Dodany: 18.04.2006 18:52|Autor:

Książka: Szerszeń
Voynich Ethel Lilian
Notę wprowadził(a): Martyneczka

z okładki


Ethel Lilian Voynich (1864-1960), angielska pisarka, urodziła się w południowej Irlandii. Po śmierci ojca, który był wykładowcą matematyki w miejscowym Queen's College, przeniosła się do Londynu. W latach 1882-1885 studiowała w konserwatorium muzycznym w Berlinie. Po powrocie do Londynu nawiązała przyjacielskie kontakty z rosyjskimi działaczami narodnickimi głoszącymi hasła "rosyjskiego socjalizmu". W 1892 roku poślubiła zbiegłego z Sybiru polskiego proletariatczyka Michała Wilfryda Wojnicza. Pod tym właśnie nazwiskiem (tylko w angielskiej transkrypcji) wydała swą pierwszą i zarazem najgłośniejszą powieść, pt. "Szerszeń" (1897).

Akcja "Szerszenia" rozgrywa się na tle walk o wyzwolenie spod okupacji austriackiej i zjednoczenie Włoch, toczących się w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku. Główny bohater - młody rewolucjonista - walczy przeciw tyranii ówczesnych władz kościelnych, które ingerują we wszystkie sprawy prywatne i publiczne mieszkańców trzymilionowego Państwa Kościelnego, cenzurują prasę i literaturę, a konfesjonały wykorzystują do celów szpiegowskich.

Na język polski zostały również przetłumaczone dwie następne powieści Voynich: "Jack Raymond" (1901) i "Olive Lathan" (1904), lecz nie zyskały takiego rozgłosu, jak "Szerszeń".

[Wydawnictwo Iskry, 1987]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 10040
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Pimponk 26.02.2010 15:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Ethel Lilian Voynich (186... | Martyneczka
Główne słabości powieści to słabo zarysowana walka polityczna, która stanowi tło wydarzeń oraz słabiutka krytyka antyklerykalna, która miała być główną siłą utworu.
Użytkownik: ewelina.jastrzab 19.05.2011 13:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Główne słabości powieści ... | Pimponk
Nie zgadzam się, że głównym wątkiem miała być walka z klerykalizmem. Krytyka Kościoła jest tak słaba, jak słabe były pobudki, które kierowały głównego bohatera ku walce z kościołem. Nie było to przecież głęboko przemyślane stanowisko wobec polityki Watykanu, a osobista uraza. Mnie książka urzekła wspaniałymi bohaterami, opisami przeżyć i ukazaniem niejednoznacznych stosunków między ludźmi. Pokazała jak blisko od miłości do nienawiści i na odwrót. Wspaniała powieść, choć może niewiele znacząca na tle literatury światowej.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: