Dodany: 23.08.2006 20:22|Autor: tomcio

Podróż sentymentalna przez własne życie


"Psy szczekają" to zbiór opowiadań, zebranych z różnych okresów twórczości Trumana Capote. Nierówny to zbiór, teksty wyśmienite przeplatają się z dość miernymi. Najsłabiej wypadają najwcześniejsze opowiadania autora. Sam Capote przyznaje we wstępie, że umieścił je tam głównie ze względów sentymentalnych. Dodaje jednak, że można w nich dostrzec odblaski liryzmu. To prawda. Większość zbioru "Koloryt lokalny" należy uczciwie zaliczyć do dość grafomańskich prób młodego Capote'a, ale kilka z nich jest w pewnym, drobnym stopniu podobna do wielkich osiągnięć pisarza.

Są tu i lepsze przykłady prawdziwych możliwości amerykańskiego autora. Prezentacje sławnych postaci, z jakimi Capote miał styczność w ciągu swojego życia, to teksty na ogół krótkie, ale autentycznie wciągające. Na szczególną uwagę zasługuje, wyróżniony zresztą przez samego pisarza, "Książę na swych włościach" - portret młodego Marlona Brando. Na piewszy rzut oka - kilkadziesiąt stron o niczym, w środku - zachwycający, głęboki wgląd w duszę słynnego aktora.

W portretach innych ludzi na pierwszy plan przebija się jednak, czasem nieśmiało, czasem wręcz nachalnie, twarz Capote'a. On tu jest głównym aktorem, o nim ma być ta historia. Pisarz nie ukrywa w tym zbiorze, że to on sam znajduje się w centrum własnego zainteresowania. Można go za to nie lubić, można go z pogardą nazwać megalomanem, ale i tak jego historie wciągają bez reszty. Najlepszym tego przykładem jest wywiad Capote'a z sobą samym. Już sam pomysł zasługuje na uwagę, trzeba dodatkowo przyznać, że pisarz wykorzystał potencjał takiego eksperymentu. W tym tekście Capote nie próbuje już udawać, że mogłoby chodzić o coś innego niż prezentacja własnej osoby. Ale choćby dla tego jednego tekstu, nieznośnie egocentrycznego opowiadania nieznośnie aroganckiego twórcy, warto sięgnąć po tę książkę. Bo ten megaloman po prostu świetnie pisze. Nawet jeśli "jedynie" o sobie samym.

Zbiór uzupełniają dwa opowiadania o charakterze wspomnieniowym, tekst opisujący tworzenie filmu "Z zimną krwią" oraz dwie nawiązujące do dzieciństwa Capote'a krótsze formy.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1970
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: