Dodany: 02.08.2006 15:18|Autor: misiak297

Polskie trupy

Po antologię "Trupy polskie" sięgnąłem z wielkim zainteresowaniem. W zasadzie nie znałem polskich pisarzy od tej strony - choć przyznaję, większość nazwisk była dla mnie zupełnie obca. A w Polsce w ogóle powstają jakieś kryminały, sensacje? W sumie z tej strony znałem tylko Joannę Chmielewską (ale czy jej książki można nazwać kryminałami? Ja daleki jestem od takich określeń) i Joe Alexa.

Trudno oceniać antologie. Choć pomysł był bardzo dobry, z wykonaniem poszło nieco gorzej. Z jednej strony możemy obserwować zupełnie różne style, oryginalne pomysły, zaskakujące pointy. Z drugiej - uważam za błąd publikację fragmentów dopiero co tworzonych większych całości. Moim zdaniem, jeżeli jest to zbiór opowiadań, takie "wycinki" nie powinny się w nim znaleźć.

Z antologiami jest też ten problem, że w dziewięciu przypadkach na dziesięć w gąszcz wartościowych prac zakradnie się jakiś "gniot". Nie inaczej jest z "Trupami polskimi". Nie będę tutaj wymieniał przykładów, bo to zawsze kwestia indywidualna - coś, co mnie się nie spodobało, może przypaść do gustu komuś innemu.

Uważam, że "Trupy polskie" to bardzo dobry pomysł, oby więcej takich akcji. Na pewno warto zapoznać się z tą pozycją.

Użytkownik: verdiana 02.08.2006 23:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Po antologię "Trupy polsk... | misiak297
Ze zdziwieniem przeczytałam, że ta antologia ma coś wspólnego z sensacją i kryminałem. :-) Tytuł natychmiast skojarzył mi się ze "Zwłokami Mickiewicza" i byłam przekonana, że to antologia tekstów nt. nekrografii. Wielka szkoda, że nie. :-)