Dodany: 05.11.2006 14:33|Autor: Simmonides

Mądrość najwyższą wartością


Jacek Żakowski, jeden z najbardziej poważanych polskich dziennikarzy i publicystów, wydał kolejną książkę. Tym razem jest to "Koniec". W nocie wydawniczej mamy uwagi o wielkim kryzysie, który przeżywa Polska i świat. Jednak jest to zdecydowanie niepełny opis tej książki.

Książka jest zbiorem wywiadów z najwybitniejszymi myślicielami świata i Polski. Jednak im bliżej końca książki, tym mniej jest w wywiadach o "Końcu" czy "kryzysie". I o ile pierwsza rozmowa, z prof. Immanuelem Wallersteinem, dotyczy stricte kryzysu, końca naszej cywilizacji, systemu kapitalistycznego, który się kończy - o tyle rozmowy dalsze są już bardziej optymistyczne, jak chociażby rozmowa z prof. Januszem Czapińskim, który mówi o tym, że tak naprawdę Polska to "Kraj-Raj po prostu"*.

Mamy tutaj przekrój przez wiele poglądów, idei, z którymi z całą pewnością warto się zapoznać. Prof. Paolo Negri, dawny wojujący komunista, przedstawia nam zarys swojej, nowej wizji komunizmu, kolejnej odsłony "komunizmu z ludzką twarzą", choć tak naprawdę, jak zauważa Jacek Żakowski, wiele poglądów komunistycznych odrzucił i na ich miejsce przejął liberalne. Prof. Guy Sorman przedstawia wizję "prawdziwego liberalizmu" - i zdziwią się tutaj Ci, którzy oczekują ultraliberalnych jak na Polskę rozwiązań. Bo "prawdziwy liberalizm" wg Sormana jest całkowicie inny od polskiej wersji - Sorman chce zasiłków dla niepracujących, "ubezpieczenia od bezrobocia" - czego w Polsce chce tylko Lepper, u nas uważany za antyliberała - i wiele jeszcze innych rzeczy polskim liberałom niemieszczących się w głowach. I wykłada jasno, dlaczego tak jest. Mamy też poglądy na ład światowy, i to z różnych perspektyw, każdy może wybrać odpowiedni dla siebie. Prof. Niall Ferguson ma za złe Stanom Zjednoczonym, że wystrzegają się roli Imperium. Uważa, że tylko prawdziwe Imperium, czasami brutalne (w dobrej wierze), jest w stanie przywrócić światu porządek - jako wzór podaje Imperium Brytyjskie, które w jego opinii było "krzewicielem postępu", i wszystkie narody niegdyś przez nie podbite dobrze na tym wyszły. Natomiast zgoła odmienne stanowisko prezentuje prof. Jeremy Rifkin - mówi o "europejskim marzeniu", które ma już niedługo zastąpić "amerykańskie marzenie". Ten, notabene, Amerykanin - widzi już upadek USA na rzecz ideałów europejskich, i jedyną nadzieję dla świata widzi w krzewieniu idei europejskich na świecie: pokoju, zniesienia kary śmierci, kompromisów politycznych i innych. I uważa, że w obecnych, trudnych czasach - cały świat z nadzieją patrzy na Europę, jak na zbawiciela. I przeżywa też razem z nią rozczarowania.

Oczywiście książka zawiera wiele innych wywiadów i stanowisk. I, co ważne - żadna z osób, z którymi Żakowski rozmawia, nie uprawia "czczej gadaniny". Są to dyskusje typowo merytoryczne, na argumenty - nie na ideologię. Nie raz Żakowski próbuje prowadzić polemikę z rozmówcą, nie zgadzając się z jego wizją - chociażby z Negrim. Znamienne jest też to, że każda z 15 osób, które w tej książce występują - ma przed nazwiskiem tytuł profesora. To zobowiązuje do czegoś. I ta książka świetnie to pokazuje.

Ciężko jest nam rozsądzić, gdzie jest prawda - bo każde z czasem skrajnie różnych stanowisk jest w pełni merytorycznie uzasadnione. I o to chyba w niej chodzi - każdy z nas musi znaleźć swoją własną odpowiedź na problemy ukazane w tym dziele. Nie daje ono gotowych rozwiązań - ale zmusza do przemyślenia naszego świata, i na tym chyba polega jego największa wartość - każdy, kto tę książkę przeczyta, przynajmniej przez chwilę pomyśli o naszym świecie i o tym, jak jest i jak powinno być. I dzięki tej pozycji, a przede wszystkim dzięki własnemu wkładowi - przemyśleniu jej - i własnemu stanowisku, każdy z nas zakończy tę lekturę o wiele mądrzejszy, niż ją zaczął. "A nie da się zbudować względnie dobrego państwa, jeśli się nie ma mądrego społeczeństwa"** - jak podkreśla prof. Tadeusz Gadacz.


---
* Jacek Żakowski: "Koniec. Rozmowy o tym, co się popsuło w nas, w Polsce, w Europie i w świecie", wyd. Sic!, 2006, strona 266.
** Tamże, strona 316.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3991
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: exilvia 06.11.2006 15:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Jacek Żakowski, jeden z n... | Simmonides
Bardzo lubię te wywiady Żakowskiego z naukowcami z dziedzin społecznych. Chyba niektóre z tych zamieszczonych w tej książce były najpierw drukowane w "Niezbędnoku Inteligenta", czy się mylę? Tu raczej nie chodzi o prawdę. Chyba już nikt o prawdzie nie myśli, nawet filozofowie niechętnie. Dobrze, że Żakowski pokazuje, że można inaczej myśleć i że można to poprzeć racjonalnymi argumentami.
W ogóle Sic! mnie zaskakuje - coraz więcej wydaje świetnych książek o współczesnym społeczeństwie. Ostatnio odkryłam serię "Key Concepts".
Użytkownik: Simmonides 08.11.2006 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo lubię te wywiady Ż... | exilvia
Nie, nie mylisz się - wiele z nich (zaznacza to sam autor we wstępie) było drukowanych w "Niezbędniku inteligenta", zresztą w niektórych wywiadach ciekawie się do tego odnosi - na pytanie jednego z zagranicznych rozmówców (chyba Negriego) o to, do "do kogo mamy dotrzeć z przesłaniem? Kto to bedzie czytał?" (od tego uzależniał odpowiedź), Żakowski odpowiada "200 tys. polskich inteligentów" :) A książkę polecam jak najbardziej.
Użytkownik: Simmonides 08.11.2006 19:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo lubię te wywiady Ż... | exilvia
Aaa, i jeszcze. Nie twierdzę, że chodzi tutaj o prawdę - bo ostatecznej prawdy nigdy nie ma. Chodzi o to, aby każdy z nas odkrył "swoją" prawdę. I to jest cenne bardzo.
Użytkownik: exilvia 08.11.2006 22:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Aaa, i jeszcze. Nie twier... | Simmonides
To niezmiernie interesujący temat - czy nie wierząc w to, że poglądy, które wyznajemy są prawdziwe, możemy w ogóle w nie wierzyć, i brać na serio?
Użytkownik: Marylek 11.02.2007 00:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Aaa, i jeszcze. Nie twier... | Simmonides
A propos prawdy:
Być może nie o prawdę w tej książce chodzi, ale raczej o to, żeby skłonić czytelnika do refleksji, do zastanowienia się nad sobą i tym, co go otacza.
Ale jednocześnie myślę, że czas zweryfikuje i prawdę historyczną zawartą w spekulacjach rozmówców Żakowskkiego. Być może istotnie, w ciągu najbliższych 20-30 lat zmieni się całkowicie świat jaki znamy z autopsji, z literatury, z opowiadań naszych dziadków. Rozpad tkanki społecznej możemy obserwować już dziś - choćby działania "hien" rabujących sklepy i domy po powodzi w Nowym Orleanie, albo zamieszki etniczne w Paryżu. To, co było marginesem, zaczyna się na naszych oczach nebezpiecznie poszerzać. Wiele z prognoz snutych 10-20 lat temu i podówczas wyśmiewanych, już zaczyna się sprawdzać.

W sumie niezbyt optymistyczna wizja naszej globalnej przyszłości. Ale książka bardzo wartościowa.
Użytkownik: --- 06.11.2006 17:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Jacek Żakowski, jeden z n... | Simmonides
komentarz usunięty
Użytkownik: Simmonides 08.11.2006 19:31 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Dziękuję za pozytywną opinię. Nie czytałem w prawdzie "Anty-Tiny", ale mam zamiar zabrać się za nią jak będę miał możliwość. Od czasu do czasu czuję silną potrzebę do przeczytania takiej książki. Ale po przeczytaniu tej będę polował na inną, o której nie miałem, przyznaję, pojęcia - a która została wspomniana w "Końcu" - tj. "Imperium" Negriego i Michaela Hardta - czyli współczesny manifest komunistyczny, ponoć książka na miarę Marksa naszych czasów. Wprawdzie nie jestem komunistą, ani nie zamierzam być - ale takie lektury zawsze są b. kształcące, chociażby dlatego, że oddają psychikę sporej mimo wszystko części społeczeństwa. Szkoda, że na razie cena uniemożliwia mi zakup.
Użytkownik: aleph 29.04.2012 21:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Jacek Żakowski, jeden z n... | Simmonides
Fascynujące jest dla mnie, że książka z 2006 roku tak wyraźnie akcentuje kryzys i... w rok potem kryzys eksploduje.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: