Dodany: 23.05.2006 23:06|Autor:

Powieść "120 godzin", nagrodzona w Konkursie Młodych Twórców Fundacji Kultury, to wieloplanowa, przewrotna i wizjonerska historia sensacyjna, oparta częściowo na prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce na warszawskiej giełdzie (tzw. afera 100 sekund). Autor miesza konwencję kryminalno-łotrzykowską z poematem metafizycznym, pornografią, realizmem. Erudycyjne aluzje przeplatają się z szumem komunałów; przetacza się plejada postaci mniej i bardziej osobliwych, od arystokratów po prostytutki; alfa-romeo i Dante, nostalgiczne wspomnienia z dzieciństwa i orgie; mitologia oraz wojna w Iraku, Warszawa swojska i Warszawa egzotyczna, kapitalizm i schizofrenia - czyli współczesność skompresowana w jednym hauście wyrafinowanej prozy.

Jacek Dobrowolski urodził się w 1976 roku. Mieszka w Warszawie. Debiutował w 1998 roku na łamach "Twórczości" skandalizującym i prekursorskim wobec późniejszej fali "brutalizmu" opowiadaniem "Wściekły". Jest jednym z inicjatorów i założycieli projektu kulturotwórczego - oraz magazynu internetowego - pod nazwą "Orgia Myśli".

[Czytelnik, 2006]

Użytkownik: Kamilagorecka 11.06.2006 15:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść "120 godzin", nag... | olamanola
Aktualne, współczesne - dotyka i inspiruje
To książka o wszystkim, opowieść osnuta na motywie afery kryminalnej, tak naprawdę dotyka sfer ważnych dla każdego współczesnego, myślącego i czującego człowieka. Pełna jest filozoficznych rozważań, refleksji, ukrytych znaczeń, sensów, warstw, które uważny czytelnik odkrywa podążając przez świat wraz z głównym bohaterem. Autor łączy przeciwstawne, pozornie nie dające się pogodzić pojęcia i konwencje. Daje możliwość do wielopoziomowych i różnorodnych interpretacji. Ja znalazłam w tej książce siebie, w tak wielu punktach widzę swoje postrzegania świata i własnego wnętrza. Schizofreniczną mieszankę myśli, uczuć, emocji, pragnień, wątpliwości; dylematy i rozterki, które przeżywam. Mistrzowski, wizjonerski i przewrotny opis/diagnoza Warszawy i obyczajów ludzi funkcjonujących w tym "światku". Dużo można by napisać, ale wspomnę jeszcze o jednym - epizod Adama i Ewy - tak łatwo burzy się świat maluczkich, wystarczy usunąć jeden klocek, nacisnąć jeden guzik w odpowiedniej sytuacji i miejscu; rzucasz na szalę nic niewartą zaśniedziałą monetę i wszystkie prawdy umierają. To dotyczy 99% ludzi, ludzi żyjących bez sensu, pustych, oszukujących się każdego dnia. Jak powiedział Mistrz Fryderyk - "Świat pełen jest ludzi zbytecznych". 120 godzin... to książka, która porusza, dotyka, zmusza do refleksji, zastanowienia się nad sobą i drogą, którą się podąża. Po jej lekturze nie można tak po prostu wrócić do dotychczasowego życia.

Autor to erudyta, filozof, poeta. Jego twórczość to przełom we współczesnej literaturze, znak naszych czasów, nowa jakość. Jacek nadaje pojęciu awangardy nowe znaczenie. Nie jest odległy, oderwany od współczesnej rzeczywistości, nie zamyka się w monadzie własnych znaczeń. Wręcz przeciwnie, żyje tu i teraz i mówi o tym, co ważne dla każdego z nas, o tym, co stanowi podstawę ludzkiej egzystencji. Skoro są na świecie ludzie, tacy jak on, z którymi mogę dzielić wspólne przeżywanie i odczuwanie rzeczywistości (nawet jeśli to tylko moja iluzja), to znaczy, że ten świat nie jest takim do końca złym miejscem. Jacek powiedział mi kiedyś, że jak na osobę tak bardzo pochłoniętą życiem zawodowym i poruszającą się na co dzień w warszawskim światku biznesowym, jestem bardzo uduchowiona. To nie był cynizm ani kpina, to było wielkie wyróżnienie, które w chwilach zwątpienia, samotności i smutku będzie mi przyświecało jak przyjazne światło latarni morskiej, wskazując bezpieczną drogę do macierzystego portu.

Jacek Dobrowolski - przewrotny wizjoner a jego twórczość - lektura obowiązkowa!

Więcej o Jacku można przeczytać na stronie www.orgiamysli.pl

Pozdrawiam

Kamila Górecka