Dodany: 2006-08-21 10:52|Autor: garf

Dla dzieci, ale tych całkiem dorosłych


Lato na skandynawskich szkierach nie jest upalne, czas płynie leniwie, nie ma tam tłumów ani dziecięcych atrakcji. Mała dziewczynka musi sama sobie wypełnić czas wakacji; na szczęście mieszka z babcią.

Książka nie jest dla dzieci, lecz dorośli miłośnicy Muminków poczują się jak w domu. Atmosfera książki to coś pomiędzy melancholią "Doliny Muminków w listopadzie" a spokojną obserwacją świata "Opowiadań". Nie ma tu wielkich wydarzeń, hałaśliwych zabaw, jest cudowny spokój i niesamowite porozumienie dziecka i staruszki.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2996
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: ka.ja 2010-07-23 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Lato na skandynawskich sz... | garf
Uderzyło mnie, że napisałeś/łaś "Mała dziewczynka musi sama sobie wypełniać czas". Ależ ona ma ten czas wypełniony do granic samym tylko tym, że jest małą dziewczynką na wyspie! Przyzwyczailiśmy się, i dzieci też, do atrakcji, zajęć, organizacji czasu i ustalania harmonogramów. To smutne. Wyciągnęłam z szuflady stare zdjęcia, na których czteroletnia ja zaśmiewam się do utraty tchu, brudna, rozczochrana, w mokrych na kolanach portkach. Nie pamięta się wiele z tak odległego dzieciństwa, ale ja pamiętam jedno - zawsze było mi za mało czasu. Wołano mnie na obiad właśnie wtedy, kiedy bawiłam się najlepiej, wieczór przychodził za szybko, a dorośli patrzyli na zegarki.
"Lato" jest książką o moim dzieciństwie, chociaż nie miałam takiej babki ani nie pływałam w Zatoce Fińskiej. Jest książką o budowaniu z patyków, łażeniu po krzakach, wyobrażaniu sobie, przeżywaniu i poznawaniu.
Nie wyobrażam sobie lata bez "Lata", a w tym roku wreszcie kupiłam własny egzemplarz i nie jestem już więcej skazana na wypożyczanie!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: