Dodany: 04.07.2006 14:41|Autor:

Książka: Krąg pierwszy
Sołżenicyn Aleksander
Notę wprowadził(a): Raptusiewicz

"Krąg pierwszy" - tytuł nawiązujący do "Boskiej komedii" Dantego - to kolejna wielka powieść laureata literackiej Nagrody Nobla, A. Sołżenicyna. Autor przeredagowywał tekst wielokrotnie, pracując nad nim w latach 1955 – 1968, zaś ostateczna, siódma wersja ukazała się w roku 1982. Ona to właśnie stała się podstawą obecnego przekładu, który zastąpił pierwsze polskie wydanie powieści opublikowane przez paryski Instytut Literacki w 1970 roku, również w tłumaczeniu J. Pomianowskiego (Michała Kaniowskiego). Na terenie Polski tekst ten został przedrukowany w 1989 roku przez krakowską Oficynę Literacką.

Zwykła dla twórczości Sołżenicyna tematyka łagrowa znajduje w "Kręgu pierwszym" swój fabularny kształt w opisie "szaraszki", specyficznej formy więzienia, które w istocie stanowiło instytut badawczy – tu pracujący nad deszyfracją ludzkiego głosu i techniką podsłuchu – a zatrudnieni w nim więźniowie byli często wybitnymi naukowcami. Istotnym uzupełnieniem tekstu powieści, rozszerzanym przez Autora w kolejnych jej wersjach, jest wątek osobistych losów Stalina oraz próba nakreślenia jego portretu psychologicznego.

"Krąg pierwszy" należy obecnie do kanonu najwybitniejszych powieści XX wieku, a jego demaskatorska treść stała się ważnym elementem poznania stalinowskiego systemu terroru i zagłady.

[Czytelnik, 1997]

Użytkownik: reniferze 02.01.2012 13:19 napisał(a):
Odpowiedź na: "Krąg pierwszy" - tytuł n... | Raptusiewicz
Mam problem z wystawieniem oceny. Bardzo lubię literaturę obozowo-gułagową, ale "Krąg pierwszy" wzbudził we mnie mieszane uczucia. Nie wierzę w te filozoficzne rozważania więźniów, psuły mi przyjemność czytania, wybijały z atmosfery, nijak nie współgrały z resztą fabuły.. no i nie wiem, jak ocenić.