Dodany: 26.10.2006 00:55|Autor:

"Templariusz z Jeruzalem", pierwsza część trzytomowego cyklu "Turnieje Boże", jest wspólnym dziełem dwóch francuskich pisarzy: historyka Pierre'a Barreta i dziennikarza Jeana-Noëla Gurganda. Obaj autorzy nie ograniczyli się do badań źródłowych, docierając niekiedy do mało znanych dokumentów, przemierzyli również szlaki i odwiedzili miejsca, w których rozgrywa się akcja powieści. Stąd też "Templariusz z Jeruzalem" jednoczy rzetelność badań historycznych z polotem i lekkością reportażu o sensacyjnym posmaku.

Protagonista powieści, Wilem d'Encausse, stanowiący niejako idealny wzorzec rycerza epoki, porzuca rodzinę i kraj ojczysty, aby wziąć udział w walkach o odzyskanie Jeruzalem. W efekcie następuje dość przykra konfrontacja jego szlachetnych porywów z realiami krucjaty, obyczajowością oraz nie zawsze idealistycznymi pobudkami działania panującymi w obozie krzyżowców.

Słowem, "Templariusz z Jeruzalem", posługując się barwnymi wątkami przygodowymi, stawia sobie za cel nie tylko przybliżenie czytelnikowi zrębu faktów, lecz również ukazanie bohaterów w pełnym kontekście świadomości i stanu umysłowego epoki, uformowanych w znacznej mierze poprzez zetknięcie dwóch wielkich kultur: kultury europejskiej i kultury islamu.

[Wydawnictwo Literackie, 1984]