Dodany: 2006-12-27 00:45|Autor: gałązka

Jak człowiek stworzył siebie


Książka "Jak człowiek stworzył bogów" to wspaniały przewodnik po historii od "dzieciństwa ludzkości", czyli czasów paleolitu, aż po upadek wszystkich najstarszych cywilizacji. Można tutaj znaleźć ogrom informacji z dziedziny religioznawstwa, kulturoznawstwa i archeologii. Przede wszystkim jednak ksiażka próbuje odpowiedzieć na pytania: jak człowiek stawał się przez tysiące lat tym, kim jest dziś, jak pojawiła się w jego umyśle idea koła, rolnictwa, państwa - i jaki ma to związek z jego wierzeniami?

Takiej analizie są tutaj poddane wszystkie kluczowe dla współczesnej cywilizacji kultury, w tym najważniejsze kultury europejskie (oraz te mniej popularne, jak etruska czy minojska), azjatyckie, afrykańskie i amerykańskie. Możemy poznać także mechanizmy, jakie rządziły myśleniem ludzi paleolitu czy neolitu, a wszystko to w niezwykle wciągającej formie eseju, fragmentami przechodzącego w narrację jak z gier Role Play - silnie oddziałującą na wyobraźnię i pozwalającą nam jeszcze bardziej poczuć się obserwatorami i uczestnikami historii ludzkości.

Po dłuższym czytaniu razić może trochę sceptycyzm autora wobec religii, uważanej jedynie za nieudolną próbę wyjaśnienia niezwykłych praw natury przez człowieka, a także troszkę antychrześcijański charakter książki, co będzie bliżej widoczne we fragmencie poświęconym religii judaistycznej i chrześcijańskiej. Na przykład, dlaczego tak mocno akcentowany jest brutalny stosunek chrześcijaństwa do pogan, natomiast represje wobec chrześcijan w pierwszych wiekach naszej ery - przemilczane? W moich oczach ratuje autora jego ostatni rozdział, w którym podkreśla, jak pozytywną siłą twórczą bywała religia i jak ważna jest jej rola nawet dzisiaj, kiedy nauka nie potrafi dać wszystkich odpowiedzi.

Książka "Jak człowiek stworzył bogów" wzbudziła we mnie bardzo wiele pytań odnośnie do człowieka i dała mi też bardzo wiele informacji. Co prawda jest dosyć długa i żeby przeczytać ją uważnie, trzeba sporo determinacji, zwłaszcza gdy natrafi się na rzeczy obce dotąd naszemu uchu. Ale jestem również pewna, że to, co zostało raz przeczytane, na długo utrwali się w pamięci.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 5327
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: --- 2006-12-27 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka "Jak człowiek stw... | gałązka
komentarz usunięty
Użytkownik: wositelec 2009-06-29 20:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka "Jak człowiek stw... | gałązka
Książka "Jak człowiek stworzył bogów" jest niezwykle ciekawa. Myślę, że naprawdę warto ją przeczytać. Opisuje w zwięzły sposób wszystkie najważniejsze religie (zresztą gdyby chciała opisać je jak najdokładniej, musiałaby się składać co najmniej z kilkudziesięciu grubych tomów). Jest też cennym i wiarygodnym źródłem informacji, o wiele mniej stronniczym niż np. "Bóg urojony" Richarda Dawkinsa. Ogólnie uważam, że warto ją przeczytać, chociaż momentami przynudza i może wydawać się naprawdę nieciekawa i jakby "pisana na siłę". Jest jednak cennym źródłem historycznym, religijnym i mitologicznym.
Użytkownik: Milly 2018-12-19 17:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka "Jak człowiek stw... | gałązka
Znalazłam informację, że to książka dla dzieci (takiej właśnie poszukuję). Jaką kategorię wiekową byś jej przypisała? Obawiam się, że dla przedszkolaka jeszcze za wcześnie? Szukam dokładnie takiej książki (sceptycyzm mi nie przeszkadza) napisanej zrozumiałym dla przedszkolaka językiem.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: