Dodany: 15.05.2006 09:53|Autor: tessa

Gedeon dzielny wojownik Boży

Gedeon to człowiek z plemienia Manassesa.Gdy ukazał się mu anioł Boży
i oznajmił:"Jehowa jest z tobą ,dzielny mocarzu!" okazał skromność i nie uniósł się pychą na tą pochwałę.Także gdy polecono mu zadanie:
"Na pewno wybawisz Izraela z dłoni Midiamu" nie rzucił się łąpczywie na to zadanie,by wykorzystać okazję by stać się bohaterem narodowym,lecz oznajmił:"oto mój tysiąc jest najmniejszy w Manassesie,a ja jestem najmniejszy w domu mego ojca".Ileż skromności w tej wypowiedzi!
Wykazał też roztropność gdy Bóg poddał go próbie i kazał zburzyć ołtarz Baala i święty pal jego ojca.Uczynił to w nocy ,nie ze strachu lecz aby nie czynić z tego widowiska i nie rozjątrzać swych wrogów.
Sędzia Gedeon wykazał się też odwagą i poleganiem na Jehowie swym Bogu.Z pomocą 300 wojowników pokonał 135 tysięczną armię Midianitów.Zanim to uczynił poddał próbie odwagi i czujności swych wojowników.
Dał też dowód rozwagi gdy udobruchał Efraimitów kojącymi słowami wyrwał tym samym żądło niewłaściwej krytyce.
Gedeon chciał całkowicie się przekonać czy Bóg się nim posłuży więc zaproponował podwójną próbę z runem.Nie miał w odróżnieniu do nas całego spisanego Słowa Bożego,był to jego spsób na to,by upewnić się
a kiedy osiągnął tą pewność całkowicie podporządkował się Jehowie.
O Gedeonie możemy przeczytać w księdze Sędziów w rozdziałach 6-8.