Dodany: 05.10.2010 00:57|Autor: frytek

To jest straszne.


Jak czytam te fragmenty, a jestem właśnie w trakcie lektury książki, to aż nie chce mi się wierzyć, że to powstało 50 lat temu:

Spojlerki (ale można je też potraktować jako teasery, bo pochodzą z początku książki, i niczego takiego znowu nie ujawniają)

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

W każdym razie: jest to bardzo dużo dająca do myślenia, i przerażająco aktualna książka.

Wyświetleń: 9100
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 14
Użytkownik: Roy Complain 30.11.2010 22:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak czytam te fragmenty, ... | frytek
Zaskakująco aktualny klasyk. Jak bardzo aktualny mozna sie przekonać ogladajac Equilibrium - duza czesc filmu to kopia tej ksiazki (a reszta jest uzupelniona innymi zrzynkami ;). Miejscami czytało się trudno, ale mimo wszystko to wciąż jedna z najlepszych antyutopii i chyba kazdy myslacy czlowiek powinien miec ja na półce. Niedlugo Darabont nakręci ekranziacje. Ciekawe jak sie to skonczy - czy historia, ktora ostrzegala przed otepieniem spoleczenstwa przez nowe media stanie sie ich czescia?
Użytkownik: Neelith 12.12.2010 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak czytam te fragmenty, ... | frytek
Pomysł jest świetny, ale język wydał mi się bardzo toporny, dlatego nie wiedziałam jak ocenić książkę. Podejrzewam, że to wina tłumacza Adama Kaski. Czasami w zdaniach jakby czegoś brakowało, składnia jest dziwna, to znowu występują zwroty w stylu: "Zaczniemy znowu na nowo". Muszę porównać inne tłumaczenie.

Użytkownik: Roy Complain 12.12.2010 23:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomysł jest świetny, ale ... | Neelith
Autor opisuje swiat bez literatury, ubogi intelektualnie - może takie zabiegi podkreslaja upadek ludzkosci w tej kwestii? :)
Użytkownik: Neelith 13.12.2010 08:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor opisuje swiat bez l... | Roy Complain
Może tak być, nie myślałam w ten sposób.
Użytkownik: kropka 12.07.2011 00:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomysł jest świetny, ale ... | Neelith
Czytałam tłumaczenie Iwony Michałowskiej i również topornie się czytało... Chociaż sam pomysł mi się bardzo podobał. Stąd myślę, że to niekoniecznie kwestia tłumaczenia.
Użytkownik: córka księgarza 13.12.2010 21:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak czytam te fragmenty, ... | frytek
No cóż Biblinetkowicze - my żyjemy w innym świecie !

Tak już jest...tylko my nie przyjmujemy tego stanu do świadomości.
Wielkie telewizory , coraz tańsze i coraz większe . I rozrywka , rozrywka , rozrywka...
Użytkownik: wolverine1410 26.12.2010 01:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak czytam te fragmenty, ... | frytek
Według mnie Bradbury stworzył wizję po prostu proroczą. Miał jakiś przebłysk ze świata przyszłości czy coś takiego... Inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć:)
Użytkownik: first-pepe 26.12.2010 16:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Według mnie Bradbury stwo... | wolverine1410
To wcale nie jest jakaś prorocza wizja. Nie rozumiem z czego miałby wynikać spadek poziomu czytania książek w porównaniu z czym? Z latami poprzednimi?
Poza tym społeczeństwo nie głupieje. Społeczeństwa zawsze były głupie, skłonne do bycia manipulowanymi podając pierwsze z brzegu drastyczne przykłady typu Niemcy za Hitlera czy współczesna Białoruś. Dzisiejsze masy są sterowane wprost z telewizorni, gazet, radia. Wszystko równa do tego samego poziomu bezpłciowej, mdłej i nijakiej szarości muzyka, film, polityka, sport. Taka jest naturalna kolej rzeczy. Jeżeli chcesz poczytać coś dobrego, obejrzeć dobry film, posłuchać dobrej muzyki, trzeba się postarać, POSZUKAĆ, nie wystarczy iść do kina, włączyć radio czy telewizję. Proponuję poczytać Marksa albo Gasseta, ale czytając między wierszami. Z tych tekstów wyziera drugie dno.
Te jednostki, które wychodzą przed szereg są traktowane w najlepszym przypadku z przymrużeniem oczu, w najgorszym trafiają do więzień lub do gazu. Proste.
Wracając do książek nawet wśród tych, którzy czytają znaczący odsetek jest tych, którzy czytają po prostu zwykły chłam jak Meyer, Rowling, Steel i wiele innych. Ale taka jest naturalna kolej rzeczy niestety, nad książkami nieco ambitniejszymi, i nie chodzi mi tutaj o np. Sebalda, trzeba nawet odrobinę pomyśleć, a myślenie boli:-]. Dobrze jest wtedy, kiedy od czytania chłamu przechodzi się do rzeczy lepszych, jak sam zresztą miałem. Niestety nie zawsze tak jest.
Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik: romanow 26.12.2010 16:21 napisał(a):
Odpowiedź na: To wcale nie jest jakaś p... | first-pepe
Masz rację - tylko co do Białorusi się mylisz. Powtarzasz toczka w toczke to co Ci nagrały telewizornie.
Jedź na Białoruś pomieszkaj chwilę i sam wyrób sobie zdanie.

Pozdrawiam Cię bo w swoim poście wykazałeś się odwagą a odważni są osamotnieni. Wnoszę więc okrzyk -

Odważni wszystkich krajów - Łączcie się !!!
Użytkownik: first-pepe 27.12.2010 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Masz rację - tylko co do... | romanow
Ok tylko wytłumacz mi w czym się mylę, jeśli idzie o Białoruś, bo to co napisałem to na podstawie własnych przemyśleń, a nie tego co mi telewizornia podyktowała.

Co do pozostałej treści Twojego postu to zastanawiam się, czy kpisz, czy Ty tak na serio. Sugerujesz, że po mojej "odważnej" wypowiedzi następne, co mnie czeka to nalot GROM-u, czy też protesty społeczeństwa pod moim domem?
Użytkownik: romanow 28.12.2010 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Ok tylko wytłumacz mi w c... | first-pepe
Nie kpię. Jesteś przedstawicielem ludzi, którzy potrafią odróżniać skutki od przyczyn. A nie takich ludzi systemy sobie życzą. Systemom potrzeba konsumentów, konsumentów i jeszcze raz konsumentów. I to jeszcze takich, którzy emerytur nie zdążą pobierać... .
A co do Białorusi-pogadaj ze zwykłymi zjadaczami chleba, popytaj ich o rachunki, podatki itp. To zwykli Białorusini żyją pod Łukaszenką a nie europejscy redaktorzy.

pozdrawiam
Użytkownik: MartineZ1988 29.12.2010 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Masz rację - tylko co do... | romanow
Dodam od siebie 3 grosze... W kwestii Białorusi, to akurat Piotr ma rację. Cała Białoruś wielbi Łukaszenkę, dlatego, że o innych postaciach ze świata polityki nie mówi się w mediach, a ludzie opozycji nie istnieją w świadomości obywateli. Dlatego opozycja ma tylko i wyłącznie poparcie w Mińsku, mieście ludzi relatywnie wykształconych. Im dalej od stolicy, w każdych miasteczkach, wsiach Łukaszenko wygrywa w wyborach, nawet bez potrzeby przekłamywania sondaży. Magia mass mediów.


Co do samej książki i tematów na temat tego, czy była ona prorocza, byłbym sceptyczny. USA, to kraj w którym rozwinęły się media pod taką postacią, w której my znamy. Po prostu, już w latach 60 XXw. były symptomy jak to będzie wyglądać. Celna satyra dzisiejszych czasów, poprawności politycznej, mody na orientalnych kochanków, zaniedbywanie własnej kultury, dla mnie każda telenowela, to nic innego jak "Rodzinka", rozmowa Guy'a ze swoim komendantem Buttsym powinna być co rusz przypominana, uzasadnia czemuż to wszyscy mają być równi wobec siebie.
Użytkownik: Pingwinek 23.02.2015 01:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak czytam te fragmenty, ... | frytek
Mnie też te fragmenty biły po oczach!
Użytkownik: magdalenawu 04.03.2015 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie też te fragmenty bił... | Pingwinek
Mnie również
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: