Dodany: 17.09.2010 20:25|Autor:

z okładki

Tom 1

Bułat Okudżawa urodził się w Moskwie w 1924 roku. W 1942 roku jako ochotnik poszedł na front. W roku 1950 ukończył uniwersytet w Tbilisi i pracował później jako nauczyciel. Zadebiutował tomikiem wierszy w 1953 roku. Okudżawa, popularny u nas poeta i wykonawca własnych piosenek, znany jest również jako prozaik, autor wydanych w Polsce powieści "Jeszcze pożyjesz", "Nieszczęsny Awrosimow" i "Mersi, czyli przypadki Szypowa".

Tom 2

"Wędrówki dyletantów", kolejna książka Bułata Okudżawy o tematyce historycznej, nie jest powieścią sensu stricto historyczną. Wszystko jest tu umowne, osnute jakąś mgiełką maligny. Mimo pozornej nierealności otrzymujemy bardzo wymowny obraz Rosji polowy dziewiętnastego wieku, tej machiny samowładztwa zdolnej zmiażdżyć każdego, kto wpadnie w jej tryby, choćby nie szło tu o żaden sprzeciw polityczny, lecz jedynie o wyłamanie się z ram ogólnie przyjętych konwenansów. Okudżawa jako poeta potrafił nadać swej powieści niepowtarzalny koloryt, stworzyć własny świat, który nie zawsze podporządkowuje się realiom historycznym.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1981]