Dodany: 13.10.2006 09:53|Autor: visia

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

1 osoba poleca ten tekst.

Powieść wiktoriańska


Wiem, ze ten temat był już ( w nieco innej postaci) poruszany na forum, ale ponieważ ogromnie lubie ten rodzaj powieści, chciałabym go podnieść ponownie. Moze nowi biblionetkowicze dorzucą jakieś tytuły. Ogromnie lubię powieści, pisane współcześnie, ale nawiązujące właśnie do powieści wiktoriańskiej, których akcja toczy sie w XIX wieku, zazwyczaj w Anglii (chociaż niekoniecznie. Podam kilka tytułów: Margaret Atwood: Grace i Grace; Michel Faber: Szkarłatny płatek i biały; Byatt: Anioły i owady; poieści Sarah Waters... Jesli znacie podobne książki, proszę gorąco, podajcie tytuły. Przeczytam z przyjemnością.
Wyświetleń: 14429
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 15
Użytkownik: Akrim 14.10.2006 07:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
"Zmory z dalekiej przeszłości" Charles Palliser - intrygująca i tajemnicza powieść, klimatem zbliżona do dzieł Dickensa.
I jeszcze "Kwinkunks" tegoż autora.
Użytkownik: Akrim 16.10.2006 11:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
"Błękitna suknia" - Sheri Holman. Właśnie zaczęłam ją czytać - świetna :)
Użytkownik: Panterka 28.02.2008 08:25 napisał(a):
Odpowiedź na: "Błękitna suknia&quo... | Akrim
Raczej koszmarna... Tyle tam nieścisłości, że nie da się czytać ze spokojem. Powieść bym zakwalifikowała raczej do jakiejś fantastyki, nie do powieści historycznej.
Użytkownik: visia 16.10.2006 14:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
Właściwie nie chodzio mi o typowe romanse w XIX wiecznym kostiumie, bo niezbyt je lubię, ale dzięki za pomoc, może Oszustka nie jest typowym romansem?
Użytkownik: Sailor 18.10.2006 13:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
Chyba chodzi ci o romanse historyczne. Piszą je takie osoby jak:Amanda uick, Jude Deveraux, Jill Barnett, Maggie Osborne, Elizabeth Thorton, Catherine Coullter, Judth O'Brian.
Użytkownik: visia 18.10.2006 15:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba chodzi ci o romanse... | Sailor
Nie, zdecydowanie nie chodzi mi o romanse historyczne, tylko o powieści w stylu wiktoriańskich powieści, takie jak te które podałam w pierwszym poście.
Użytkownik: Germini 07.02.2008 19:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
To ja może nieśmiało spytam, czy macie jeszcze jakieś propozycje :)
Użytkownik: Kuba Grom 07.02.2008 20:01 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja może nieśmiało spyt... | Germini
akurat czytam książkę, której bohater prowadził kiedyś wykłady o powieściach wiktoriańskich. Wymieniane są cztery tytuły:
"Middlemarch", "Targowisko próżności", "Portret damy", "Cranford"
Użytkownik: visia 15.03.2008 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja może nieśmiało spyt... | Germini
Do mojej listy podanej na wstępie dorzucam powieść: Amerykański chłopiec, autorem jest Andrew Taylor. Przeczytałam również Jabłko Michela Fabera, szeroko reklamowane jako dopełnienie Szkarłatnego płatka, ale nie spodobało mi się, sprawia wrażenie raczej nieudanych szkicy.
Użytkownik: aleutka 27.02.2008 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
Jane Harris "Obserwacje"
Użytkownik: Aleena 28.02.2008 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
Chyba pasuje tutaj też Cox i jego "Sens nocy. Spowiedź". Chyba, bo jeszcze nie czytałam, ale od wczoraj mam już książkę w domu :)
Użytkownik: Germini 02.04.2008 07:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
Dorzucam "Kochanicę Francuza" Fowlesa :)
Użytkownik: lilarose 05.11.2008 21:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
"Córka pastora" - George Orwell
Użytkownik: lela 19.12.2008 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
Trzynasta opowieść (Setterfield Diane)
Użytkownik: Tiste Andii 09.03.2022 11:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, ze ten temat był ju... | visia
Nie każdą współczesną powieść dziejącą się w czasie długiego wieku będzie można nazwać "wiktoriańską" czy nawet: "neowiktoriańską". Pomijając już fakt, iż część tego okresu to przecież epoka georgiańska, mamy "literaturę wiktoriańską" z tytułu tego, że powstała w latach panowania Gutes Weibchen, tylko co łączy: "Uncle Tom’s cabin: or, Life among the lowly", "Olivera Twista" i "Wuthering Heights"? Podobne pytania rodzą współczesne utwory w anturażu wiktoriańskim, co łączy: pastisz wiktoriańskiej powieści, rekonstrukcję, rozwinięcie wątku z jakiejś kanonicznej powieści (na ogół jako głos polemiczny, choć zgodny z zasadą "wierności w zdradzie"), powieść z podwójnym wymiarem czasowym czy podwójną fabułą? Nie bez przyczyny zatem Sudra Sastri proponowała szerszy od neowiktorianizmu termin: "victorianist" (eadem "Intertextuality and Victorian Studies").

Cóż, "Amerykański chłopiec" Andrew Taylora to opowieść dziejąca się w zasadzie pomiędzy 8 września 1819 r. a 23 maja 1820 r., pomijając relację z 9 czerwca 1862 r. zapoczątkowaną otrzymaniem w spadku po Dowager Lady Ruspidge pudełka z manuskryptem.
Jak sam autor zauważył chciał on oddać m.in. rozluźnienie obyczajowe czasu regencji, które miało być tak inne niż epoce wiktoriańskiej. W rozmowie; dotyczącej tej książki; Robin Dougherty z "Boston Globe" zadaje pytanie: "What do you find compelling about the Regency period?" i autor odpowiada: "I've always been interested in it (...) The next reason is that it's the period just before the Victorian age comes down like a huge black blanket over things" ("Reviving Poe and his spirit", archive-boston.com, May 16, 2004).

"Córka pastora" George'a Orwella jeszcze bardziej tu nie pasuje. Trzon fabuły dzieje się w latach trzydziestych XX wieku. W książce niewiele jest podanych dat ale uważne jej przeczytanie - nie pozostawia nam w tym zakresie wątpliwości. Dorothy urodziła się w Kent, stamtąd jej ojciec udał się do Knype Hill w 1908 r., jej matka zmarła w 1921 r. a Dorothy była już na tyle dojrzała by objąć po niej obowiązki w parafii. A pod koniec powieści ma około trzydziestu lat.
- Pan Tallboys podśpiewuje sobie fragment popularnego wówczas utworu "Dancing with Tears in My Eyes" Joego Burke'a i Ala Dubina, którego pierwsze wykonanie przez Regent Club Orchestra miało miejsce w 1930 r.
- Nosy Watson podśpiewywał: "Flaying Squad (...) Detective Smith knows how to gee; Tell him he’s a —— from me" i o napisie jaki wykonał: "in the Black Maria". W czasach wiktoriańskich nie było jeszcze tego oddziału policyjnego (znanego pod wieloma innymi nazwami, jak: SC&O7, The Sweeney, Robbery Squad), powstał on dopiero w 1919 roku. Nie od rzeczy jest przypomnieć, że ten sam fragment, który tu jest napisem wykonanym w furgonie więziennym był też kupletem śpiewanym przez więźniów furgonu w grudniu 1931 roku. Jednym z więźniów był; zgodnie z aktami Old Street Prison; "drunk and incapable" Edward Burton a w rzeczywistości - Eric Blair (czyli późniejszy Orwell) próbujący w ten sposób zdobyć nieco więziennego doświadczenia (co opisał potem w eseju pt. "Clink").
- Charlie śpiewa zaś charakterystyczny fragment: "Cheer up, cully, you'll oon be dead...", łatwo odgadnąć, iż jest to jego "twórcza" wersja "My Motter" Howarda Talbota z niezwykle popularnej muzycznej komedii "The Arcadians", mającej premierę w kwietniu 1909 roku.
- Gdy Dorothy napotyka trójkę młodych ludzi, jeden z nich (Nobby) nucił "Sonny Boy", piosenka po raz pierwszy zaśpiewana została przez Ala Jolsona w filmie "The Singing Foll" z 1928 roku.
- Charli rycząc "Rollicking Bill the Sailor" pobudza wielu innych ludzi do przyłączenia się do śpiewu, piosenka ta znana jest pod różnymi tytułami, jak: "Boolocky Bill the Sailor", "Blickerty Brown the Sailor", "Barnacle Bill the Sailor", nie jest znany jej autor wiadomo jednak, że po raz pierwszy odnotowano ją w 1917 roku.
- Panna Beaver za ukoronowanie swego życia uważała podróż jaką odbyła w 1913 r. do austriackiego Tyrolu ("this trip had been the summit and glory of her life"), a wspomiany Tallboys przechowuje w swej piwniczce dwadzieścia jedne butelek burgunda (Clos St. Jacques) rocznik 1911.
- młoda Dorothy w Knype Hill czytała Geny Stratton-Porter "A Girl of the Limberlost" wydaną w 1909 r., a już bardziej dorosła zagłębiała się w lekturę "The Odd Women" George'a Gissinga, książkę wydaną po raz pierwszy w 1893 roku.
- W czasach wiktoriańskich nie istniały skautowskie Wolf Cubs i nie istniała linia tramwajowa do Bromley.
- Nobby narzeka na regulacje dotyczące zakwaterowania pracowników sezonowych rolnych, a narzeka na rząd Partii Pracy. Partia Pracy powstała formalnie w 1906 r. a pierwszy raz rządy objęła dopiero w 1924 roku.
- Nobby wspominając swe ciężkie losy wzmiankuje, iż był: "Borstal Boy", terminem "borstal" określano ośrodki dla młodych przestępców. Pierwszy taki ośrodek powstał w 1902 r. na terenie więzienia w wiosce Borstal (stąd taka etymologia).
-Jego życiorys przynosi i inne wskazówki chronologiczne, wiemy iż pracował: "at Woodward’s boot and shoe factory", to najprawdopodobniej nieco zmieniona nazwa znanej firmy "Earnest Woodford & Sons", założonej w 1908 roku.
- Ginger oponuje na propozycję by uciec przed zimnem do kościoła na Gray's Inn Road wtedy pani McElligot powiada: "Still, you gets a cup of Horlicks an’ two slices". O ile mleko słodowe firmy J & W Horlicks mogło być dostępne w czasach wiktoriańskich to jako produkt importowany z USA był zbyt drogi by serwować go za darmo ubogim londyńczykom. Co innego po uruchomieniu dużej fabryki w Slough a to miało miejsce dopiero w 1908 roku.
- Trudno nazwać epokę wiktoriańską czasami Lenina. Raz - nie był wówczas jeszcze tak znany w Europie, dwa - w czasach wiktoriańskich nie był jeszcze "Leninem" (to dopiero grudzień 1901 r.). A przecież: "The Rector, tethered by his poverty to the age of Lenin and the Daily Mail, was kept in a state of chronic exasperation".
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: