Dodany: 16.12.2006 10:40|Autor:

Książka: Najgorętsze lato
Bánk Zsuzsa
Notę wprowadził(a): artemi

Coś się kończy: przyjaźń, miłość, dzieciństwo, podróż nad morze, całe życie. Coś się niezauważalnie zmienia, przesuwa i nic już nie będzie takie, jak było.

Zsuzsa Bánk opowiada o ludziach, którzy pewnego dnia po prostu zamykają za sobą drzwi i odchodzą, albo wracają po latach, choć nie bardzo jest do czego wracać, albo nie potrafią odejść. O Larrym - nieszczęśliwie zakochanym olbrzymie-homoseksualiście piszącym wiersze; o dwóch kobietach, z których przyjaźni zostały tylko coroczne odwiedziny w szpitalu psychiatrycznym, a które mimo to nie potrafią się od siebie oddzielić; i o Lisie, która na jedno popołudnie wraca do maleńkiej włoskiej wioski, skąd kiedyś uciekła jej matka. Opowiada pozornie zwykłe historie o przemijaniu i związanym z nim smutku. Piękne i melancholijne.

[Wydawnictwo Czarne, 2006]

Użytkownik: norge 15.08.2011 17:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Coś się kończy: przyjaźń,... | artemi
Zsuzsa Bánk (ur.1965) pisze po niemiecku, ale z pochodzenia jest Węgierką.
Jej rodzice opuścili Węgry po roku 1956. Ona sama studiowała na uniwersytetach w Moguncji i Waszyngtonie. Pracuje jako dziennikarka w rodzinnym mieście. Debiutowała w 2002 powieścią "Pływak", której akcja rozgrywa się na Węgrzech kilka lat po powstaniu, trzy lata później wydała właśnie ten zbiór opowiadań.

Posumowując "Najgorętsze lato" mogę powiedzieć jedno. Zsuzsa Bánk wie jak pisać o tym, o czym przeważnie się milczy :)