Dodany: 05.07.2006 22:49|Autor: Morticia

Współdziałanie nauczycieli i rodziców

Mieczysław Łobocki w swojej książce prezentuje pogląd, że jednym z istotniejszych czynników prawidłowego funkcjonowania szkoły i rodziny jest współpraca nauczycieli i opiekunów dziecka. Zdaniem pedagoga, to właśnie owo współdziałanie ma przeogromny wpływ na rozwój, wyniki edukacyjne oraz zachowanie dziecka, zarówno w domu, jak i w szkole. Jego zdaniem zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni skupić się na tym, aby wzajemna działalność była skuteczna i jak najlepsza dla rozwoju dziecka.

W swojej książce autor za główny cel przyjmuje przekazanie czytelnikowi wiedzy z zakresu form, metod i sposobów efektywnej współpracy rodziców i nauczycieli oraz przytoczenie przykładów owego wspólnego działania. Zaznacza także, że oba środowiska powinny być nastawione na zmiany zachodzące w szkole oraz w społeczeństwie na przestrzeni lat, przez co powinny wciąż szukać bardziej efektywnych i skutecznych metod współpracy.

Łobocki sugeruje, aby nie traktować owej pozycji wyłącznie jako poradnika, ale także jako materiał zmuszający do głębszej refleksji i nieustannego doskonalenia się tych obu środowisk wychowawczych w dziedzinie wzajemnej współpracy.

Osobiście polecam tę pozycję przede wszystkim rodzicom i opiekunom. Wykwalifikowani pedagodzy wynoszą wiedzę zawartą w książce wraz z ukończeniem studiów. Rodzice zaś, jako osoby, które nie kończą specjalistycznych kierunków z zakresu rodzicielstwa, często nie zdają sobie sprawy z istotności owej współpracy ze środowiskiem nauczycielskim.