Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

bez tytułu

Autor: paulkas

Książka: Szatan z siódmej klasy (Makuszyński Kornel)

Data dodania: 2004-08-27 16:52

1 osoba poleca ten tekst.

"Szatan z siódmej klasy" jest powieścią przygodową z wątkami detektywistycznymi. Bohaterowie książki przeżywają niebezpieczną i zawiłą przygodę związaną z tajemniczymi „drzwiami Francuza”. Adam Cisowski (nazywany też Piotrem) - główny bohater, tytułowy "szatan" - jest inteligentnym i bystrym siedemnastoletnim chłopcem, z dużym poczuciem humoru. Jego nauczyciel - profesor Paweł Gąsowski - maniakalny historyk, niezwykle roztrzepany starszy pan, poznaje przez przypadek niezwykłe zdolności logicznego myślenia swojego ucznia. Zdesperowany, postanawia poprosić go o pomoc w rozwikłaniu zagadki gnębiącej jego brata. W starym domu matematyka - Iwana Gąsowskiego - pojawił się dziwny Francuz, który zapragnął kupić posiadłość. Brat profesora nie zgodził się na tę transakcję. Od tego czasu "spokojną" rodzinę Gąsowskich okradziono już dwa razy. Za każdym z nich ofiarą przestępstwa padały drzwi. Adaś, albo Piotruś, zgodził się zamiast nad morze pojechać do Bejgoły, małej wsi niedaleko Wilna. Na początku chłopiec miał jakieś wątpliwości co do rezygnacji z podróży nad Bałtyk, ale wraz z przybyciem Wandy - fiołkowookiej bratanicy profesora - rozwiały się one natychmiast.

Adaś Cisowski odkrył sposób, w jaki profesor pytał z historii. Każdy przygotowywał się więc wtedy, kiedy była jego kolej. Gdy pewnego razu profesor się pomylił, Adaś przyznał się do winy. Od tego zaczyna się cała historia.

Profesor wyzwał chłopaka na pojedynek: jeśli ten odgadnie, kto zostanie zapytany w sobotę - wygrywa Adaś, jeśli nie, profesor. Pan Gąsowski długo zastanawiał się, jak to wybrać, żeby Adaś nie trafił. Zrobił najprostszą rzecz: wybrał tych, którzy powinni zostać zapytani. Myślał, że Adaś nie przewidzi najprostszego sposobu i będzie kombinował. Jednak chłopak odgadł. Później rozwiązał też zagadkę znikającego pióra i brakujących stu złotych. Gdy profesor Gąsowski dowiedział się o tym, wezwał Adasia do siebie na wieś, aby odgadł zagadkę znikających drzwi. Pewnego dnia do domu przyszedł Francuz z zamiarem kupna. Oglądał wszystkie drzwi, nawet z jednych zaczął zdrapywać farbę, za co został z domu wyrzucony. Od tego czasu w domu następowały kradzieże drzwi. Jedne drzwi odnaleziono później ze zdrapaną farbą. Adaś długo głowił się nad rozwiązaniem, jednak dopiero po długim, trwającym całe wakacje śledztwie udało mu się rozwiązać zagadkę.

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 r. w Stryjnie koło Lwowa. Ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Lwowskim. Uczył się również we Francji na Sorbonie. W ciągu swojego życia wiele razy zmieniał miejsce zamieszkania, ale jego ukochanym miastem było Zakopane. Początkowo pisał utwory wierszowane. Potem stał się autorem popularnych powieści dla dzieci i młodzieży: „Bardzo dziwne bajki”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Złamany miecz”, „Panna z mokrą głową”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Wyprawa pod psem”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Stworzenie Świata” i „Szatan z siódmej klasy”. Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1957.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Podziel się:

komentarzy: 7 | wyświetleń: 44493

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Stoikov 2004-09-06 17:17 napisał(a):

Odpowiedź na: "Szatan z siódmej klasy" ... | paulkas Pokaż rodzica

Książka tA JEST NAPRAWDE DOBRA I WSZYSTKIM POLECAM, ALE TAKŻE PRAGNE ZAZNACZYĆ ŻE FILM WCALE NIE JEST GORSZY.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Neotix 2004-10-10 07:32 napisał(a):

Odpowiedź na: "Szatan z siódmej klasy" ... | paulkas Pokaż rodzica

Co tu pisac...najlepiej powiem tak. Jest to piersza książka, którą przeczytałem z własnej inicjatywy, a nie z musu i to dzięki niej polubiłem czytanie.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Kuskis 2005-12-25 23:26 napisał(a):

Odpowiedź na: "Szatan z siódmej klasy" ... | paulkas Pokaż rodzica

Świetna książka. Przeczytałem ją może 15 minut temu. Bardzo polecam! Jedna z nielicznych książek które mi się spodobały.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: olciaaa 2007-01-21 11:36 napisał(a):

Odpowiedź na: "Szatan z siódmej klasy" ... | paulkas Pokaż rodzica

Nawet fajna, ale raczej dla chłopców:)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: marteks 2008-02-15 18:02 napisał(a):

Odpowiedź na: "Szatan z siódmej klasy" ... | paulkas Pokaż rodzica

Książka jest extra!Jedna z najlepszych lektur!Kornel Makuszyński to jeden z moich ulubionych autorów!Całkowicie zgadzam się z Paulka S!

Linka Odpowiedz

Użytkownik: patri135@wp.pl 2008-06-01 12:08 napisał(a):

Odpowiedź na: "Szatan z siódmej klasy" ... | paulkas Pokaż rodzica

ta książka jest rewelacyjna.;*

Linka Odpowiedz

Użytkownik: kacper1105 2017-12-03 11:02 napisał(a):

Odpowiedź na: "Szatan z siódmej klasy" ... | paulkas Pokaż rodzica

czy mogę skopiować fragment opinii?

Linka Odpowiedz

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku