Dodany: 09.01.2007 16:42|Autor:

nota wydawcy


Dramatyczne dzieje procesu Adolfa Eichmanna, mordercy zza biurka, współodpowiedzialnego za Holokaust. Książka jest opatrzona słynnym podtytułem, w którym pojawia się jedno z najdonioślejszych sformułowań zrodzonych w stuleciu totalitaryzmów: "banalność zła".

Relacja Hannah Arendt to nie tylko znakomity literacko klasyczny reportaż sądowy, lecz także esej o mechanizmie państwa totalitarnego oraz mentalności jego twórców i sług. Autorka, jeden z najwybitniejszych, niezależnych umysłów naszego wieku, nie cofa się zarazem przed postawieniem pytań o istotę postaw Żydów europejskich w obliczu zagłady.

Książka bezcenna dla wszystkich, którzy interesują się historią i polityką XX wieku, a także pogłębioną interpretacją centralnych problemów naszych czasów.


[Wydawnictwo Znak, 2004]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 5448
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: novax 22.04.2008 14:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Dramatyczne dzieje proces... | neutrinO7O1
Taaak. Najbardziej zaintrygowała mnie kwestia udziału Żydów w eksterminacji... Żydów. Polecam spojrzenie na kwestię Holokaustu z innej strony. Hannah Arendt jest solidna w tym, co przedstawia. Bardzo ciekawa książka - polecam!
Użytkownik: ewa_86 22.02.2010 10:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dramatyczne dzieje proces... | neutrinO7O1
"Komentarze Arendt o banalności zła były niczym w porównaniu z burzą, jaką wywołała jej krytyczna opinia o procesie i sugestia, że wielu Żydów przyczyniło się do swojej zagłady w czasie wojny. Opublikowano setki artykułów i książek odpierających bądź potwierdzających jej argumentację, co przyczyniło się do gruntownego i pełnego zaangażowania przeanalizowania dziejów tego ludobójstwa."

To cytat z książki Wytropić Eichmanna: Pościg za największym zbrodniarzem w historii (Bascomb Neal) (Znak 2009, s. 369). Właśnie jestem po jej lekturze i na pewno sięgną po relację Hannah Arendt. To jeden z tematów, w przypadku którego nie należy pozostać na przeczytaniu jednej pozycji.
Użytkownik: reniferze 30.03.2024 21:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Dramatyczne dzieje proces... | neutrinO7O1
Trudna lektura, ale nie ze względu na sam temat, tylko styl (prawniczo-filozoficzny) oraz konieczność dobrej znajomości wielu szczegółów dotyczących Holocaustu. W temacie jestem raczej obczytana, ale mimo to zdarzało mi się pogubić. Mimo to absolutnie nie mogę umniejszać znaczenia tej książki, bo jest niezwykle szczegółowa i wydaje się obiektywna.


Jednego tylko nie rozumiem. Dwukrotnie przywołana jest postać Zindla Grynszpana, i dwukrotnie jest on nazwany "kryształowo uczciwym". Jednakże w książce zamieszczono jedynie fragmenty jego zeznań o wywozie Żydów na polską granicę w 1938 roku. Nie ma żadnego kontekstu, który uzasadniałby stwierdzenie, że "nie znalazł się nikt, kto przedtem lub potem dorównałby kryształowej uczciwości Zindla" (str. 261).
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: