Dodany: 07.01.2007 18:09|Autor: lukaszkuch

Przeszłość i przyszłość kryptologii...

Xelcgbtensvn vagrerfbjnyrz fvr bq qnjan, qyngrtb grm j zbzrapvr, tql j frejvfvr cbqnw.arg cbwnjvyn fvr "Xfvrtn Fmlsebj" Fvatun zhfvnyrz wn zvrp. Hqnyb fvr*.

"Księga szyfrów" to jedna z najbardziej szanowanych książek traktujących o historii kryptologii. W przeciwieństwie do większości pozycji nie pęka ona od trudnych wzorów, algorytmów i wyższej matematyki. Gdzie tylko się da, Singh zastępuje matematykę przykładami z życia codziennego. Udaje się to znakomicie. Książka wymaga skupienia, ale zrozumienie działania niemieckiej Enigmy czy kryptografii kwantowej daje wiele satysfakcji i przyjemności (mnie dało ;)).

Polecam ją wszystkim interesującym się kryptologią, kryptografią, matematyką, drugą wojną światową, starożytnym Egiptem, plemionami indiańskimi, twórczością Conan Doyle'a**, itp., itd.

*) Zaszyfrowane pewnym banalnym, pechowym, często używanym przez użytkowników grup dyskusyjnych szyfrem :).
**) Miłośnik każdej z wymienionych dziedzin (i pewnie jeszcze kilkunastu innych, niewymienionych) znajdzie w niej coś dla siebie.