Dodany: 26.02.2004 16:02|Autor: bazyl3

Książka: Kokaina
Rosiek Barbara

bez tytułu

Książka znanej z "Pamiętnika narkomanki" Barbary Rosiek, nie jest opowieścią li tylko o kokainie. Jest historią uzależnienia, obłędu i całego syfu, jaki wiąże się z tym okrutnym nałogiem. Autorka w formie wspomnieniowej dokonuje genezy swojego spotkania z kokainą. Przyczyny: brak miłości w domu rodzinnym, alkoholizm ojca, bierność matki. Skutki: prostytucja, upodlenie, na zasadzie - wszystko za jedną działkę, schizofrenia, próby samobójcze.

W książce nie podobała mi się tylko jedna rzecz - forma. Specyficzny "strumień świadomości" niezbyt do mnie trafia, choć IMO oddaje znakomicie stan narratorki. Jej skrajne psychiczne i fizyczne wyczerpanie. Jednak męczące (dla mnie przynajmniej) jest czytanie "złotych myśli" poprzeplatanych bredzeniem deliryka.

Książkę tę warto przeczytać dla kilku prawd, które Rosiek w niej przekazuje. Może to truizmy, ale lektura "Kokainy" pozwala je przyswoić. Okazuje się, że każdy może zostać niewolnikiem i na wieczność stracić słowa: miłość, dom, przyjaciel - tak jak bohaterka książki - i tak jak ona czekać tylko na koniec ziemskiej egzystencji.

["Kokaina", Barbara Rosiek, "Pracownia Słów" Sp. z o.o. wydanie drugie, poprawione, ss. 93] - leży też w wersji elektronicznej na stronie hyperreal.info, ale to chyba pierwsze wydanie, bo zauważyłem drobne różnice.]

Użytkownik: bejbe 11.12.2004 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka znanej z "Pamiętn... | bazyl3
Mnie książka właśnie z powodu tego "strumienia świadomości" spodobała. Była dzięki temu trochę bardziej... prawdziwa(?). Można wczuć się w takie brednie deliryka, chociaż może mnie było łatwiej, bo to w końcu mnie ludzie zawsze brali za schizofreniczkę.. ale cóż. Pozdrawiam :)