Dodany: 29.08.2004 22:05|Autor: Mya

"Lalka".

Lektura szkolna warta przeczytania. Jako że jest wielowątkowa, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że się spodoba. Należy zwrócić uwagę na dużą dbałość o szczegóły miejsc akcji. Wydarzenia rozgrywają się w Warszawie, głównie na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście, w Łazienkach. Większość opisywanych miejsc zachowała się do dzisiaj.

Warto wspomnieć, że Prus wprowadził nowatorski sposób narracji i tak w "Lalce" mamy dwóch narratorów, jeden jest anonimowy, wszechwiedzący, drugi to subiekt Ignacy Rzecki. To główna zaleta tego utworu.

Szczególnie wyraźnie zarysował się obraz społeczeństwa polskiego, który jest zgodny z ówczesnym zróżnicowaniem. Dominującą warstwą jest arystokracja, która okazuje się grupą zamkniętą, wręcz nie do przeniknięcia.

Wyjątkową postacią jest Wokulski, którego można nazwać biznesmanem. Wkraczał on na drogę kapitalizmu, miał wielkie idee, pragnął zostać naukowcem. Dzięki pracowitości stał się bogatym człowiekiem. Prowadząc monotonne życie, zakochał się w pięknej, nieodwzajemniającej jego uczuć kobiecie. To uczucie niszczy go, ale niestety nie może wyrwać się z sideł miłości, co przyczynia się do jego nieszczęścia. Nie znamy dalszych losów Wokulskiego, możemy tylko przypuszczać, co się z nim stało. W zakończeniu powieści nie ma happy endu, co czyni ją bardziej realną.

Nie warto zrażać się dużą liczbą stronic, ponieważ "Lalkę" czyta się jednym tchem.

Użytkownik: piano 27.11.2007 19:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Lektura szkolna warta prz... | Mya
Oj nie powiedziałabym, że czyta się ją jednym tchem.Ja wielokrotnie robiłam przerwy podczas czytania tej książki, ale pozwoliło mi to dostrzec wiele ciekawych aspektów i nie tylko.Tak...Wokulski w sumie jeden z najważniejszych bohaterów, ale dla mnie nie wydał się interesującą postacią.Dużo bliższy był mi Rzecki, pewnie z racji podobieństwa charaktrów:)
Użytkownik: A.Grimm 29.03.2010 00:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Lektura szkolna warta prz... | Mya
A pozwolę sobie nadmienić, że w "Lalce" jest też sporo...Lublina. Pierwowzór sklepu (a przecież ten jest w dużej mierze centrum świata "Lalki") znajduje się, owszem, na Krakowskim Przedmieściu, ale w Lublinie. Jan Mincel, pierwowzór starego Mincla z powieści leży na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Pozdrawiam!