Dodany: 07.08.2006 17:06|Autor: martamatylda

Szczecin - miasto zieleni

W Polsce panuje opinia, że Szczecin to "wiocha z tramwajami". Jednakże czasem usłyszeć można, że Szczecin to "miasto parków i zieleni". Autorzy zapraszają nas na wycieczkę po oazach zieleni tego pięknego miasta.

Na wstępie dowiadujemy się o dokładnym położeniu Szczecina, o otaczających go wzniesieniach i lasach, a także np. o średniej pokrywie śnieżnej. Następnie autorzy przygotowali reprodukcje starych map i widokówek z widokami Szczecina. Przy okazji poznajemy historię stolicy Pomorza Zachodniego. Dalej książka podzielona jest na 4 części odpowiadające czterem porom roku.

Zaczynamy od zimy i od razu naszą uwagę przyciąga piękne zdjęcie oszronionych drzew przy Wałach Chrobrego. W tym miejscu zaczyna się właściwa treść książki - krótkie, ilustrowane opisy poszczególnych gatunków roślin występujących w mieście. I wędrujemy tak przez zmieniający się świat zieleni, poprzez wzrastanie, kwitnienie, po owocowanie.

Autorzy podsumowali swoją pracę kilkudziesięciostronicowym wykazem "najbardziej zielonych" terenów Szczecina z dokładnym wyliczeniem co ciekawszych okazów. Na samym końcu umieszczono 5 aktualnych map Szczecina i okolic oraz indeks wszystkich występujących w książce roślin.

Wydanie bardzo ładne graficznie, 450 (!) zdjęć poszczególnych roślin, tekstu jest mało, ale jest treściwy i w pewnym stopniu fachowy.

Ocena: 5.