Notę wprowadził(a): ma-ruda

Książka: Dzieci północy (Rushdie Salman)

Data dodania: 2006-10-18 00:12

Obszerna epicka opowieść o powojennej historii Indii. Jak zwykle u Rushdiego prawdzie historycznej towarzyszy tu fikcja, a postacie autentyczne spotykają się z wytworami imaginacji pisarza. Jak zwykle też książka wywołała skandal oraz ostre protesty niepochlebnie sportretowanej w niej Indiry Gandhi.

W ramach znanych z historii najnowszej wydarzeń Rushdie osadził opowiedzianą przez Salima Sinai sagę rodzinną o dzieciach północy urodzonych w chwili uzyskania niepodległości przez Indie.

Książka zdobyła wiele nagród: Booker Prize, James Tait Black Prize, English Speaking Union Literary Award, i natychmiast wyniosła autora na literacki Parnas. W 1993 uznano ją za najlepszą powieść wyróżnioną Booker Prize w mijającym ćwierćwieczu i przyznano tym samym Booker of Bookers - Bookera Bookerów.

[Rebis, 1999]

Użytkownik: użytkownik usunięty 2007-07-28 14:49 napisał(a):

Odpowiedź na: Obszerna epicka opowieść ... | ma-ruda Pokaż rodzica

Chciałabym tu dodać, że książka dostała nagrodę Booker of Bookers w 1993 roku, czyli została uznana za najlepszą książkę jaka otrzymała the Booker Award w ciągu pierwszych 25 lat jej istnienia.