Dodany: 22.10.2010 09:31|Autor: carmaniola

Czytatnik: dumki-zadumki

Pre-wersalki na wersalce

III 2017
Rozważna i romantyczna (Austen Jane) - w ramach akcji "Rok Jane Austen".

X 2016
Księga papugi (Nechszebi Zijai ed-din (Nakhshabi Ziya' al-Din)) - Persowie na fali, czytatka: Szczwany papug - Zijai ed-din Nechszebi „Księga papugi”

VI 2016
Obowiązki wojownika (Ihara Saikaku (właśc. Hirayama Tōgo)) - Tym razem Ihara Saikaku w opowiastkach o samurajach. Czytatka: Honor, obowiązek i śmierć - Ihara Saikaku "Obowiązki wojownika"

V 2016
W dalszym ciągu w związku z Projektem Szekspir:
Burza (Szekspir (Shakespeare William)) (4,5)

IV 2016
"Projekt Szekspir", czyli dramaty Szekspira opowiedziane na nowo przez znanych brytyjskich pisarzy, to doskonała okazja by poznać nieznane i przypomnieć sobie lubiane dramaty Szekspira.
Zimowa powieść (Szekspir (Shakespeare William)) (4)
Kupiec wenecki (Szekspir (Shakespeare William)) (5)

V 2015
Na rozstaju: Wybór opowiadań (Higuchi Ichiyō) (4) - Higuchi Ichiyō (1872-1896) Piękny pseudonim "Ichiyō", czyli "Samotny liść". Jedna z najsławniejszych pisarek japońskich swojej epoki. Literatura japońska wymaga jednak odpowiedniego nastroju, w każdym razie ta wcześniejsza. Chyba za jakiś czas podejdę jeszcze raz do tych opowiadań. I spróbuję dotrzeć do źródeł tzn. tekstów do których nawiązuje pisarka, a które pewnie znane są doskonale jej rodakom, przez co opowiadania nabierają głębi. Tłumacz informuje o nich, ale to nie to samo...

I 2015
Jakoś zapominam o pre-wersalkach, a raczej o ich zapisywaniu, bo wciąż jest ich sporo wśród czytanych przeze mnie książek.

Haiku (antologia; Matsuo Bashō, Buson Yosa, Issa Kobayashi i inni) - to zaczyna mi krążyć we krwi - dobry staroć na początek roku. Ten nawet bardzo, bardzo dobry - pięknie dobrane wiersze w fantastycznym wręcz tłumaczeniu i starannym wprowadzeniu, nie tylko w temat, lecz również w klimat haikai.

XII 2014
Metamorfozy albo Złoty Osioł (Apulejusz (Apuleius Lucius))
I 2014
Mity i legendy Indian Ameryki Północnej: Tom 1 (Erdoes Richard, Ortiz Alfonso)

II 2013
Listy z Japonii (Kipling Rudyard) Urocza pre-wersalka na początek roku. Kipling - Sahib pieprzony, ale za to zabawny.

XII 2012
Jądro ciemności (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) po raz kolejny i oczko wyżej, najwyżej jak można, chociaż tłumaczenie, wg mnie, słabsze niż Zagórskiej, ale co tam - wnętrze! A Achebe ma zwidy i manię prześladowczą!

Spadkobiercy; Charakter przestępstwa (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad), Ford Ford Madox (właśc. Hueffer Ford Hermann)) - może nie jest to szczyt, ale warto się temu przyjrzeć. Wydaje się jednak, że zrozumie to naprawdę tylko ktoś, komu nieobcy jest Leopold II, Kongo, sam Conrad i jego "Jądro ciemności".

XI 2012
Morawagin (Cendrars Blaise (Cendrars Błażej) (właśc. Sauser Frédéric)) (1926) właściwie nie pre-wersalka, ale klasyka i owszem. Dziwna książka, język piękny, bardzo rytmiczny, sceny momentami straszne, czasem obrzydliwe. Właściwie to prawie nie ma tam piękna...

VII 2012
Dziesięć tysięcy liści: Antologia literatury japońskiej (antologia; < autor nieznany / anonimowy >, Sei Shōnagon, Murasaki Shikibu i inni)
René Leys (Ségalen Victor) (pisane w 1911 (niby), muszę poszukać daty I wydania, ale na wersalkę i tak pasuje skoro Segalen zmarł w 1914).
Przygody Sherlocka Holmesa [Rytm: Waza] (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan))

IV 2012
Syn Nieba: Kronika dni panowania (Ségalen Victor)

III 2012
Jaka długa przerwa w starociach! A planowane były książeczki z antologią tekstów hinduskich w tłumaczeniu Dynowskiej. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Przynajmniej tak powiadają. A marzec tegoroczny rozpoczynam (i chyba kończę) Książę (Machiavelli Niccolò (Machiavelli Mikołaj))

VIII 2011
Tętniące serce (Lagerlöf Selma Ottiliana Lovisa) - wzruszające, ale da się odczuć, że książka wyciągnięta ze starego kufra - inne środki wyrazu i przekazu.
Młyn na wzgórzu (Gjellerup Karl (Gjellerup Karol)) - widać upływ czasu, ale literacko, to naprawdę dobra rzecz - w moim mniemaniu doskonałe tłumaczenie. Ten skandynawski pociąg do Boga - nie dla mnie, ale nie raził jakoś specjalnie.

VI 2011
Golem (Meyrink Gustav (właśc. Meyer Gustav)) - bardzo dziwna książka, bardzo klimatyczna.
Sadhana: Urzeczywistnienie życia (Tagore Rabindranath (Thaakur Ravindranaatha)) - już nauczanie religii/filozofii życia, nawet w wykonaniu Tagorego, nie jest tym, co lubią tygryski.

III 2011
Błogosławieństwo ziemi (Hamsun Knut (właśc. Pedersen Knut)) - 5. I to jest Hamsun, który mi się podobał.

II 2011
Katedra Marii Panny w Paryżu (Hugo Victor (Hugo Wiktor))
Wiktoria (Hamsun Knut (właśc. Pedersen Knut))

I 2011
Spowiedź samuraja (Katsu Kokichi)

XII 2010
Prawdziwa Księga Południowego Kwiatu (Czuang-Tsy (Zhuangzi; Czuang-dze)) - zakończne!
Dialogi konfucjańskie (< praca zbiorowa / wielu autorów >) - powtórka

XI 2010
Antologia pieśni indyjskiej: Tamil (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >)
Wielka księga Tao (Lao Tzu (Lao Tsy lub Laozi)) - powtórka
Prawdziwa Księga Pustki: Przypowieści taoistyczne (Liezi) - powtórka
Prawdziwa Księga Południowego Kwiatu (Czuang-Tsy (Zhuangzi; Czuang-dze)) - czytam i pewnie będę czytać przez następne pół roku o ile mózgu mi nie wypali (jak ja kocham przypisy!!!)

X 2010
Światło, które zagasło (Kipling Rudyard)
Zaginiony legion (Kipling Rudyard)
Gniew (Azuela Mariano)