Dodany: 27.06.2006 11:05|Autor: AGSJ

"Duma i uprzedzenie"

Akcja "Dumy i uprzedzenia" rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii. Poznajemy tam rodzinę Bennetów: rodziców i pięć córek. Pora na ich przedstawienie.

Pan Bennet jest szanowanym powszechnie człowiekiem, który większość czasu spędza w bibliotece. Pani Bennet - nieco głupią i nerwową kobietą, której zależy tylko na jednym: aby dobrze wydać córki za mąż. Dwie najstarsze córki - Jane i Elżbieta - z pewnością różnią się od reszty rodziny. Elżbieta jest mądrą, odważnie patrzącą na świat 21-letnią kobietą. Jane też jest mądra, lecz wszystko widzi w zbyt jasnych barwach. Dwie młodsze panny Bennet - Kitty i Lidia - myślą tylko o jednym: o mężczyznach. A przede wszystkim o oficerach. Ostatnia córka - Mary - nie widzi nic poza pianinem, nauką i książkami.

Spotykamy Bennetów w czasie przekazywania radosnej nowiny: ktoś wydzierżawił stojące w sąsiedztwie Netherfield. Ten ktoś jest oczywiście mężczyzną, podobno bardzo przystojnym i bogatym - 5 tysięcy rocznego dochodu. Wkrótce odbywa się bal. Dzierżawca Netherfield - pan Bingley, jego przyjaciel - pan Darcy, siostra i państwo Hurst pojawiają się na balu.

Już wkrótce po balu wszyscy mają wyrobioną opinię na temat nowo przybyłych. Pan Bingley - miły i uprzejmy dla wszystkich, pan Darcy - nieuprzejmy i dumny, a panna Bennet i reszta - według Elżbiety - sztucznie uprzejma.

Pani Bennet od razu oczekuje dobrego zamążpójścia Jane z Bingleyem - zaś Darcy nie zasługuje na jej uwagę, bo nazwał Elżbietę zaledwie znośną! Najstarsza przedstawicielka płci pięknej w rodzinie Bennetów nie przypuszcza, co będzie dziać się później.

Świetny język, rewelacja. Polecam!