Dodany: 02.10.2006 15:57|Autor:

Vitus B. Dröscher urodził się w Lipsku w 1925 roku. Studiował zoologię i psychologię w Hanowerze. Od 1954 roku zajmuje się popularyzacją nauki o zachowaniu się zwierząt oraz fizjologii zmysłów. Za swoje osiągnięcia w publicystyce otrzymał Nagrodę im. Theodora Wolffa. W Polsce ukazały się następujące z jego licznych książek: "Instynkt czy doświadczenie" (1969), "Świat zmysłów" (1971), "Cena miłości" (1980), "Rodzinne gniazdo" (1988), "Reguła przetrwania" (1982, 1996).

W książce "Białe lwy muszą umrzeć" Dröscher przedstawia fascynujący świat zwierząt - świat walki o władzę, strategii wojennych, gotowości niesienia pomocy i poświęcenia, zwierzęcych przyjaźni i reakcji na inność outsiderów. Dowiadujemy się na przykład, jak mangusty karłowate pielęgnują chorych i poświęcają życie w służbie wartowniczej, jak w watahach wilków zastępca wykonuje "brudną robotę" za szefa; że ledwie widoczne poruszenie nosem przez żyrafę jest sygnałem dla innych żyraf jej statusu społecznego. Dröscher podaje jeszcze wiele innych przykładów zachowania się zwierząt - od małp człekokształtnych po państwa owadów - zamieszkujących wszystkie kontynenty i środowiska.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997]