Dodany: 31.08.2004 10:13|Autor: pawelw

Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie - 1 – 6 września 2004


Spotkania z Adamem Michnikiem, redaktorem naczelnym Gazety Wyborczej, i prezentacja rosyjskiej serii nowej polskiej prozy to najważniejsze punkty polskiego wystąpienia podczas Międzynarodowych Targów Książki w Moskwie. Polskie stoisko narodowe oraz program towarzyszący przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP, Instytutem Polskim w Moskwie i wydawnictwem NLO.

Adam Michnik spotka się z czytelnikami 2 września w Centralnym Domu Literatów (spotkanie nosi tytuł Wyznania nawróconego dysydenta) oraz na polskim stoisku.

Tego samego dnia zostanie zaprezentowana seria nowej polskiej prozy wydana przez Novoje Literaturnoje Obozrenje. Inicjatorem przedsięwzięcia był Instytut Książki, patronat nad nim sprawuje polski Minister Kultury. Seria obejmuje 7 tytułów:

  • Prawiek Olgi Tokarczuk,

  • Esther Stefana Chwina,

  • Na lądach i morzach Zbigniewa Kruszyńskiego,

  • Madame Antoniego Libery,

  • Bezpowrotnie utracona leworęczność Jerzego Pilcha,

  • Dukla Andrzeja Stasiuka,

  • Sęk Pies Brew Adama Wiedemanna.


Spotkanie z udziałem Chwina, Kruszyńskiego i Wiedemanna poprowadzi Irina Prokhorova, redaktor naczelna wydawnictwa NLO.

Polscy autorzy będę mieli okazję zaprezentować się moskiewskiej publiczności jeszcze kilka razy; podczas wspólnego wieczoru autorskiego, polsko-rosyjskiego okrągłego stołu oraz na stoisku. W dyskusji o literaturze wezmą także udział znane postacie rosyjskiego życia literackiego: Wiktor Jerofiejew, Asar Eppel, Ksenia Starosielska, Irina Prokhorova.

Polskie stoisko o powierzchni 84 mkw. będzie obejmowało prezentację 13 wydawców uczestniczących w targach, wystawy: nowości literackich, tłumaczeń polskiej literatury z ostatnich dwóch lat w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND, książek autorów zaproszonych na targi. Przypomniana zostanie także postać Witolda Gombrowicza jako jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. W Polsce obchodzony jest właśnie Rok Gombrowicza, ogłoszony przez Sejm w setną rocznicę urodzin autora Ferdydurke. W Moskwie zostanie pokazana wystawa fotografii Gombrowicz w obiektywie Bogdana Paczowskiego. Gombrowicz będzie także jednym z głównych bohaterów wystawy Kabaret i Apokalipsa: Polska literatura alterrealistyczna prezentującej oryginalny nurt dwudziestowiecznej literatury polskiej - prozę opisującą rzeczywistość w sposób specyficzny, uciekającą się do groteski, absurdu, parodii i ekstrawagancji; prozę portretującą świat widziany nie przez czarne czy różowe okulary, a przez kolorowy kalejdoskop. Wystawa składa się z różnojęzycznych wydań Witolda Gombrowicz, Brunona Schulza i Witkacego oraz książek około czterdziestki polskich prozaików, zarówno bardzo znanych, jak i tych dopiero się przebijających.

Książki autorów obecnych na targach, słowniki i albumy poświęcone Polsce będzie można kupić w księgarni zorganizowanej na polskim stoisku przez Ars Polonę.

Polskie wydawnictwa biorące udział w Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie:

Dom Wydawniczy Bellona,
INTERBOOK Wydawnictwo Edukacyjne,
Międzynarodowe Centrum Kultury,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Prószyński i Spółka,
Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik,
Wiedza Powszechna,
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne,
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,
Wydawnictwo Naukowe PWN.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: