Dodany: 2006-11-09 12:42|Autor: jurika

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Piekło kobiet
Żeleński Tadeusz (pseud. Boy)

3 osoby polecają ten tekst.

Znachor chorób społecznych


Na niniejszą książkę składa się cykl felietonów napisanych pod koniec lat 20. XX wieku przez Tadeusza Żeleńskiego (wnikliwego obserwatora, zaangażowanego społecznika oraz bardzo cenionego i poważanego pisarza o ogromnej sile oddziaływania) na temat reformy prawa karnego, a zwłaszcza penalizacji przerywania ciąży. Boy w trakcie prowadzonej przez siebie kampanii opowiedział się przeciwko bezwzględnej karalności przerywania ciąży (pierwszy ówczesny projekt kodeksu karnego był niezwykle represyjny - karał każde przerwanie ciąży nie przewidując żadnych wyjątków, ani ze względów medycznych, ani tym bardziej społecznych). Cykl felietonów Boya wywołał ogólnospołeczną dyskusję na ten bardzo drażliwy społecznie i prawnie temat. Jak zwykle, T. Żeleński piętnował ostro koniunkturalizm i oportunizm, a także obłudę zwolenników penalizacji aborcji, rozprawiając się bezwzględnie z tzw. argumentacją polityki populacyjnej (zgodnie z którą o sile narodu świadczy liczba urodzeń). Druga część książki dotyczy kampanii Boya na rzecz tzw. polityki świadomego macierzyństwa, czyli de facto uświadamiania kobiet o sposobach zapobiegania ciąży.

Argumentacja publicysty jest jak zwykle najwyższej klasy - przemyślana, wszechstronna, rzeczowa i poparta licznymi przykładami (raczej drastycznymi) z życia. Z uwagi na mistrzowskie pióro autora książkę czyta się znakomicie.

Muszę w tym miejscu stwierdzić, że wg mnie argumenty przytaczane przez Boya na rzecz depenalizacji aborcji i polityki na rzecz świadomego macierzyństwa nadal są w dużej części aktualne. Oczywiście, autor patrzy na temat dość jednostronnie, w zasadzie ograniczając się do argumentów natury społecznej, kwestię oceny sprawy z punktu widzenia etyki Kościoła katolickiego traktując dość obcesowo (klerykalny Kościół katolicki odsądzał w tym czasie Boya od czci i wiary, atakując go w sposób, oględnie mówiąc, niewybredny). Niemniej, Boy przytacza również argumenty za przerywaniem ciąży i świadomym macierzyństwem akceptowane przez inne wyznania chrześcijańskie, głównie protestanckie.

Książka stanowi też doskonały obrazek obyczajowości społeczeństwa polskiego dwudziestolecia międzywojennego.

Jest też bardzo interesująca z innego względu - wszak i dziś problem ochrony życia poczętego budzi potężne emocje, a debata w tej sprawie jest gorąca i rozpala głowy przeciwników i zwolenników aborcji. Warto sięgnąć po tę książkę, by przekonać się, jak kwestię tę oceniano 80 lat temu. Jestem przekonana, że lektura okaże się bardzo pouczająca.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 18929
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 39
Użytkownik: emilyb 2006-11-09 18:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Na niniejszą książkę skła... | jurika
Boy zahaczał o te kwestie też w książce "Nasi okupanci". Według mnie miał sporo racji, chociaż w pewnych kwestiach nie zgadzałam się z nim. W każdym razie, pisze ciekawie. Kiedyś postaram się przeczytać "Piekło kobiet", ale na razie bardziej zajmują mnie inne tematy. Bardzo ciekawa recenzja:)
Użytkownik: Marylek 2006-11-09 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Na niniejszą książkę skła... | jurika
"Muszę w tym miejscu stwierdzić, że wg mnie argumenty przytaczane przez Boya na rzecz depenalizacji aborcji i polityki na rzecz świadomego macierzyństwa nadal są w dużej części aktualne."

I to jest przerażające. Jako społeczeństwo stoimy w tym samym miejscu od prawie stulecia. Choć tyle się w międzyczasie zmieniło.
Użytkownik: --- 2006-11-09 22:01 napisał(a):
Odpowiedź na: "Muszę w tym miejscu... | Marylek
komentarz usunięty
Użytkownik: Marylek 2006-11-09 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
To się zgadza. Kto stoi w miejscu ten się cofa :-(
Użytkownik: jakozak 2006-11-10 11:09 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Cofnęliśmy się zdecydowanie. Wszystko, co zostało wypracowane diabli, że tak powiem wzięli.
Polecam "Reflektorem w mrok" Boy'a.
Użytkownik: --- 2006-11-10 15:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Cofnęliśmy się zdecydowan... | jakozak
komentarz usunięty
Użytkownik: kasia_olsztyn 2007-07-05 16:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Cofnęliśmy się zdecydowan... | jakozak
Właśnie czytam 'Reflektorem w mrok' i już po kilkunastu stronach mogę powiedzieć, że kocham Żeleńskiego. Dołączam się i polecam serdecznie!:)
Użytkownik: Xenna 2006-11-11 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Dokładnie, jeśli chodzi o Boya-Żeleńskiego i jego stanowisko o aborcji to cofnęliśmy się o 80 lat ale tak naprawdę to niebawem znajdziemy się w średniowieczu. Wprost nie wierzę, przecież żyjemy w XXI wieku.
Użytkownik: Chilly 2006-11-11 08:57 napisał(a):
Odpowiedź na: "Muszę w tym miejscu... | Marylek
Bardzo przerażające. I te ostatnie pomysły, ograniczenie dostępu do środków antykoncepcyjnych czy zlikwidowanie przypadków, w których można dokonać aborcji...

A książka do schowka. Dziękuję juriko.
Użytkownik: --- 2006-11-09 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Na niniejszą książkę skła... | jurika
komentarz usunięty
Użytkownik: gregok 2006-11-10 14:06 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Było wiecej wolności ale za te wolność nienarodzone dzieci płaciły życiem. To kwestia przekonań i opcji.
Użytkownik: --- 2006-11-10 15:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Było wiecej wolności ale ... | gregok
komentarz usunięty
Użytkownik: kasia_olsztyn 2006-11-10 19:44 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Dla niektórych nawet zarodek lub dopiero co zapłodniona komórka to dziecko. Śmieszne. Czytałam 'Milczenie owieczek' Szczuki, gdzie powoływała się bardzo często na Boya, a zwłaszcza 'Piekło kobiet'. Muszę to przeczytać.
Użytkownik: --- 2006-11-10 21:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla niektórych nawet zaro... | kasia_olsztyn
komentarz usunięty
Użytkownik: gregok 2006-11-10 19:58 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Ale ten płód ma głowę, dwie ręce i nogi. Odczuwa ból, emocje (potrafi się usmiechnąć). Jest całkowicie podobny do człowieka. I gdyby się urodził byłby człowiekiem.
Niszczenie go przy użyciu szczypiec, rozwieraczy i innych sprzętów go jest zabójstwem. A nazywanie dziecka płodem jest manipulacją mająca na celu usprawiedliwienie, albo trywializowanie zbrodni popełnionej dla włsnej wygody i egoizmu.
Użytkownik: k_a_s_i_e_k 2006-11-10 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale ten płód ma głowę, dw... | gregok
Polecam film "Niemy krzyk", porażający dokument a wielu zwolenników aborcji po jego obejrzeniu zmieniło zdanie.
Użytkownik: hankaa 2006-11-10 20:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam film "Niemy ... | k_a_s_i_e_k
Ten film jest bardzo mocny, nie jest przeznaczony do wszystkich... tzn. nie każdy ma tyle sił, by dotrwać do końca. Ale jest wg mnie warty obejrzenia.
Użytkownik: --- 2006-11-10 21:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Ten film jest bardzo mocn... | hankaa
komentarz usunięty
Użytkownik: --- 2006-11-10 21:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam film "Niemy ... | k_a_s_i_e_k
komentarz usunięty
Użytkownik: Xenna 2006-11-11 20:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam film "Niemy ... | k_a_s_i_e_k
Fałszywy film, fałszywe wnioski. Pokazywany był w szkołach również w szkołach podstawowych, co uważam za grubą przesadę.
Użytkownik: --- 2006-11-11 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Fałszywy film, fałszywe w... | Xenna
komentarz usunięty
Użytkownik: Xenna 2006-11-12 10:52 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Zgadzam się. Po ostrych protestach wycofano się w końcu z pokazu tego filmu, ale co się stało, to się stało. Znam psycholożkę jednej ze szkół, która zupełnie serio utrzymywała, że ten film powinien być pokazywany w szkołach "ku przestrodze". Katecheci w całej masie też optowali za pokazywaniem filmu.
Użytkownik: --- 2006-11-10 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale ten płód ma głowę, dw... | gregok
komentarz usunięty
Użytkownik: gregok 2006-11-11 14:11 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Cudza wygoda i egoizm nie powinny mnie obchodzić i nie obchodzą. Jednak życie ludzkie jest moim zdaniem najwyższa wartością i to że ktoś jest mordowany powinno obchodzić każdego.

Kraje które wymieniłaś jako cywilizowane są krajami bogatymi, ale poziom intelektualny ich mieszkańców nie jest wyższy niz poziom Polaków. Być może bogactwo jest dla Ciebie kryterium, którym mierzy sie poziom cywilizacji. To że one uchwaliły złe prawo nie jest argumentem iz prawo to jest dobre, bo Niemcy przed wojna były bardziej cywilizowane (bogatsze) od Polski a jednak tam narodził sie faszyzm.
Użytkownik: --- 2006-11-11 21:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Cudza wygoda i egoizm nie... | gregok
komentarz usunięty
Użytkownik: aolda 2006-11-11 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Mario Doro, w tym miejscu nie wytrzymam dłużej. Po prostu muszę, muszę Ci podziękować za Twoje wypowiedzi na tym forum. Często mam wrażenie, że panuje tu swoista światopoglądowa a czasem i intelektualna przeklęta poprawność, która opiera się nie na przemyślanych osądach, ale na opiniach wynikających z tak cenionego obecnie, a szczególnie u kobiet konformizmu, na stereotypach będących wszak owocem przymusowego uczestniczenia w kulturze masowej oraz myślenia naiwnego, które jest spowodowane brakiem w naszym kraju kultury myślenia refleksyjnego.
Nie zgadzam się z większością Twoich poglądów politycznych, ale z całą mocą popieram Cię w wypowiedziach dotyczących szeroko rozumianej "kwestii kobiet". Cieszę się, że potrafisz bronić swoich poglądów w sposób racjonalny. Pozdrawiam i przy okazji polecam serwis racjonalista.pl, o ile go jeszcze nie znasz.
Użytkownik: --- 2006-11-11 22:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Mario Doro, w tym miejscu... | aolda
komentarz usunięty
Użytkownik: aolda 2006-11-11 23:16 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Zdaje się, że wiele osób czyta, aby nie myśleć.
Tak, Racjonalista tym właśnie mnie razi, jednak jest tam zamieszczanych wiele satysfakcjonujących artykułów, szczególnie dotyczących kultury czy antropologii, czasem filozofii.
Nie do końca to tak z polityką, że mam sympatie prawicowe.Niezależnie od poglądów politycznych, kwestie nierównego traktowania kobiet postrzegam przez pryzmat prawa jednostki do samostanowienia, godności i szacunku, które w naszym kraju są łamane. Oczywiście, że światopogląd jest w dużej mierze uzależniony od warunków ekonomicznych! Dlatego szanuję i popieram ruchy feministyczne, których celem jest uświadomienie kobietom ich praw i istnienie możliwości wyboru (jak duże to są możliwości, to już inna sprawa). Myślę, że nie do końca słuszne jest wiązanie tych spraw z jakąkolwiek opcją polityczną, a nawet z polityką w ogóle. Pozdrawiam jeszcze raz.
Użytkownik: Xenna 2006-11-12 10:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdaje się, że wiele osób ... | aolda
Ja też dość często zaglądam na "Racjonalistę", ale nie wszystko mi się tam podoba. Niemniej jest to ciekawy portal.
Użytkownik: --- 2006-11-12 16:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdaje się, że wiele osób ... | aolda
komentarz usunięty
Użytkownik: Marylek 2006-11-11 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Cóż, jeśli Cię to obejdzie, to wiedz, że mnie też interesują prawa kobiet, a poglądy mam w większości zbliżone do Twoich. Ale nie mam najmniejszej ochoty walczyć z wiatrakami, a tym są dla mnie dyskusje np. na temat aborcji czy "wychowywania" przy użyciu paska do spodni. Nikt tu nikogo nie przekona. Kiedyś byłam bardzo zaangażowana i mam wrażenie, że trzy czwarte życia spędziłam na dyskusjach. Ale mi przeszło, może się wypaliłam? To, że ja wiem, np., jaką manipulacją jest film "Niemy krzyk", po co został wyprodukowany i jak działa na młodocianego odbiorcę, nie zmieni w niczym ani jego rozpowszechniania, ani tego, jak będzie robił wodę z mózgu ludziom kilkunastoletnim, poddawanym coraz wcześniejszej i pełniejszej indoktrynacji.
Cieszę się, że ktoś jeszcze czyta Boya.
Podziwiam to, co robisz i pozdrawiam Cię, okopana w swoim szańcu.
Użytkownik: Xenna 2006-11-12 14:23 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Mario Doro, Ty go nie przekonasz, on Ciebie nie przekona. A jeszcze przeinacza Twoją wypowiedź. Jestem oczywiście po stronie Twojej argumentacji, ale ja już na ten temat dyskusję kończę.
Użytkownik: gregok 2006-11-12 17:52 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
"Jeżeli ktos domaga się jakiegoś zakazu, to musi uzasadnić, w jakie to jego dobro godzi".

Ale tak samo Ci demonstranci którzy we Francji protestują przeciw wojnie w Iraku lub Czeczeni powinni uzasadnić w jaki ICH dobro to godzi. Pewnie nie byłoby uzasadnienia poza tym, że gina tam niewinni ludzie których los nie jest im obojętny. Tak samo jak w klinikach aborcyjnych gina niewinni ludzie, którzy wg mnie nie są ani płodami ani rzodkiewką. Rozumiem że masz w tej sprawie odmienny pogląd. I że przekonanie Cie jest niemożliwe.
Niektórzy ludzie uważają nienarodzone dzieci za płód, niektórzy za istotę ludzką. Wg. mojej skromnej opinii fakt że w tej sprawie są wątpliwości powienien nakazywac jednak ostrożnośc w tej kwestii.
Myślę że na tym rozważania możemy zakończyć. Dziekuję za dyskusję. Pozdrawiam
Użytkownik: --- 2006-11-12 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: "Jeżeli ktos domaga ... | gregok
komentarz usunięty
Użytkownik: gregok 2006-11-12 23:14 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Mówisz że płód do pewnego momentu nie jest człowiekiem, a od pewnego momentu jest (jeżeli dobrze zrozumiałem). Czy to można tak precyzyjnie ustalić w który miejscu przebiega ta granica? a jesli ta granica jest rózna dla róznych płodów? W końcu czasem niektóre dzieci dorastają szybciej niz inne. Pomyłka w tej kwestii moze kosztować kogoś życie.

Solidarność wywalczyła między innymi wolność słowa. Dzieki temu można publicznie dyskutować o swoich poglądach, także o aborcji i prawach kobiet. Co dawniej nie zawsze i nie w każdej dziedzinie było możliwe.
Nie sądze żeby wolności było teraz mniej niż za komuny. Chociaż moze nie wszystko zmieniło się na lepsze.
Użytkownik: --- 2006-11-12 23:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Mówisz że płód do pewnego... | gregok
komentarz usunięty
Użytkownik: norge 2006-11-11 19:36 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
To przecież tylko kwestia czasu. Jestem przekonana, że wcześniej czy póżniej restrykcyjna ustawa antyaborcyjna zostanie w Polsce i tak zniesiona i będzie zgodna ze standartami europejskimi i światowymi w tej dziedzinie. Tak jak nikt nie jest w stanie zatrzymać używania środków antykoncepcyjnych, zapłodnienia in vitro i coraz wcześniejszej inicjacji seksualnej młodzieży, (można jedynie te sprawy opóźniać lub udawać, że się to nie dzieje), podobnie będzie z aborcją. Czy to się to komuś podoba, czy nie.
Użytkownik: jurika 2006-11-13 10:38 napisał(a):
Odpowiedź na: To przecież tylko kwestia... | norge
Ponieważ jestem autorką recenzji, która wywołała tak ożywioną dyskusję (doprawdy nie spodziewałam się takiego odzewu, chciałam jedynie polecić interesujacą pozycję) czuję się poniekąd uprawniona do pewnego rodzaju podsumowania. Prowadzona dyskusja dowodzi, jak bardzo wciąż społecznie aktualną pozostaje książka T. Żeleńskiego. I jak ogromną siłą oddziaływania wciąż dysponuje pisarz. Dla mnie jest to wyraźny dowód na to, że rekomendowana książka jest tym bardziej godna polecenia zainteresowanym tzw. kwestią kobiet, oraz miłośnikom Tadeusza Żeleńskiego. Zachęcam do wyrobienia sobie własnego zdania na dyskutowany temat, oczywiście po przeczytaniu "Piekła kobiet".

Wszystkich bibionetkowiczów gorąco pozdrawiam.
jurika
Użytkownik: conti 2006-11-13 13:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Ponieważ jestem autorką r... | jurika
A ja zachęcam do przeczytania wszystkich książek Tadeusza Żeleńskiego. Jest to wybitny pisarz i tłmacz z języka francuskiego.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: