Dodany: 07.09.2004 16:01|Autor: pietruszek

O niezwykłym lekarzu w niezwykłych czasach

Głównym bohaterem powieści jest niewątpliwie Jurij Andriejewicz Żywago, ale autor nie prowadzi narracji tak, byśmy mogli się od razu o tym przekonać. Przedstawia masę postaci, które są potrzebne w tej historii, losy ich niesamowicie się przeplatają. Jest to opowieść o zwykłych ludziach, a rozpięta jest w czasie gdzieś tak od 1905 roku do początku lat 20. Nie jest to powieść, która mówiłaby dużo o Rewolucji Październikowej, postaci historycznych prawie brak, wydarzenia są tłem dla historii doktora. Nie możemy, myślę, traktować Pasternaka jako zagorzałego wroga Rewolucji, wprawdzie wkłada w usta Jurija Żywagi słowa ją potępiające, jednak znajdują się postacie, które ją pochwalają, dodajmy jeszcze opisy życia robotników - i mamy niejasną sytuację. Myślę, że Pasternak ubolewał nad obliczem Rewolucji, nad jej prymitywizmem, pustoszącym kraj. Z powieści wnioskuję, że autor przypuszcza, iż to "wina" ciemnoty wśród prostych ludzi, którzy się "rozbestwili" zyskując swobodę.

Polecam tym, którym spodobał się film (jest o wiele "płytszy") i tym, którzy chcą spojrzeć na Rewolucję oczami Rosjanina, który patrzy na nią bez dogmatycznego uwielbienia. Mimo że akcja powieści bywa rozwlekła, to da się tę książkę przeczytać.

Użytkownik: Krulowa 03.01.2011 16:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Głównym bohaterem powieśc... | pietruszek
Z tą "masą postaci" bym polemizowała - jest ich akurat tyle, że można się zorientować o co chodzi i niekoniecznie trzeba kartkować strony wcześniej, aby sobie danych bohaterów przypominać.
Mimo że to dzieło wielkie, uznane i nagradzane, nie wzbudziło mojego zachwytu. Historia - rewolucja - pulsuje w tle, nadaje ton i znacznie wpływa na losy bohaterów, i niestety przejawia się w dyskusjach (monologach), toczonych (wygłaszanych) przez rozmaite osoby. Ale kto z nich jest za, a kto przeciw rewolucji - nie wiem. I bez porządnej wiedzy z historii powszechnej chyba się już nie dowiem.
Drażnią mnie w narracji opisy przyrody. To takie "pocztówki z widokami" poutykane między segmentami narracji, a piękniej by było, aby je przenikały (ale jestem świeżo po ponownej lekturze "Doliny Issy" Miłosza, więc wiadomo - przyzwyczaiłam się do mistrzostwa w sztuce opisu).
Na plus trzeba przyznać, że bohaterowie to ludzie z krwi i kości, sugestywni i wiarygodni.

Powieść przeczytałam tylko dlatego, że przemęczyłam 200 stron i żal mi było porzucać niedkończoną.