Dodany: 2006-04-15 20:19|Autor: i-studio

Prawdziwy Pisarz, prawdziwa Książka: zdrada, miłość, przygoda i zemsta


Nieprzypadkowo zarówno pisarz, jak i książka są napisane w tytule z dużych liter. To jest prawdziwa Książka, napisana przez Pisarza. Grubo ponad tysiąc stron przygody i bogactwa szczegółów, jakie trudno znaleźć w jakiejkolwiek literaturze nam współczesnej. W naszym wirtualnym świecie w modzie są opowiastki krótkie, zabawne lub tragiczne. W zależności od aktualnej "mody" nudne wywnętrzenia pisane przez przedstawicieli jakiejś mniejszości lub subkultury, na siłę promowanych przez koleżanki lub kolegów z gazet, radia i telewizji. Rzadko trafia się coś wartościowego. A "Hrabia Monte Christo" wykracza daleko poza możliwości czy horyzonty takich autorów, mimo że napisany został tak dawno.

To, co zachwyca i urzeka, to opisy oraz szczegóły, których ilość dobrana jest idealnie. Nie za dużo, nie za mało, w sam raz, żeby dokładnie wyobrazić sobie otoczenie, ludzi, sytuacje. Jest też historia opowiedziana przez Dumasa, która wciąga bardzo mocno od samego początku. Obserwujemy głównego bohatera, identyfikujemy się z nim, współczujemy, a po chwili sami zaczynamy żyć pragnieniem zemsty, które towarzyszy bohaterowi przez wiele, wiele stron. Barwne postacie, przewijające się przez kartki książki, śmierć, wiele zwyczajów z tamtejszych czasów, no i rozpalający wyobraźnię niewyobrażalnie wielki skarb. Jest czynienie dobra, jest zemsta. Dantès bierze w swoje ręce rolę Stwórcy i Niszczyciela.

"Hrabia Monte Christo" trafił w moje ręce bardzo późno, dużo później, niż na przykład "Trzej muszkieterowie". Bardzo żałuję, że książki tej nie przeczytałem wcześniej. Dostępna jest też całkiem niezła jej ekranizacja, ale z oczywistych powodów warto film obejrzeć dopiero po lekturze. Książkę stawiam bardzo wysoko na swojej prywatnej liście najlepszych. I szczerze polecam.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 23564
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: narcoleptic 2006-08-02 15:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Nieprzypadkowo zarówno pi... | i-studio
Podpisuję się pod tą recenzją obiema rękami! Żadna książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak powieść Dumasa. Bez reszty zatopiłam się w lekturze, zarywając noce i wykręcając od codziennych obowiązków. Posunęłam się nawet do tak niecnych sposobów jak symulowanie bólu brzucha, żeby móc zwolnić się ze szkoły i poczytać w domu „Hrabię...”. :) Jedna z niewielu moich 6. (tylko dlatego, że zabrakło mi skali –najchętniej postawiłabym 10!)
Użytkownik: marselina 2008-03-28 13:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Nieprzypadkowo zarówno pi... | i-studio
Tak, "Hrabia" to wyjątkowa powieść. To jedna z tych książek, które kształtują moją osobowość. Pamiętam, że czytałam ją w Sylwestrową Noc... Potem na pytania, jak witałam Nowy Rok, odpowiadałam, że świętowałam w doborowym towarzystwie, w towarzystwie samego Hrabiego Monte Christo :) Ta książka nie potrzebuje reklamy!
Użytkownik: tolo81 2008-10-23 12:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Nieprzypadkowo zarówno pi... | i-studio
Wszystko zostało już chyba powiedziane:) Od siebie moge dodać tylko jedno: tej Książki się nie czyta - w tą Książkę się po prostu wchodzi i zamieszkuje się tam już na zawsze!
Zgadzam się, że film jest zrobiony bardzo udanie - dobre kreacje aktorskie to jego główny atut, ale wiem, że patrzyłam na ten film przez pryzmat książki i może dlatego tak mi sie podobał:)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: