Dodany: 18.10.2006 12:45|Autor:

Książka: Tajemniczy świat sekt i kultów
Ritchie Jean
Notę wprowadził(a): cuayatl

Jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk schyłku dwudziestego wieku jest mnożenie się rozmaitych kultów i sekt, od dziwacznych po niebezpieczne, od głoszących swobodę seksualną po złowrogie. Poza bezskutecznie wyglądającymi końca świata świadkami Jehowy, którzy przyzwyczaili wszystkich do swej obecności nachodząc co jakiś czas mieszkania, łatwo się dziś natknąć na chodzących parami ubranych w ciemne garnitury mormonów, tu i ówdzie rozdają darmowe posiłki krisznaici, ze słupów ogłoszeniowych śmieje się niekiedy twarz jakiegoś wschodniego guru, który jest gotów za niewielką opłatą objawić "prawdę", nawet w radio można usłyszeć wygłoszoną monotonnym głosem niewinną z pozoru zachętę do zapisania się na medytację transcendentalną, mającą jakoby znacznie poprawić sprawność umysłową.

Sekty oferują natychmiastowe rozwiązanie problemów i nadzieję, która okazuje się złudna, o czym przychodzi się przekonać niemałym kosztem. Kim jednak są samozwańczy guru stojący za tymi ruchami? Czy chodzi im tylko o zysk, czy o perwersyjną przyjemność? Kim są ich ofiary? Dlaczego dają się zwieść naukom sekt? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w tej tyleż fascynującej co szokującej książce, która zawiera szczere wyznania ofiar i założycieli różnych sekt i kultów.

[Książka i Wiedza, 1994]