Dodany: 20.12.2006 11:40|Autor:

Książka: Rozum i wiara
Mickiewicz Adam
Notę wprowadził(a): mchpro

Kolejny tomik poetyckiej serii "Z listkiem", nagrodzonej w roku 1997 na Targach Wydawców Katolickich.

W roku 1998, obchodzonym nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam, gdzie sięga kultura europejska, jako Rok Adama Mickiewicza w związku z dwusetną rocznicą urodzin autora "Pana Tadeusza", Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił encyklikę "Wiara i rozum". Jej tytuł musiał poruszyć każdego czytelnika Mickiewiczowskiej twórczości, gdyż było to niemal wierne powtórzenie tytułu jednego z najbardziej znanych liryków religijnych naszego poety, "Rozum i wiara".

Nie można, oczywiście, mówić o prostej zależności między tymi tekstami, ale skoro - jak napisał ks. Jan Twardowski - "nie ma spotkań przypadkowych", bo "cokolwiek nas spotyka od Boga przychodzi", to zapewne w owej niezwykłej zbieżności dzieł dwu wielkich Polaków kryje się głębszy sens.

Prezentowany wybór poezji religijnej Adama Mickiewicza pokazuje, jak bardzo polskie słowo wpisane jest w prawdę, tak lapidarnie wyrażoną przez św. Jana: A słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. (J 1,14)

[I.W. PAX, 1999]