Dodany: 25.04.2006 19:44|Autor:

Książka: Ojciec i ojciec
Loon Karel van
Notę wprowadził(a): sowa

Kiedyś Armin był hippisem - dziś wygodnie mieszka w Amsterdamie i wychowuje trzynastoletniego syna Bo, którego matka od kilku lat nie żyje. Ku wielkiemu zaskoczeniu dowiaduje się z testów medycznych, że jest i zawsze był bezpłodny. Czyim zatem synem jest Bo? Skoro nie jest biologicznym ojcem chłopca, to dlaczego ten jest do niego tak bardzo podobny? Co jeszcze mogła zataić przed nim kobieta, którą uważał za miłość swojego życia?

"Ojciec i ojciec" to kunsztowny splot thrillera, powieści detektywistycznej i romansu z wnikliwym studium psychologicznym skomplikowanych relacji międzyludzkich.

"Thriller psychologiczny i lament za utraconą miłością zarazem".
"The Times"

"Debiut powieściowy van Loona to małe arcydzieło, które przyprawia o gęsią skórkę".
"Buchjournal"

"Doskonałe w swej prostocie".
"Time Out"

"Oryginalne... Połączenie najbardziej wyrafinowanych elementów thrillera psychologicznego z literackością".
"Elle", wydanie francuskie

Karel van Loon[*] (1962-2005), dziennikarz, reporter, autor zbioru opowiadań "Vannnacht is de wereld gek geworden" (Wczoraj w nocy oszalał świat, 1997). Wydany w 1999[**] roku "Ojciec i ojciec", jego debiut powieściowy, okazał się bestsellerem zarówno w Holandii, jak i całej Europie (w samej Francji sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy). W 1999 roku powieść zdobyła prestiżową nagrodę Generale Bank Literatuur Prijs. Najczęściej tłumaczona holenderska powieść współczesna (na 33 języki), doczekała się również ekranizacji. Autor zmarł 1 lipca 2005 roku po długiej chorobie.

[WAB, 2005]

[*] Właściwie Karel Glastra van Loon, nie wiem, czemu u nas mu nazwisko skrócili.
[**] Na okładce jest "1995", ale to ewidentna pomyłka, sprawdziłam, gdzie tylko mogłam, i poprawiłam, żeby się zamieszanie nie robiło niepotrzebnie.