Dodany: 29.10.2010 16:10|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Czytatnik: Czytam, bo żyję

6 osób poleca ten tekst.

Kto/ co się kryje w owczej skórze? (u Murakamiego)


Naprawdę nie wiem, co mam o tej książce powiedzieć i całe szczęście, że nie jestem zobowiązana do napisania z niej „prawdziwej” recenzji, bo sprawiłoby mi to dużą trudność. Moje dotychczasowe doświadczenia z Murakamim ograniczyły się do dwóch powieści psychologiczno-obyczajowych bez szczypty metafizyki, groteski, absurdu (których to elementów w większości utworów w ogóle nie toleruję, a jeśli już, to tylko w niewielkiej dawce i w określonym kontekście) – i były bardzo dobre. To, co mogłam przeczytać o „Przygodzie z owcą” w prasie czy w serwisach książkowych, cokolwiek stępiło mój zapał do rozglądania się za nią w bibliotece i biblioteczkach znajomych. Ale w końcu sama (no, powiedzmy, że z niewielką pomocą właścicielki) wpadła mi w ręce.

Początek okazał się równie zachęcający, jak w przypadku dwóch poprzednich: prosty, oszczędny, a jednak bardzo obrazowy język, interesujący portret człowieka z jednej strony odnoszącego sukcesy zawodowe, z drugiej popadającego w coraz większą alienację społeczną i emocjonalną. Potem dołącza się już coraz wyraźniejsza nuta niesamowitości: tajemnicza dziewczyna o pięknych (i do tego posiadających niezwykłe właściwości) uszach, jeszcze bardziej tajemnicza historia ze zdjęciem przysłanym bohaterowi przez dawno niewidzianego przyjaciela i na skutek interwencji złowieszczego gościa będącym przyczyną całego łańcucha dziwnych zdarzeń. A od momentu, gdy w hotelu „Pod Delfinem” poszukiwacze natrafiają na Owczego Profesora, zwyczajne nie jest już nic prócz realiów, dla kontrastu ogromnie plastycznych i wyrazistych. W tym momencie normalnie odłożyłabym książkę, zrażona absurdalnością historii opowiadanej przez staruszka. A jeśli nie wtedy, to po włączeniu się do akcji Człowieka-Owcy, a już na pewno, gdy narratorowi wreszcie udaje się skomunikować ze Szczurem (dla zachowania suspensu czekającego ewentualnych innych czytelników zataję, kim jest Szczur i w jakich okolicznościach ów kontakt zostaje nawiązany). A jednak nie odłożyłam, doczytałam do końca, i to w tempie zupełnie niepodobnym do tego, w jakim męczę inne lektury nie całkiem spełniające kryteria mojej ulubionej literatury. Powiem więcej: czytało się świetnie, a po zakończeniu pozostało – absurdalnie? – dobre wrażenie, spowodowane głównie walorami językowymi, umiejętnością kreowania niesamowitego klimatu i trzymania akcji niemal do samego końca w zawieszeniu (co bardziej nawet przypominało mi powieści Somozy, niż te wcześniej czytane Murakamiego). Mimo, że do końca nie jestem pewna, co autor miał zamiar przekazać za pomocą tych owczych metafor.

Mam wrażenie, że ta książka opowiada przede wszystkim o samotności. Samotny (trochę na własne życzenie, ale może dlatego, że nie potrafi inaczej?) jest narrator, samotna jest jego tymczasowa dziewczyna, unikająca dłuższego związku z kimkolwiek, i umierający w otoczeniu licznej służby - ale tak naprawdę bez nikogo bliskiego - potentat, na którego żądanie odbywają się poszukiwania niezwykłej owcy, i właściciel hoteliku, a już przeraźliwie samotny (i zupełnie nienadający się do funkcjonowania w społeczeństwie) jest zdziwaczały Owczy Profesor. No i Szczur, u którego poczucie osamotnienia i bezradności w pewnym momencie osiąga poziom krytyczny...

Może chodzi też o ukazanie, jak cienka i ulotna jest granica między normalnością a szaleństwem? Bo właściwie trzy najważniejsze postacie, bezpośrednio zaangażowane w historię z owcą, mimo swoich ułomności jako tako funkcjonują do momentu, gdy zaczyna im brakować TEGO CZEGOŚ (samej owcy, albo raczej reprezentowanej przez nią idei); potem umierający bogacz popada w obsesję poszukiwań, zgrzybiały uczony gubi się w bezsensownej krzątaninie wśród nic nieznaczących dokumentów, młody dekadent traci sens życia i nie potrafi zawołać o pomoc (a właściwie próbuje, ale nie tak, by ktoś mógł go zrozumieć...).

Nie wiem tylko, dlaczego akurat owca, zwierzę nie budzące jakichś szczególnie pozytywnych skojarzeń i powszechnie uważane za mało inteligentne (czyżby w Japonii było inaczej?) została wybrana na symbol wartości tak znaczącej, że praktycznie równoważnej z sensem istnienia.
Ale tak czy inaczej, sądzę, że jest to lektura warta zainteresowania, choćby po to, by sprawdzić, czy potrafimy się doszukać jakichś realnych przesłań w abstrakcyjnym kontekście.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2399
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: misiak297 29.10.2010 23:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Naprawdę nie wiem, co mam... | dot59Opiekun BiblioNETki
Dziękuję Ci za tę czytatkę, oddaje ona również doskonale moje odczucia. Ja co prawda uwielbiam absurd, groteskę w ilościach więcej niż minimalnych. "Przygodę z owcą" czytało mi się rewelacyjnie, choć po lekturze... zbraniałem... (czy może raczej należałoby napisać - zowczałem?), bo stwierdziłem, że za bardzo nie wiem, co autor chciał przekazać. Ale to nie przeszkodziło mi postawić "Przygodzie z owcą" 5. Nie wiem, co w tym było takiego, że nie mogłem się oderwać, nie wiem, co kazało mi czytać dalej mimo iż nie widziałem w tym wszystkim sensu, ale... zachwyciłem się:)
Użytkownik: adas 30.10.2010 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Naprawdę nie wiem, co mam... | dot59Opiekun BiblioNETki
Miałem szczęście i swą przygodę z Murakamim zacząłem od tej książki. W wydaniu z serii japońskiej, niebieska twarda okładka, stoi na półce. I mi się spodobała, nawet bardzo, ale jakoś do kolejnego spotkania z Japończykiem nie spieszyło mi się. No pewnie, był na liście autorów do pogłębienia znajomości, ale nic na siłę.

Potem była jeszcze jedna powieść, no i "Kronika". I to nadal była na swój sposób elegancka proza, ale mnie nie przekonuje. Mimo udziwnień, fantastycznych czy historycznych wtrętów, w jego prozie jest zbyt dużo porządku. Mam wrażenie, że jego książki są starannie zaplanowane i zbudowane z najwyższej jakości materiałów, a widocznie lubię jak mi się tynk wali na głowę.

Może istnieje inny nurt w twórczości Japończyka i nieprawdziwa jest opinia, że "zawsze pisze to samo"? Może się mylę? I tak mi przyszło do głowy, czy jego popularność u nas ma coś wspólnego z tą naszą (nie)szczęsną transformacją? Gonimy świat, tak jak Japonia go goniła za czasów młodości Murakamiego? Murakami rejestrujący lęki Tokio rejestruje i nasze? Aspiracje, inspiracje, samotność.

Jak na pisarza do którego podchodzę z rezerwą, całkiem mocno ten Murakami siedzi w głowie.
Użytkownik: zochuna 31.10.2010 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Naprawdę nie wiem, co mam... | dot59Opiekun BiblioNETki
No, Dot, jak zwykle trafiasz w sedno:) Ja też tę książkę oceniłam wysoko i również podczas lektury byłam -delikatnie mówiąc - zakłopotana. Dla mnie jest to w jakimś stopniu powieść o kłopotach z tożsamością. Książkę czytałam już dawno temu i ciąglę dobrze ją pamiętam:)
Użytkownik: margines 31.10.2010 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Naprawdę nie wiem, co mam... | dot59Opiekun BiblioNETki
No i ZNOWU recezja Dot, ale na szczęście Dot-yczy książki, którą czytałem i to już dawno temu i wspominam ją bardzo miło jak zresztą prawie wszystkie znane mi książki Murakamiego:)

Może jednak skusisz się i ...przerobisz ten tekst na czytatkę:) wstawiając do niego link?
Warto pomyśleć nad tym;]

(Wiesz co? W pewnym sensie ta książka przypomina mi tekst opowiadania i film "Tajemnica Brokeback Mountain". To przez tę kartkę i jej wszechobecność i w pościgu za owcą i "Tajemnicy..."

Książki Murakamiego nieodparcie kojarzą mi się z tym, co pisze nasza rodzima Tokarczuk Olga i oboje są moimi ulubionymi autorami)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.10.2010 14:27 napisał(a):
Odpowiedź na: No i ZNOWU recezja Dot, a... | margines
A, owszem, Tokarczuk też lubię, chociaż na tę jej ostatnią powieść jakoś nie mam apetytu - za to "Bieguni" trafili w sam środek mojegu gustu.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: