Dodany: 26.04.2006 10:00|Autor:

Książka: Znany świat
Jones Edward P.
Notę wprowadził(a): joa1

z okładki


Jest rok 1855. Henry Townsend, czarny farmer, szewc, były niewolnik, staje się właścicielem plantacji, jak również grupy niewolników. Wkrótce jednak zapada ciężko na zdrowiu. Gdy umiera, wdowa po nim, Caldonia, pogrąża się w głębokiej depresji, a dobrze funkcjonująca dotąd plantacja zaczyna podupadać: niewolnicy uciekają pod osłoną nocy, a rodziny, które pokochały się, ciemiężone niewolnictwem, zaczynają nawzajem się zdradzać. Poza posiadłością Townsenda życie nie mniej się komplikuje: słabo opłacani biali członkowie patroli przyglądają się bezczynnie handlowi niewolnikami, a wybuchające raz za razem rebelie powodują agresję białych rodzin wobec Murzynów służących im od lat. To, co było dotąd światem znanym, już nim nie jest...

Amerykańscy krytycy okrzyknęli tę powieść "wielką panoramą społeczeństwa zmagającego się z moralnymi i ekonomicznymi konsekwencjami niewolnictwa". Doskonała książka Jonesa jest na tyle oryginalna, że wszystko, co dotąd napisano o niewolnictwie, wydaje się być przestarzałe i przeciętne.

Edward P. Jones urodził się i dorastał w Waszyngtonie. Otrzymał Pen/Hemingway Award oraz zdobył Lannan Foundation Grant. Studiował w Holy Cross i na University of Virginia. Jego pierwsza książka, "Lost in the City", została wydana w 1992 r., a następnie nominowana do National Book Award. Autor po raz drugi został finalistą National Book Award po napisaniu powieści "Znany świat", za którą w 2004 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii beletrystyka.

Dziesięcioletni trud włożony w napisanie tej niezwykłej opowieści o czasach niewolnictwa przyniósł autorowi kolejną, wielce prestiżową nagrodę w roku 2005. Książka została uhonorowana IMPAC Award, okazując się najbardziej wartościową pozycją spośród stu czterdziestu siedmiu, jakie zostały przedłożone kapitule nagrody w Dublinie.

Wiosną 2005 roku zostały sprzedane prawa do ekranizacji książki.

[Wydawnictwo Sonia Draga, 2005]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1891
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: