Dodany: 08.04.2006 13:25|Autor:

Włodzimierz Wojnowicz, autor bestsellera "Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina", jest jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. W charakterystyczny dla siebie sposób opisuje absurdy życia człowieka radzieckiego i Rosji postkomunistycznej.

Agłaja to nieugięta partyzantka, jedna z bohaterek epopei o dzielnym żołnierzu Czonkinie. Wierna jedynie słusznej idei, nie opuści stalinowskiej warty nawet po śmierci Wodza. Będzie trwać na posterunku przez lata odwilży za Chruszczowa, breżniewowskiej stagnacji, pierestrojki Gorbaczowa, a nawet rozpadu Związku Radzieckiego. Do końca złączona z Przywódcą Światowego Proletariatu, odda mu duszę i ciało - dosłownie i w przenośni.

"Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina" określono jako mistrzowskie dzieło socjalistycznego surrealizmu - sowiecki "Paragraf 22". Na kartach "Spiżowej miłości Agłai" odnajdujemy podobny styl i humor. Wojnowicz oprowadza nas po nieogarnionych rozumem przestworzach duszy rosyjskiej drogą, którą najlepiej oddaje powiedzenie "śmieszno i straszno".

[Wydawnictwo "Pigmalion", Warszawa 2006]