Dodany: 02.01.2007 20:09|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książka: Ptaki ciernistych krzewów
McCullough Colleen

O książce z Australii

Przyznam, że nie miałam w planach czytania "Ptaków ciernistych krzewów", ale trafiłam na nie w bibliotece i wypożyczyłam. Cóż, książka trochę gruba i na początku mnie przeraziła. Ale zaczęłam czytać. Przeczytałam dość szybko. Z serialem trudno mi ją porównać, bo serial ledwo pamiętam, dawno go nie było w telewizji.

Akcja toczy się początkowo w Nowej Zelandii, następnie w Australii, na farmie o nazwie Drogheda. Drogheda należała do Mary Carson, siostry Paddy'ego Cleary. Postać tę osobiście zaliczam do ciekawszych bohaterów książki, chociaż nie była aniołem.

W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na drugą osobę, którą polubiłam. Tym bohaterem jest Frank, uważam go za postać, którą trudno jednoznacznie ocenić.

Cała książka jest wielowątkowa, nie ma jednego głównego bohatera i to właśnie mi się podobało.

Trudno mi znaleźć minusy w stylu tej książki. Jeżeli znajduję tu minusy, to jedynie w bohaterach, a bohaterów każdy ocenia wedle własnego gustu.

Myślę, że warto przeczytać. Nawet jeżeli ekranizacja nie przypadła do gustu, bo wiadomo, książka zawsze jest lepsza od filmu. A ekranizacja nie zawsze jest wierna książce.

Użytkownik: reniferze 28.11.2013 21:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyznam, że nie miałam w... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Bardzo lubię sagi rodzinne, ciągnące się przez kilka pokoleń, pełne bohaterów. Na początku "Ptaków.." miałam nadzieję, że trafiłam na coś wyjątkowego - pierwsze rozdziały są naprawdę wspaniałe, przekonujące i poruszające. Ale od połowy książka wyraźnie traci rozpęd, a autorka koncepcję - zupełnie jakby przerosło ją napisanie tych 600 stron. Bohaterowie są coraz bardziej płascy i nie wzbudzają żadnych emocji, dialogi sztuczne, akcje przyśpieszana na siłę. A mogło być tak pięknie..