Dodany: 2006-08-22 22:27|Autor: entiene

"Todo modo", czyli po trosze o wszystkim


Książka Sciasci zachwyciła mnie. Prostotą początku, komplikacją środka i trudem końca. Niesamowita, krótka opowieść o tym, czym jest dobro, zło, religia, bóg i sto innych rzeczy - bez odpowiedzi na większość zadanych pytań. Fabułą odrobinkę przypomina kryminał: dziwny ni to hotel, ni to klasztor, w którym odbywają się rekolekcje dla "wyższych sfer". I przypadkowy, zblazowany artysta-ateista z nudów obserwujący ceremoniał i wysoko postawionych chrześcijan.

Jest ona pisana językiem prostym, łatwym do zrozumienia, ale wiele od czytelnika wymaga: dostosowania się do sposobu pisania autora, zgody na poruszenie kwestii drażniących dla wielu odbiorców, czasu i skupienia na dokładne wewnętrzne przeanalizowanie treści.

Na pewno nie jest to pozycja dla ludzi szukających książek, które czyta się łatwo i bezmyślnie: mimo małego formatu nie czyta się jej szybko.

Książka naprawdę zapadająca w pamięć. Gorąco polecam!

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3231
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: nutinka 2006-09-08 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka Sciasci zachwycił... | entiene
Tej książki Sciascii nie czytałam, ale podobne wrażenia odniosłam po lekturze "Prostej sprawy"i "Rycerza i śmierci". Dwie niedługie opowieści zawarte w jednym tomiku robią spore wrażenie.
Użytkownik: verdiana 2007-03-27 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka Sciasci zachwycił... | entiene
Nic dodać, nic ująć. Trochę się tylko zastanawiam, czy to nagłe wprowadzenie konkretnej fabuły (morderstwa) u miłośników fabuły nie spowoduje rozmycia sensu książki i rozczarowania na końcu. :-) Ale to już nie problem autora ani książki - ta jest świetna i wciąż aktualna.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: