Dodany: 05.06.2006 11:36|Autor:

Książka: Pałac snów
Kadare Ismail (Kadaré Ismail)
Notę wprowadził(a): wila

„Od dawna chciałem opisać piekło” – Ismail Kadaré.

W sercu bałkańskiego Imperium wznosi się złowieszczy Pałac Snów, siedziba tajnej policji. W labiryntach pomieszczeń, w nieskończonej liczbie pokoi, na półkach, które wypełniają każdy skrawek wolnej przestrzeni, znajdują się archiwa snów. Analiza marzeń sennych służy policji do inwigilacji obywateli; armia ponurych urzędników nieustannie selekcjonuje, interpretuje i klasyfikuje sny, które mogą okazać się niebezpieczne dla Imperium. Perfekcyjnie zorganizowana biurokratyczna machina zdolna jest wychwycić każdy, nawet najdrobniejszy przejaw nieposłuszeństwa wobec Państwa.

Albański pisarz Ismail Kadaré pokazuje świat, o którym nie śniło się nawet Orwellowi. Sen jest tu narzędziem kontroli, inwigilacja obejmuje podświadome rejony umysłu. Wspomnienia, marzenia mogą być dowodem świadczącym przeciwko tobie.

Ismail Kadare (ur. 1936 r.) jest pierwszym laureatem międzynarodowej edycji The Man Booker Prize. Jego nazwisko wymienia się wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Mieszka we Francji. "Pałac Snów" to jedyna powieść Kadarégo przełożona na język polski bezpośrednio z albańskiego. Wydawnictwo Znak opublikuje w najbliższych latach także trzy inne powieści tego autora.

[Wydawnictwo Znak, 2006]