Dodany: 22.12.2006 12:48|Autor: cynkol

Kultura i sztuka> Malarstwo, rzeźba i fotografia

1 osoba poleca ten tekst.

Sasnal, Althamer i cała reszta


Nasi plastycy odnoszą w świecie coraz większe sukcesy. Niedawno Paweł Althamer zdobył nagrodę Van Gogha, a teraz...

"Jak donosi Rzeczpospolita, renomowany magazyn sztuki współczesnej "Flash Art" ogłosił właśnie nazwiska 100 najważniejszych młodych artystów świata.

W dwóch osobnych ankietach krytyków i marszandów pierwsze miejsce zajął Wilhelm Sasnal, 34-letni malarz i autor filmów. Jego twórczość mieści się między figuracją a abstrakcją, między pop-artem a ekspresją. W europejskich galeriach jego obrazy kosztują ok. 20 tys. euro. Oprócz Sasnala na liście "Top 100" znaleźli się: Monika Sosnowska, Paweł Althamer, Piotr Uklański i Artur Żmijewski."
(źródło: independent.pl)

Czy lubicie polską sztukę w najnowszym wydaniu? Czy w ogóle ją zauważacie?
Wyświetleń: 4934
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 11
Użytkownik: cynkol 22.12.2006 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Nasi plastycy odnoszą w ś... | cynkol
Kilka linków...
http://www.raster.art.pl/galeria/artysci/sasnal/sa​snal1.htm

http://www.saatchi-gallery.co.uk/artists/wilhelm_sasnal.htm
("Samoloty" - ten niebieski obraz - to jak dotąd najbardziej cenione dzieło Sasnala)

http://www.przekroj.pl/index.php?option=com_conten​t&task=view&id=741&Itemid=53
(rysunki z "Przekroju")
Użytkownik: joanna.syrenka 22.12.2006 18:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilka linków... http://w... | cynkol
Czytałam kiedyś interesujący artykuł nt Sasnala, ale zabij - nie pamiętam co to było za pismo.
Użytkownik: cynkol 23.12.2006 01:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytałam kiedyś interesuj... | joanna.syrenka
Może wakacyjny numer "Lampy i Iskry Bożej"? Znajdował się tam spory artykuł o Sasnalu, a on sam paradował nawet na okładce (http://lampa.art.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=​85). ;)
Użytkownik: joanna.syrenka 23.12.2006 01:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Może wakacyjny numer &quo... | cynkol
Nie, na pewno nie. To był któryś z poczytnych tygodników (Przekrój? Polityka? Albo jakiś cotygodniowy dodatek do GW - Duzy Format? - nie pamiętam).
Użytkownik: Anitra 22.12.2006 21:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilka linków... http://w... | cynkol
Ten niebieski? Żartujesz? W takim razie mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie: zupełnie nie rozumiem "polskiej sztuki w najnowszym wydaniu". :P Co ludzie w tym widzą?
Użytkownik: cynkol 23.12.2006 01:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Ten niebieski? Żartujesz?... | Anitra
A dla mnie to błyskotliwy komentarz do "zderzenia cywilizacji"...

Tak czy owak Mr. Saatchi (właściciel globalnego koncernu reklamowego Saatchi&Saatchi - http://www.saatchi.pl/_polish.php) z uśmiechem na ustach kupił go wraz z innymi pracami Sasnala do swej kolekcji.

Sasnal stał się u nas znany kilka lat temu jako członek artystycznej Grupy "Ładnie" (m.in. publikował w "Przekroju"). Teraz zaczął się przebijać i zagranicą.

Niedawno stworzono dla młodych twórców prestiżową nagrodę Van Gogha. Poprzednią edycję wygrał Paweł Althamer. W tym roku triumfował Sasnal (http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_in_n​agroda_van_gogha_2006). Nasi górą! :)
Użytkownik: --- 22.12.2006 19:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Nasi plastycy odnoszą w ś... | cynkol
komentarz usunięty
Użytkownik: cynkol 23.12.2006 01:30 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
W takim razie może zainteresuje Cię sztuka konceptualna, czyli minimalizm formy -> maksymalizm intelektualnych przeżyć. Zresztą jest ona całkiem na czasie, więc chyba warto... :)
Użytkownik: kot 23.12.2006 23:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Nasi plastycy odnoszą w ś... | cynkol
W "Zachęcie" otwarto niedawno wystawę "Malarstwo polskie XXI wieku", na pewno warto się wybrać.
Użytkownik: cynkol 26.12.2006 18:18 napisał(a):
Odpowiedź na: W "Zachęcie" ot... | kot
Z pewnością warto... Niestety mam dość daleko ;)

By nie być gołosłownym przytaczam tekst z GW:

Zachęta - Malarstwo polskie XXI wieku
Agnieszka Kowalska

Koniec roku należy do Zachęty. Tydzień po otwarciu cieszącej się ogromnym powodzeniem wystawy Józefa Wilkonia kolejna ekspozycja skazana na sukces. W piątek dyrektor Agnieszka Morawińska otworzy wielką wystawę "Malarstwo polskie XXI wieku", której jest kuratorką. Zaprosiła w swoje progi imponującą liczbę ponad 60 artystów różnych pokoleń i z całej Polski, żeby nie zostać posądzoną o warszawkocentryczność. Ale kontrowersje i pytania i tak z pewnością będą. O to, dlaczego wybrała tych, a nie innych, dlaczego skoncentrowała się wyłącznie na malarstwie. - Ta wystawa nie ma wyraźnego przesłania, nie konstruowałam jej ze z góry założoną tezą. Chciałam raczej wywołać dyskusję na temat kondycji polskiego malarstwa - deklaruje Agnieszka Morawińska. - Nie do końca jestem związana ze środowiskiem sztuki najnowszej, dlatego mam nadzieję, że moje spojrzenie, nieco z zewnątrz, będzie świeże i inspirujące.

Świeży i śmiały był już pomysł oddania śnieżnobiałej klatki schodowej Zachęty w ręce jednego z najbardziej ekspresyjnych malarzy Leona Tarasewicza, który tworzył swoje dzieło przez cały ostatni tydzień. Zanim wszedł do galerii z wiadrami farby, schody trzeba było obić sklejką, a ściany osłonić folią. Tarasewicz jak Jackson Pollock bryzgał na schody strużkami farby, tworząc różnokolorowy abstrakcyjny obraz, który jak lawa spływa teraz klatką schodową. Po tym malarskim dywanie w piątek na wystawę wejdą pierwsi widzowie. Zobaczą tu nie tylko klasyczne obrazy na płótnie takich sław, jak: Roman Opałka, Wojciech Fangor, Jarosław Modzelewski, Wilhelm Sasnal czy Agata Bogacka, ale również prace z pokrewnych malarstwu dziedzin: wlepki, szablony, wideo. Wszystkie stworzone w XXI wieku. Będą też okolicznościowe akcje artystyczne. Najsłynniejszy polski performer Cezary Bodzianowski, z wykształcenia malarz, zaprezentuje akcję artystyczną o tym, jak jako student wyobrażał sobie udane życie artysty. Przyleci na wernisaż z Łodzi do Warszawy samolotem, na lotnisku czekać będzie na niego samochód z napisem "Bodzianowski", który zawiezie go do hotelu Victoria, gdzie spędzi noc. W auli Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się premierowy pokaz jego filmu z poprzedniego performance'u, kiedy obszedł wszystkie pracownie na wydziale malarstwa i skupował palety - symboliczny atrybut malarza. Zapis akcji Bodzianowskiego zostanie włączony do wystawy.

Całość ekspozycji w Zachęcie zaaranżował malarz Marek Sobczyk ze swoją żoną Małgorzatą Sadowską-Sobczyk, która jest architektem. Wymyślili m.in., by strefy zarezerwowane dla poszczególnych malarzy wydzielić pasami koloru biegnącymi tuż pod sufitem, a ich nazwiska wymalować za pomocą szablonu czarną farbą wprost na posadzce galerii. Dzięki ich zabiegom ta ogromna wystawa nie męczy i nie przytłacza.

Otwarcie wystawy w galerii Zachęta (pl. Małachowskiego 3) w piątek 15 grudnia o godz. 19. Można ją oglądać do 25 lutego.
http://serwisy.gazeta.pl/cjg/1,31904,3790923.html

Szczegółowy program tu:
http://www.zacheta.art.pl/index.php?exhibitions=1&​id=345&lang=1&isarchive=0&div=1
(w nagłówku strony przesuwają się wystawiane prace)
Użytkownik: kot 27.12.2006 15:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Z pewnością warto... Nies... | cynkol
Bardzo dziękuję! Wystawa zapowiada sie naprawdę zachęcająco, też nie mieszkam w Warszawie, ale najpewniej i tak będę musiała się tam wkrótce wybrać to przy okazji odwiedzę Zachętę.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: