Dodany: 2006-10-04 08:58|Autor:

z okładki


Walter Moers urodził się w roku 1957. Mieszka w Hamburgu. Jest autorem komiksów, malarzem, autorem scenariuszy, książek dla dzieci oraz powieści dla młodzieży i dorosłych, które sam ilustruje. Nie ma jednak wykształcenia artystycznego, samodzielnie rozwinął talent rysunkowy. Wiadomo o nim niewiele, choć jest postacią w Niemczech bardzo popularną. Szalenie nieśmiały, unika publicznych wystąpień, rzadko udziela wywiadów i nie pozwala się fotografować. Dorobek ma olbrzymi. Od roku 1984 rysuje komiksy, sławne z ironii i niepoprawności politycznej. Oprócz komiksów miłość czytelników i uznanie krytyki przyniosły mu powieści opowiadające o wyimaginowanym świecie Camonia, którego Moers jest odkrywcą i znawcą. Należy do nich "Miasto Śniących Książek", za które otrzymał we wrześniu 2005 r. Nagrodę Fantastyki miasta Wetzlar. Książki o Camonii, przypominające w zamierzeniu i ambicjach sagę Tolkiena, mają wielu zagorzałych fanów nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie, ponadto trzy z nich wydane zostały w Stanach Zjednoczonych. W "Mieście Śniących Książek" Moers porywa nas w magiczne obszary literatury, gdzie czytanie jest śmieszną i okrutną przygodą.

Gdy umiera ojciec chrzestny młodego poety Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów, pozostawia swojemu podopiecznemu niewiele więcej prócz pewnego rękopisu. Jest on jednak tak doskonały, że Rzeźbiarz Mitów nie jest w stanie oprzeć się pragnieniu wyjaśnienia tajemnicy jego pochodzenia. Ślady prowadzą do Księgogrodu, Miasta Śniących Książek. Gdy bohater wkracza do tego miasta, wydaje mu się, jakby otworzył drzwi do gigantycznej księgarni. Czuje lekką nutę kwasu, przypominającą zapach drzewek cytrusowych, podniecający aromat starej skóry i ostre, inteligentne perfumy czernidła drukarskiego. Wpadłszy w szpony tego oszalałego na punkcie książek miasta, Rzeźbiarz Mitów wciągnięty zostaje coraz głębiej w świat jego labiryntów, w świat, w którym czytanie jest niebezpieczne, świat, w którym łowcy książek pożądliwie poszukują bibliofilskich skarbów, miejsce opanowane przez Straszliwe Buchlingi i rządzone przez tajemniczego Króla Cieni.

„Tak, opowiem wam o miejscu, w którym czytanie może doprowadzić do szaleństwa. Gdzie książki mogą zranić, a nawet zabić. Tylko ci, którzy dla lektury tej książki naprawdę gotowi są na tego rodzaju niebezpieczeństwa, ci, którzy chcą zaryzykować własne życie, aby stać się częścią mojej opowieści, powinni podążyć za mną. Wszystkim pozostałym gratuluję tchórzliwej, ale w gruncie rzeczy rozsądnej decyzji wycofania się. Wszystkiego dobrego, baby! Życzę wam długiego i śmiertelnie nudnego życia i macham wam tym zdaniem na pożegnanie!”
Hildegunst Rzeźbiarz Mitów

[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7834
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: iamone 2007-09-29 14:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Walter Moers urodził się ... | actagaudi
Cudowna książka, pod każdym względem. Pożarłam ją, każdą literkę i rysunek. A zachwytom nie będzie końca! Moers stworzył niesamowitą krainę, niezwykłych bohaterów. Czytelnik wybiera się w podróż, która, jak dla mnie, mogłaby się nie kończyć. Powieść ciekawi od początku do końca, zakończenie nie sprawia zawodu - co bardzo ważne. Główny bohater staje się przyjacielem, trzymałam za niego kciuki i drżałam o jego los... Utożsamiałam się z nim, mimo iż jest smokiem ;) Z niecierpliwością czekam na kolejne książki o Camonii w Polsce.
Użytkownik: jakozak 2009-01-18 16:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Cudowna książka, pod każd... | iamone
Jestem w 1/3 książki i podpisuję się pod każdą literką napisaną przez Iamone.
Wspaniała, cudowna, genialna przebaja! :-)))
Lecę ją dalej czytać.
Użytkownik: jakozak 2009-01-20 18:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem w 1/3 książki i po... | jakozak
Bardzo dobra!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: