Dodany: 04.12.2006 16:04|Autor: KLARYSA

Sztuka czytania

Kupiłam tę książkę po przeczytaniu wielu pochlebnych recenzji na jej temat. Zawiodłam się.

Niby temat jest ciekawy. Ale sposób, w jaki H. DeWitt przedstawia koleje losu Luda i jego matki jest bardzo zawikłany. Pełen częstych przerywników i wtrąceń, pozornie niezwiązanych z akcją, które swe znaczenie ujawniają dopiero w dalszych częściach książki. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie nadmierna ilość tego typu zabiegów stosowanych przez autorkę.

Tę książkę trzeba czytać większymi partiami tekstu, ponieważ łatwo zgubić wątek. Do tego wymaga skupienia i znajomości - choćby podstawowej - dziedziny literatury, historii sztuki, a już na pewno obejrzenia filmu Akiry Kurosawy "Siedmiu samurajów", gdyż w tekście jest wiele nawiązań do tego właśnie obrazu. (To rada dla tych, którzy lubią czytać ze zrozumieniem i znajomością kontekstu). Ale najgorsze dla mnie jest to, że powieść ta uświadamia mi, jak... niewiele umiem! Autorka przekonująco pisze, że łacina, greka, arabski czy staroislandzki to nie są trudne w nauce języki i że każdy może posiąść ich znajomość! A zagadnienia z dziedziny aerodynamiki mogą być zrozumiałe nawet dla 6-letniego chłopca.

Może to tylko fikcja literacka, a może prawda. Ja już nigdy się o tym nie przekonam, ponieważ dawno skończyłam 6 lat.

Użytkownik: emkawu 02.01.2010 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Kupiłam tę książkę po prz... | KLARYSA
Ja zaś przeczytałam tę książkę zupełnym przypadkiem, nic wcześniej na jej temat nie czytałam i nie słyszałam, i to było jedno z większych pozytywnych zaskoczeń literackich ubiegłego roku.

Książka powinna się spodobać każdemu, kto (tak jak ja) ma fioła językowego, czytuje słowniki dla przyjemności, a nowe alfabety smakują mu jak ciastka z kremem.