bateria (3700 mAh), a sam producent "wycenia" ją na 13.5h pracy przy wyłączonym WiFi i 10 dni w stanie spoczynku (a wiadomo, że producenci lubią sobie zawyżać tego typu dane, które mogłyby się sprawdzić pewnie jedynie w jakichś idealnych, laboratoryjnych warunkach). No i waga - 520g to sporo na 8".
Użytkownik: norge 2010-12-19 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, to nie wygląda jak e... | moriakaice
Dzięki, Mori. Bo moja tutejsza znajoma się bardzo nad nim zastanawia i się mnie radzi czy warto kupić.
Użytkownik: e-dazon.pl 2010-12-21 06:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
Witam. We wstępniaku dziękuję za wzmiankę o naszym portalu e-dazon.pl oraz naszym czytniku Neox Q6. Jednak pragnę sprostować że nasza cena jest najniższą ceną na rynku jeśli chodzi technologię SIPix w czytnikach - zapraszam na http://e-dazon.pl/subscription/chooseSubscription. Proszę również odkryć na nowo lub wspomnieć o technologii LCD (choć nie dla pasjonatów czytania) - http://e-dazon.pl/produkt/183-czytnik-neox-t7. W styczniu udostępnimy nowy czytnik w technologii e-ink w cenie Kindla. Zapraszam do odwiedzania naszego portalu częściej, bowiem rodzi się nowa jakość w dystrybucji e-książek w Polsce. Pozdrawiam dazu
Użytkownik: airs 2010-12-21 13:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. We wstępniaku dzię... | e-dazon.pl
Zainteresował mnie ten nowy czytnik Neox Q6 - w przeciwieństwie do Neox Q6w jego ekran jest w technologii Vizplex, jest identyczny z Prestigio Libretto PER3162B (za granicą PICO)... Ciekawy jestem czy będzie wspierał DRM (książki, które u Was można kupić są zabezpieczone) bo tamten Prestigio nie wspiera ? A fajnie wygląda, ładny i mały optycznie mimo że też ma 6 cali... w jakim kolorze/kolorach będzie dostępny ?

Co do Neox Q6w z Sipix-em to faktycznie dość tanio (w empiku był taki, ale brak - Oyo też niedostępny ;) ), a w abonamencie (Pakiet 75) cena spada nawet do 599 zł...
Użytkownik: dr.octagon 2010-12-23 19:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
http://www.literacka.pl/eczytnik-onyx-boox-biale-etui-p-142400.html kupował ktoś u nich, ponad ok 250zł taniej, czy to możliwe? :]
Użytkownik: airs 2010-12-26 10:37 napisał(a):
Odpowiedź na: http://www.literacka.pl/e... | dr.octagon
Trochę nie do wiary, nie tylko białe etui, brązowe czy czarne do wyboru, w ogóle oba modele BOOX-a w tak niskiej cenie: http://www.literacka.pl/onyx-m-31568.html
Użytkownik: Sznajper 2011-03-02 10:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
Poradźcie mi. :)
Kupować Onyx Booxa 60, czy poczekać na Asus Eee Reader? http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=47XM7SydX7Ih​kXP3
Użytkownik: Monika.W 2011-03-02 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Poradźcie mi. :) Kupować... | Sznajper
Ja mogę tylko powiedzieć, że używam Onyxa od 2 miesięcy i jestem baaardzo zadowolona.
Użytkownik: JERZY MADEJ 2011-03-04 23:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja mogę tylko powiedzieć,... | Monika.W
Ja też!
Użytkownik: moriakaice 2011-03-04 00:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Poradźcie mi. :) Kupować... | Sznajper
Asus ma być z SiPixem, który się na razie zdecydowanie NIE sprawdza. Kup sobie może Kindle 3, skoro celujesz w 6". Albo Kindle DX/Pocketbooka 902/903, jeśli wolisz 9.7". No chyba, że koniecznie chcesz tego Booxa 60 :P
Użytkownik: Sznajper 2011-03-04 08:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Asus ma być z SiPixem, kt... | moriakaice
Nie mam zaufania do Kindle'a. Jakoś się tak niepoważnie nazywa ;) I z obsługiwanymi formatami ubogo.
No i już sobie kupiłem X60 :)
Użytkownik: moriakaice 2011-03-04 13:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie mam zaufania do Kindl... | Sznajper
A Boox to poważna nazwa? :P Co do obsługiwanych formatów - tak czy siak liczy się tak naprawdę obsługa ePUB/MOBI. Jeśli jeden z tych formatów jest wspierany to w 99 przypadkach na 100 chcemy mieć plik właśnie w takim formacie (co nam zapewnia Calibre).

Anyway - gratuluję zakupu!
Użytkownik: tomoe 2011-04-02 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Asus ma być z SiPixem, kt... | moriakaice
Wybierając między Kindlem DX a Pocketbookiem to zdecydowanie poleciła bym tego drugiego.

Fakt, że Kindl ma lepszy wyświetlacz, ale to robi różnicę, jak ktoś czyta komiksy, przy czytaniu tekstu różnica nie jest już tak wyczuwalna. Za to struktura plików (albo właściwie jej brak) potrafi mocno zirytować. Mniej obsługiwanych formatów, słownik ang-ang (nie wiem czy można sobie ang-pol doinstalować), no i trzeba z USA sprowadzać.

Pocket ma słabszy wyświetlacz (pozostałe parametry techniczne podobne, przy czym Pocketa można o dodatkową pamięć rozbudować), ma więcej formatów, polskie znaki bez problemu, słownik ang-pol, i można go kupić w Polsce (902 nawet za dość przystępną cenę jak na czytniki 9,7").

Z wad Pocketa, które zaobserwowałam to pewne jeszcze niedoróbki w sofcie (chyba bardziej odczuwalne w wersji 903 - ze stylusem) i fakt, że to jest nowy czytnik. Kindl już trochę na rynku jest i co większe kiksy ponaprawiali. Pocket ma to dopiero przed sobą.
Teoretycznie Kindlem można jeszcze po necie buszować, ale jakoś nie wydaje mi się, żeby to był cel czytnika. Lepiej się ogląda strony na monitorze komputera, więc brak tej opcji w Pockecie jakoś strasznie nie dyskwalifikuje.

Jest jeszcze jedna cecha Pocketa, o której się nie wspomina, a która ma znaczenie: wymienna bateria (szczególnie że serwis jest w Polsce). Niby nic, ale znajoma z powodu padniętej baterii w Ectaco JetBook musiała kupować nowy czytnik, więc akurat ten element ma tutaj znaczenie. Wiem że ze starszymi Sony też były problemy z bateriami i też nie dało się ich wymienić.
Użytkownik: jazim 2011-06-22 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęły Targi Książki, na ... | airs
Jeśli chodzi o Onyx BOOX m90 to już wiadomo kiedy i za ile. Od dziś za 1499 zł. Cena dość wysoka, ale nie aż tak jak niektórzy prorokowali. Jest w tej chwili nawet nieco tańszy niż Amazon Kindle 3 DX (na allegro 1579 zł).
Użytkownik: maramara 2011-06-22 09:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli chodzi o Onyx BOOX ... | jazim
Czy ktoś zechce wyłuszczyć mi, czym się różni OnyxBoox 60 (60, nie 60S) od wspomnianej nowości m90? Nastawiłam się na sześćdziesiątkę, no i nie wiem teraz...
Użytkownik: Sznajper 2011-06-22 09:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy ktoś zechce wyłuszczy... | maramara
OB60 / OBm90

Ekran:
E ink® Vizplex® EPD / E ink® Pearl® EPD
6" / 9,7"
8 odcieni szarości / 16 odcieni

Pamięć wbudowana:
532MB / 2GB

Cena:
940 zł (1100 za X60) / 1499 zł

A pewnie niedługo ceny OB60 jeszcze spadną.

To różnice.
http://www.onyxboox.com/product_info.php?products_​id=30
http://www.vobis.pl/oferta/dom_i_multimedia/czytni​ki_e-book/879649_onyx_boox_x60_6.aspx
Użytkownik: maramara 2011-06-22 09:34 napisał(a):
Odpowiedź na: OB60 / OBm90 Ekran: E... | Sznajper
Aha. Większy ekran, większa pamięć, inna technologia e-papieru, a to wszystko za 500 PLN.

Dziękuję, Sznajperku ;) A tak na chłopski rozum co byś wybrał?
Użytkownik: Sznajper 2011-06-22 09:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Aha. Większy ekran, więks... | maramara
Mam X60 i jestem bardzo zadowolony. Teraz jak stanieją - brałbym w ciemno.
Użytkownik: jazim 2011-06-27 12:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam X60 i jestem bardzo z... | Sznajper
OB X60 chyba tak szybko nie stanieje, lecą za to ceny OB 60 i OB 60S. Na allegro używane OB60 wystawiane były w granicach 600-800 zł, a nowy można kupić za 950 zł.
Użytkownik: moriakaice 2011-06-22 17:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Aha. Większy ekran, więks... | maramara
Z M90 uważaj - generalnie zbiera strasznie złe opinie przez ten swój przycisk/czujnik IR.
Użytkownik: airs 2011-06-28 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Z M90 uważaj - generalnie... | moriakaice
Opinie na razie wstępne/początkowe - bardzo dużo zależy od niedopracowanego jeszcze oprogramowania...

Ale ważniejsza sprawa to to, że do czytania beletrystyki tak duży czytnik jest zupełnie niepotrzebny! Przede wszystkim ciężki (i do trzymania w ręce i do wożenia w torebce/plecaku), po drugie dużo łatwiej go uszkodzić (ekran e-ink jest jednak delikatny), po trzecie mniej wygodny, no i cena ;)
Na normalnym 6-calowym czytniku czyta się bardzo komfortowo, a niektóre zgrabniejsze modele mieszczą się z powodzeniem w damskiej torebce czy wewnętrznej kieszeni marynarki, na dodatek ważą nie 0,5kg (jak te 9-calowe) a poniżej 200 gramm (czyli 0,2kg) :)
Użytkownik: moriakaice 2011-07-02 01:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Opinie na razie wstępne/p... | airs
Niby tak (aczkolwiek ja, nieco z konieczności, ostatnio czytam cały czas na iPadzie), ale nie wszyscy tylko dla beletrystyki eCzytnik kupują. Nie wspominając już o cudach takich jak np. NoteSlate.
Użytkownik: airs 2011-07-28 00:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Niby tak (aczkolwiek ja, ... | moriakaice
NoteSlate to bardzo ciekawa rzecz,ale coś cicho o nim ostatnio - wszyscy odbębnili na początku roku obowiązkowe info o zapowiedzianej nowości i później już nic...

Na szczęście ukazał się konkurent (cenowy i funkcjonalny) dla Kindla 3, czyli Nook Touch - bardzo ciekawy czytnik e-ink, mający jako system Googlowego Androida, ekran dotykowy, WiFi i bardzo niską cenę ;) Żeby nie było tak super to niestety firma, która go wypuściła na rynek (B&N), nie wysyła czytników poza granice USA :| Tak więc jeżeli ktoś chce bardzo dobry i niedrogi czytnik, a ma kogoś "rodzinnego/zaufanego" w Stanach - powinien tam uderzyć w celu nabycia ;)

Fajnie, że coś drgnęło - a już myślałem, że podsumowanie czytników z listopada 2010 roku będzie również aktualne w listopadzie 2011 ;)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: