Dodany: 12.10.2010 01:44|Autor: Pok

Książka: Zamieć
Stephenson Neal

Absurd z nutką geniuszu

Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, a cechą wykreowanego świata jest to, że więcej nie zagrało niż zagrało. Już na samym początku uderza w nas straszliwy absurd. Główny bohater ma całkiem niezłą pracę, zapewniającą mu nowoczesny sprzęt, specjalne przywileje i świetny samochód, mianowicie jest dostarczycielem pizzy, pracującym dla mafii... Z czasem na szczęście przedstawiony świat robi się coraz bardziej przejrzysty, a tematem numer jeden staje się Metawers - wirtualna rzeczywistość, w której uczestniczą miliony ludzi z całego świata. Pewnego dnia zostaje wprowadzony do obiegu narkotyk o nazwie "Zamieć". Narkotyki tak w świecie Metawersu, jak i w świecie rzeczywistym nie są żadną nowością, ten jednak wyróżnia się tym, że funkcjonuje w obydwu równocześnie i ma szansę wywrócić istniejący porządek do góry nogami.

Wcześniej wspomniałem o jednym głównym bohaterze, a jest ich dwoje. Hiro - dostawca pizzy, świetny haker i najlepszy szermierz na świecie oraz D.U. - seksowna piętnastolatka pracująca w zawodzie kuriera i mająca wybitny talent do znajdowania kłopotów.

Do tego wszystkiego należy dodać mnóstwo wątków pobocznych mniej lub bardziej związanych z główną misją, takich jak sumeryjskie mity, nawiązania do Biblii czy przedstawienie antyutopijnej wizji pracy. Sami widzicie, że na nudę na pewno nie można narzekać.

Moim zdaniem, "Zamieć" jest dosyć nierówną książką. Czasem genialną, a niekiedy tylko dobrą czy nawet średnią. Początkowo inność świata potrafi odrzucić i nie do końca wiemy, co jest grane. Do tego należy dodać, iż główny wątek rozwija się powoli - dopiero od około jednej trzeciej powieści zdołałem się naprawdę wciągnąć w przedstawione wydarzenia. Na pewno nie można autorowi odmówić kunsztu - liczba nawiązań po prostu miażdży! Od czasu do czasu miałem jednak wrażenie, że akcja opowiadana jest trochę chaotycznie i nierówno, przez co zdarzało mi się miejscami trochę pogubić. Zakończenie również pozostawia leciutki niedosyt - chciałoby się wiedzieć, co jest "po".

W ogólnym rozrachunku: mogę "Zamieć" jak najbardziej polecić, bo jest to książka ciekawa, wciągająca i dająca do myślenia. Nie można tylko zapominać, że jest to lektura bardzo specyficzna i nie bez wad. "Zamieć" to niesamowicie wybuchowa mieszanka.

Wyświetleń: 1926
Użytkownik: sirpeter 03.11.2013 20:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Akcja powieści rozgrywa s... | Pok
Pozostaje się tylko zgodzić :)
Niestety książka jest nierówna, miejscami akcja pędzi na łeb na szyje, a miejscami wlecze się. Niektóre wątki nie pasowały do reszty, były wrzucone ni z gruszki nie z pietruszki i to przez nie lektura miejscami się dłużyła.